SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

SURİYELİ ÇOCUKLAR EĞİTİME KAZANDIRILIYOR


Milli Eğitim Bakanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu arasında imzalanan sözleşme ile Mersin dâhil olmak üzere 23 ilde gerçekleştirilen “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi” projesi kapsamında yaz kursları devam ediyor.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklama ile Öğrenci ve velilerin yoğun ilgi gösterdiği yaz kursu eğitimlerine; PICTES İl Koordinatörü ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Emre Duru ziyarette bulunarak, yapılan çalışmalardan dolayı okul idaresine ve Türkçe öğreticilere teşekkür etti. Yaz okullarındaki eğitimin önemine ve Türkçe öğretiminin faydalarına değinen Emre Duru: “Yaz kurslarında, Suriyeli öğrencilerin konuşma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmek adına çalışmalar yürütülmektedir. Bunun yanı sıra yapılan sosyal, sportif ve sanatsal etkinliklerle bu öğrencilerimizin Türk eğitim sistemimize entegrasyonları desteklenmektedir. Her bir çalışmanın Suriyeli çocuklarımıza fayda sağlaması için gerekli özen gösterilmektedir. Ayrıca,  yaz kurslarında yapılan çalışmalar içerisinde, öğrencilerin yaş ve Türkçe öğrenme seviyeleri de dikkate alınmaktadır” ifadelerini kullandı.  

“GÖÇÜ YÖNETMENİN EN ÖNEMLİ UNSURU EĞİTİMDİR”
Proje kapsamında yapılan çalışmalara ilişkin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ise: “Göçü yönetmenin en önemli unsuru eğitimdir. Geçici koruma altındaki Suriyeli çocuklarımızın, eğitime erişim sağlamalarına katkı yapma amacıyla, proje kapsamında yaz kurslarımız devam etmektedir. Öğreticilerimiz aracılığıyla yapılan bu çalışmalar sayesinde, öğrenci başarısında ciddi yol alınmıştır. Yaz kurslarında sunulan Türkçe eğitimler, öğrencilerin okul başarısına da olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu açıdan PICTES projesinde yürütülmekte olan her bir çalışma büyük öneme sahiptir” diyerek yürütülmekte olan çalışmaların önemini vurguladı.
18 Haziran 2018 tarihinde başlayan Türkçe Yaz Kursları, 31 Ağustos 2018 tarihine kadar devam edecek. Geçici koruma altındaki çocuklara yönelik bu kurslarda, Yabancılara Türkçe Öğretimi 1,2 ve 3. Seviye yaygın eğitim kurs öğretim programları uygulanıyor. Sürecin daha etkin yürütülebilmesi adına aile ziyaretleri ve broşür gibi bilgilendirici dokümanların dağıtımları da sürüyor. 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA