SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

BU NASIL YÖNETİCİ?


Kocavilayet Mahallesi’nde yer alan Zeytinkent Sitesi yöneticisi H. Ç.’nin sahipli ve sahipsiz hayvanlara yönelik uygulamaları “Yok artık” dedirtti. Site sakinlerine yazı göndererek adeta kedi ve köpeklerin site içine ayak basmasını yasaklayan yönetici H.Ç.’nin kamuya ait mamaları da çöpe attığı öne

Mehmet Nabi Batuk

Yenişehir İlçesi Kocavilayet Mahallesi’nde 2929 Sokak’ta yer alan 130 hanelik Zeytinkent Sitesi Yöneticisi H. Ç.’nin sahipli ve sahipsiz hayvanlarla ilgili uygulamaları pes dedirtti. Evlerinde hayvan besleyen site sakinlerine resmi yazı göndererek hayvanların site içerisinde gezdirilmesini yasaklayan yönetici H.Ç’nin ayrıca yetkisi olmamasına rağmen site etrafındaki sokaklara konulan Büyükşehir Belediyesi’ne ait su ve mamaları çöpe attığı öne sürüldü. Konuyla ilgili bilgi veren HAYTAP Hayvan Hakları Görevlisi ve Büyükşehir Belediyesi Hayvan Gönüllüsü Hicran Şen, “Bir gün bana gelip bundan sonra bu site içerisinde ne bir kap su ne de mama koymayacaksınız dedi. Sonra ben sinirlendim çektim gittim ama kediler aç kalmaya başladı. Ondan sonra site sakinleri kediler için kap koymaya başladı. Ama yönetici gidip onları da site içine mama ve su koymamalarını söyleyerek insanların koyduğu o kapları kaldırttı. Bunun üzerine ben site dışında Büyükşehir Belediyesi’nden gelen mamaları koydum ama onu da kalkıp çöpe attı” diye konuştu.

“HAYVANLARA SİTE İÇİNE AYAK BASMAK YASAK”

Hayvansever site yöneticilerine gönderdiği yazıda ilginç talimatlar veren yönetici H. Ç. adeta hayvanların site içine ayak basmasını yasaklayarak şu ifadelere yer verdi. “Bağımsız bölümlerin eklentilerinde ve site içerisinde hiçbir şekilde kedi, köpek, tavuk, güvercin gibi kanatlı ve kanatsız hayvanların beslenmesi, barındırılması, tasmalı ve tasmasız şekilde site içerisinde gezdirilmesi kesinlikle yasaktır’ maddesine bağlı olarak yapılan çalışma esnasında evinizde köpek beslediğiniz ve site içerisinde gezdirdiğiniz tespit edilmiştir. Ayrıca havlayan köpekler komşuları rahatsız etmektedir. Bu konuda yönetime şikâyetler artmıştır. Söz konusu maddeye uyulmasını hususunda hassasiyetini bekler aksi tahdir de bu maddeye istinaden yasal işlemlerin başlatılacağını bilgilerinize önemle rica ederiz. Ayrıca köpek ihtiyacını karşılaması için araç ile site dışına çıkartılığ araç ile getirilmesi gerekiyor. Bağımsız bölümlerde köpek kulübesi bulundurulması yasaktır.”

“HAYVANLARIMIZI BESLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Site yöneticisinin hayvan besleyen ailelere gönderdiği yazı üzerine sitedeki huzur ortamının bozulduğunu ifade eden HAYTAP Hayvan Hakları Görevlisi ve Büyükşehir Belediyesi Hayvan Gönüllüsü Hicran Şen, duruma tepki göstererek şunları söyledi: “Sitede hayvan beslenmesi için mevcut kararların değişmesi gerektiğini söylemiş ve bunun için 130 kişinin onayına ihtiyaç olduğunu belirtmiş. Ayrıca 2018 yılındaki yönetim planına bunun yazıldığını ve uygulayacaklarını söylemiş. Bunu alınmış bir karar olarak gösteriyorlar ama bu doğru değil. Bu karar alınan tepkiler üzerine alınmış hukuki geçerliliği olmayan bir karardır. Soruşturduğumuzda bu kararın geçersiz olduğunu öğrendik. Bunun üzerine son toplantıda büyük tartışma çıktı. Biz site sakinleri olarak burada bir şey değişeceğini sanmıyoruz. Bu yüzden bütün hayvansever site sakinleri olarak hayvanlarımızı beslemeye devam edeceğiz. Ama burada bizim kaplarımızın kaldırmaya devam edecekler. Bizim sitede beslediğimiz 20 kediyi artık göremiyoruz. Kedileri kovalıyor hiç kimsenin onlara mama ve su vermesine izin vermiyor. Bu böyle olunca yıllardır beslediğimiz kediler aç kaldıkları için yiyecek bulmak için başka yerlere gidiyorlar.”

“KAMUYA AİT MAMA VE SU KAPLARINI ÇÖPE ATTIĞI İDDİA EDİLDİ”

Ayrıca yönetici H.Ç’nin site yakınındaki sokakta yer alan Büyükşehir Belediyesi’ne ait hayvan mamalarının ve kapların görevi olmamasına rağmen yasadışı bir şekilde çöpe attığını öne süren Şen, “Sitenin içinde kap koyamayınca hayvanların daha fazla mağdur olmaması için Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bana gönderdiği mama ve su kaplarını sitenin dışına koydum. Sonra bu kapları da aldı çöpe attı. Sonra tartışma çıktı ben kapları kimin attığını öğrenmek için sitenin güvenlik kameralarına bakmak istedim. Ama benimle konuşmadı. Sonra ben görüntüleri incelemek için site yönetimine resmi yazı gönderdim. Bunun üzerine bana sesini yükselterek kameralara bakamazsın diye kızdı. Daha Sonra ben yönetime yeniden yazı gönderdim. Bana gelen cevapta hayvanlar için koyduğumuz su kaplarının insan sağlığına zararlı olduğu için kaldırdıklarını açıkladı” dedi.

“HAYVANLARI SUSUZ BIRAKMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR”

Kamuoyuna “Bir kap suyun insan sağlığına nasıl bir faydası olacak?” diye sorarak tepkisini dile getiren Şen, sözlerini şu cümlelerle sürdürdü:  “40 derecelik Mersin’de bu yönetici hayvanları susuz bırakmak için elinden geleni yapıyor. Zeytin Kent Sitesi etrafındaki sokaklara koyduğumuz kapları kaldırıp çöpe atıyor. Sonra gelip bu kapları koymak için önce yönetimden izin almam gerektiğini söylüyor. Bende söz konusu kapları Belediye sınırlarına ait olan noktalara koyduğumu kendisinin yaptığı davranışın yasal olmadığını ilettim. Bana gelen hayvan hakları afişlerini götürdüm sitenin belirli yerlerine asılması için bu afişleri gözlerimin önünde yırttı. Sonra Anayasamızdaki hayvan haklarının bir çıktısını aldım götürdüm ama yine beni dikkate almadı.”

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2018 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA