SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

MERSİNLİLERİN KREDİ BAKİYESİ YÜKSEK


Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık bülteninin Mart sayısı yayınlandı.

Buna göre; Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler Mart 2018 itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21 artarak 2 trilyon 345 milyar TL oldu. Nakdi kredilerin 2 trilyon 226 milyar TL’si bankalar, 50 milyar TL’si finansal kiralama şirketleri, 35 milyar TL’si finansman şirketleri ve 33 milyar TL’si faktoring şirketleri tarafından kullandırıldı. Tasfiye olunacak alacaklar Mart 2018 itibarıyla 72 milyar TL oldu. Tasfiye olunacak alacakların 65,9 milyar TL’si bankalara; 3,1 milyar TL’si finansal kiralama şirketlerine, 1,6 milyar TL’si faktoring şirketlerine ve 1 milyar TL’si de finansman şirketlerine ait oldu. 

TİCARİ KREDİLER 1.8 TRİLYON TL OLDU 
Tüzel ve gerçek kişi ticari müşterilere kullandırılan ticari krediler 2018 Mart ayı itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 1 trilyon 800 milyar TL oldu. İmalat sanayi yüzde 25 ile ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan sektör olurken, bu sektörü toptan ve perakende ticaret (yüzde 19) ve inşaat sektörü (yüzde 12) takip etti. Emlak komisyon sektörü bir yıl içerisinde yüzde 33 ile en hızlı büyüyen sektör oldu. Ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan imalat sanayiine sağlanan krediler ise son bir yıl içerisinde yüzde 19 arttı. Mart 2018 itibarıyla tasfiye olunacak alacak oranı en yüksek sektör; yüzde 4,3 ile toptan ve perakende ticaret sektörü oldu. Bu sektörü yüzde 3,4 ile imalat sektörü takip etti. 

BİREYSEL KREDİLER 545 MİLYAR TL OLDU 
Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından gerçek kişilere kullandırılan bireysel krediler Mart 2018 itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 oranında artarak 545 milyar TL oldu. Bireysel kredilerin yüzde 37’sini konut kredileri, yüzde 17'sini kredi kartları, yüzde 7'sini taşıt kredileri ve yüzde 40'ını diğer bireysel krediler oldu. Bireysel kredilerde tahsili gecikmiş alacak oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 1,2 puan azalarak yüzde 3,3 seviyesinde gerçekleşti. 

BİREYSEL KREDİ MÜŞTERİLERİNİN SAYISI 30,3 MİLYON OLDU 
Bireysel nitelikli ürünü olan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 1,8 milyon artarak 30,3 milyon kişi olurken, ortalama kredi bakiyesi ise 18 bin TL düzeyinde gerçekleşti. 

2018 YILI MART AYINDA 169 BİN KİŞİ İLK DEFA İHTİYAÇ KREDİSİ KULLANDI 
Mart ayında 126 bin kişi ilk defa kredi kartı kullanırken, kredili mevduat hesabı kullanan kişi sayısı 88 bin oldu. 27 bin kişi ise ilk defa konut kredisi kullandı. 

EN YÜKSEK BİREYSEL KREDİ BAKİYESİ OLAN İL İSTANBUL 
Mart 2018 dönemi itibarıyla İstanbul’da 189 milyar TL, Ankara’da 52 milyar TL ve İzmir’de 35 milyar TL tutarında bireysel kredi bulunuyor. Şırnak, yüzde 39 ile son 12 ayda bireysel kredi bakiyesi en çok artan il oldu. Kişi başına ortalama bireysel kredi (kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en yüksek iller ise sırasıyla, Ankara, Mersin ve Van oldu. (iha)

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA