SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

MERSİN’E YENİ BALIK ÇİFTLİKLERİ KURULUYOR!


Mersinlilerin tepkilerine rağmen Silifke Dana Adası çevresinde yeni balık çiftlikleri kuruluyor. Bakan Lütfi Elvan’ın seçimlerden önce, “Balık çiftliklerini karadan bin 900 metre ileri taşıyacağız” vaadine rağmen 5 farklı şirket bölgede balık çiftliği kuracak.

SONER AYDIN

Mersin sahillerine balık çiftliği kurulması için 2008 yılında başlatılan ve tepkilere neden olan balık çiftliklerinin kurulumuna devam ediyor. Özellikle binlerce yıllık tarihe sahip Silifke’nin Akdere Mahallesi’nde bulunan Dana Adası çevresinde yeni çiftlikler kuruluyor.

ÇED BAŞVURULARINA JET HIZIYLA ONAY!

Bölgede, Süleyman Yıldızhan, MM Marin İNŞ. TUR. Denizcilik Su Ürünleri PAZ. A.Ş., Gündoğdu Su Ürünleri Üretim PAZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., VURAL SU ÜR. ÜRT. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.  ve Kılıç Deniz Ürünleri Üretimi İhracat İTH. TİC. A.Ş. tarafından balık çiftliği kurulması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu yapıldı. Bakanlık başvuruları ÇED Yönetmeliği'nin 8. maddesi doğrultusunda inceledi ve uygun bulup, projelere ilişkin ÇED süreci başlattı. Başvuruları jet hızıyla onaylayan bakanlık, 19 Temmuz’da Halkın Katılım Toplantısı düzenleneceğini duyurdu. Ancak toplantının yeri ve saati belirtilmedi.

ELVAN TAŞIYACAĞIZ DEMİŞTİ!

Seçimlerden birkaç gün önce balık çiftlikleriyle ilgili de konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Dana Adası çevresindeki balık çiftliklerini ileriye taşıyacaklarını söylemişti. Elvan, Mersinlilerin karşı çıktığı balık çiftlikleriyle ilgili, “Normalde balık çiftliklerinin karadan 900 ile bin 100 yüz metre uzaklıkta olması gerekiyor. Bunun mücadelesini verdik. Mersin’de Dana Adası’nın orada 4 tane var. Ancak oradakileri bile ileri alacağız. Ben oradaki işletme sahiplerini çağırdım ve konuştum. Bu sayede yasada 900 ile bin 100 metre ama biz onları bin 900 metreye çıkacağız ve Türkiye’de örneği yok. Nereye giderseniz gidin 900 ile bin 100 metre arasındadır. Dolayısıyla bu konudaki problem de ortadan kalkmış olacak. Mersin’in her sorunu benim sorunumdur. Burada üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Mersin’imizi seviyoruz, Mersinlileri seviyoruz” ifadelerine yer vermişti.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA