SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

“SEKTÖREL SANAYİ SİTELERİNE İHTİYACIMIZ VAR”


MTSO’da 3 ay önce yapılan seçimler sonrası sık sık üyeler ile bir araya gelen Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, kentin acilen sektörel sanayi sitelerine ihtiyacı olduğunu açıkladı.

“Mersin’de öne çıkan eksikliklerden biri de lobi yapımızın ve gücümüzün olmaması” özeleştirisi de yapan Başkan Kızıltan, “Çok etkili bir lobi yapısını oluşturmaya ve harekete geçirmeye kararlıyız” mesajı verdi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, yaptığı yazılı açıklama ile 24 Haziran seçimlerini değerlendirerek, ekonomiye odaklanma çağrısı yaptı. 
Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını söyleyen Kızıltan, “Yeni bir yönetim modeli ile yönetilecek artık Türkiye. Öncelikle 24 Haziran’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Millet Vekilliği seçimlerinin ülkemize ve milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Seçimlerin yüksek katılımlı ve huzur içinde geçmiş olması ve seçim sonuçlarının da tüm yurtta olgunlukla karşılanması, milletimizin hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun demokrasiye sahip çıktığının bir göstergesidir.
Demokrasinin kaybedeni olmaz… Önemli olan demokrasiyi kaybetmemektir…
Ben, bu anlamda Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve bu yarışa katılarak demokrasiye katkı sunan tüm adayları, seçilen ve seçilemeyen herkesi, her siyasi partiyi kutluyorum. 
Ülkemizde yaratılmak istenen yapay ayrımcılıkları, ekonomiye, toplumsal huzura zarar veren yapay gündemleri hayatımızdan çıkarmamız ve gerçek sorunlara odaklanmamız gerekiyor.
İş Dünyası olarak sorunları biliyoruz” dedi.

“GÜÇLÜ, KATILIMCI, HIZLI VE DOĞRU KARAR ZAMANI…”
Öncelikle yapılacak ilk işin tüm ülkeyi kucaklamak olduğuna inandığının altını çizen Kızıltan, Türkiye’nin uzun süren bir seçimler maratonu geçirdiğini ve ülke olarak yorulduğunu işaret etti. “Önümüzde bir de yerel seçimler var. Seçim oldu mu rekabet, atışma, ayrışma oluyor mutlaka ve ülke gündemi seçim atmosferinde farklılaşabiliyor” diyen Başkan Ayhan Kızıltan, “Artık yapılması gereken şey; kolları sıvayıp güçlü, katılımcı, hızlı ve doğru kararlar alıp uygulamaktır. Seçimlerden birinci parti olarak çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçim beyannamesi önem arz etmektedir. Bu beyannameyi incelediğimizde açıkça şunlar görülüyor:
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde iş ve yatırım ortamının iyileştirildiği, fikri mülkiyet haklarının güçlendirildiği, özel sektörün önünü açacak fiziki ve sosyal altyapı yatırımlarının sürdürüldüğü güçlü bir ekonomik yapının tesis edileceği, yargının bağımsız ve tarafsız olacağı, tüm vatandaşlarımız ve uluslararası kamuoyuna hukuk güvencesi sunacağı, tüm süreçlerin uluslararası standartlarda ve demokratik usullerle işletileceği, finansal istikrarın kararlı bir şekilde sürdürülebilmesi için mali disiplinden taviz verilmeyeceği, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve Kamu İhale Mevzuatının Güncelleneceği, Gelir Vergisi Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanununda kapsamlı reform yapılacağı, imalat sanayi, Ar-Ge ve yenilikçilik alanındaki harcamaların katma değere dönüşümünün teşvik edileceği, en önemli sorunlarımızdan biri olan cari açığın kalıcı şekilde düşürüleceği, ihracata yönelik önemli desteklerin uygulanacağı, istihdamın arttırılması için önemli desteklerin verileceği gibi konular.
Tabii daha birçok konu var. Söylediklerim, iş dünyasını doğrudan ilgilendiren konulardan bazıları. Bunlar da açıkçası iş dünyasını ümitlendirecek konular” diye konuştu.

“ARTIK YENİ PROJELER ÜZERİNDE ÇALIŞACAĞIZ”
Mersin özelinde ise kente  yatırım yapacak olan yatırımcıların çok önemli avantajlar elde edebileceğini dile getiren MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, oda olarak şehre  yatırım yapan yatırımcının her zaman yanında olduklarını aktardı.
Mersin’in çok geniş bir hinterlanda hizmet eden, çok sayıda olanağa sahip bir kent olduğunu vurgulayan Kızıltan, açıklamasını şöyle sürdürdü; “İkliminden ve coğrafi yapısından dolayı yaşam koşulları çok kolaydır. Kara, demir, deniz ve hava yolları gibi her türlü ulaşım şekli vardır. Dolayısıyla lojistik alanında önemli bir avantajdır bu. Dünyanın birçok bölgesine mallar rahatlıkla gönderilebilir, Dünyanın her tarafından hammadde temin edilebilir.
Bilindiği gibi, lojistik maliyeti ürünlerin fiyatına doğrudan etki eden bir etmendir. Düşük maliyetli lojistik olanaklarına sahip bir sanayici de küresel rekabet ortamında önemli bir avantaj elde eder.
Kısa bir süre içinde tamamlanacak olan Uluslararası Bölgesel Çukurova Havaalanı da başta turizm, tarım, sanayi olmak üzere tüm sektörlere hizmet edecek olması nedeniyle, yatırımcıların yatırım yeri seçme konusundaki en önemli ölçütlerden biridir.
Yeni dönemde yıllardan beri konuştuğumuz havaalanı, turizm bölgesi, sanayi bölgeleri, yollar ve kavşaklar gibi konuları artık konuşmayacağız, yani kısa bir sürede bu yatırımlar tamamlanacak ve hizmete girecektir. Artık başka konular ve yeni projeler üzerinde çalışacağız.

“SEKTÖREL SANAYİ SİTELERİNE İHTİYACIMIZ VAR”
Yaklaşık 3 ay önce seçilen MTSO yeni Meclisi ve Komiteleri büyük bir şevk ve heyecan içinde çalışmalarını sürdürüyor. Yeni yönetim olarak komite toplantılarına sürekli katılıyoruz ve bu şevki, bu heyecanı görebiliyoruz. Komitelerimiz sektörleriyle ilgili sorunları belirleme ve çözüm önerileri sunma odaklı çalışıyor. Çalışmalarında sektörde bulunan tüm üyeleri olabildiğince kapsayacak bir hassasiyet içindeler.
Aslında çoğu sektörümüzün birçok önemli sorunu var. Bazıları yıllardır gündeme gelmiş ve çözülmeyi bekleyen, bazıları son aylardaki ekonomik gelişmelerden kaynaklanan, bazıları finansal kaynaklı, bazıları arazi yokluğu kaynaklı.
Örneğin Mersin Nakliyeciler Sitesi’nde çalışmalarını sürdüren nakliyecilerimiz. Çağdaş ve nakliye sektörünün gereksinim duyacağı olanaklarla donatılmış kendilerine ait bir Nakliyeciler Sitesi’ne sahip olmayı ve burada sağlanan olanaklarla rekabet güçlerini arttırıp gelişmeyi istiyorlar.
Mermercilik işiyle uğraşan sektör temsilcileri de aynı şekilde çağdaş ve mermercilik sektörünün gereksinim duyacağı olanaklarla donatılmış kendilerine ait bir Mermerciler Sitesi’ne sahip olmayı istiyor. 
Galericiler aynı şekilde bir siteye sahip olup, burada çağdaş hizmet vermeyi istiyor.
Otomotiv bakımı onarımı ve imalat işleri ile uğraşanlar aynı şekilde sahip olacakları bir sektörel sanayi sitesi içinde çağdaş hizmet vermeyi istiyor.
Otomobil satıcıları da tüm otomobil satıcılarının kümeleneceği çağdaş bir siteye sahip olmak istiyor.
Bütün bunları daha iyi olanaklarla hizmet edip hem işlerini geliştirmeyi hem de istihdam ve katma değer sağlamayı hedefliyorlar.
Özel sektörümüz, büyüğü ile küçüğü ile gelişmek, daha çok ve kaliteli üretmek, daha çok ve kaliteli hizmet vermek istiyor ve durmuyor, özveri ile çalışıyor.

“GÜÇLÜ LOBİDE KARARLIYIZ”
Biz MTSO olarak bu sektörlerin taleplerini destekliyoruz ve gerçekleşmesi için de elimizden gelen uğraşı yapacağız. Bunları söylerken de dayanağımız, hükümetin sektörel sanayi sitelerini destekleyeceği bilgisini almış olmamızdır.
Sağlık sektörümüzün temsilcileri de iki konu üzerinde çalışmaktadır. Birincisi Sağlık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, ikincisi de Sağlık Turizmidir.
Mersin’de öne çıkan eksikliklerden biri de lobi yapımızın ve gücümüzün olmaması. Bu konuda da MTSO Meclisimiz ve Mersin’in dinamikleri işbirliği içerisindedir. Çok etkili bir lobi yapısını oluşturmaya ve harekete geçirmeye kararlıyız.
Mersin’in önü açıktır ve MTSO ile kentin tüm dinamikleri bütünleşmiş ve önce Mersin, her şey Mersin için demektedir”. 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA