SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

“KAÇIMIZIN DAHA ÖLMESİ GEREK”


İstanbul’da bir hekimin çalıştı hastanede eski bir hastası tarafından silahla katledilmesinin ardından, Toros Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık çalışanları, Sağlık Bakanlığı’na seslendi: “Kaçımızın daha ölmesi gerek.”

Mehmet Nabi Batuk

Mersin’de sağlık çalışanları tarafından Toros Devlet Hastanesi önünde düzenlenen basın açıklamasında İstanbul’da özel bir hastanede görev yapan Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman'ın hastası tarafından katledilmesi kınandı. Mersin Tabip Odası öncülüğünde, SES Mersin Şubesi, Birlik Dayanışma Sendikası Mersin Şubesi, Genel Sağlık – İş Sendikası Mersin Temsilciliği ve Mersin Aile Hekimleri Derneği’nin çağrısı ile gerçekleştirilen açıklamada “Sağlıkta şiddet sağlıkta dönüşümün sonucudur” yazılı pankart açıldı. Sağlık çalışanlarına CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, 26’ıncı dönem CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ile Hüseyin Çamak da destek verirken, Mersin Tabip Odası Başkanı dr. Mehmet Antmen, Sağlık Bakanlığı’na konuyla ilgili işbirliği çağrılarını yineledi. Silahların hastaneye kadar girdiğine dikkat çeken Antmen, “Silahın sağlık kuruluşlarına bile kolayca sokulabilmesi karşısında başta kamu otoritesi olmak üzere bütün toplum silahlanmanın normal bir olgu gibi görülmesini sosyal bir sorun olarak ele almalı; bireysel silahlanma zaman kaybetmeden kontrol altına alınmalıdır” şeklinde konuştu. 

BAKANLIK DUYARSIZ VE ETKİSİZ TUTUMUNU SÜRDÜREGELMEKTEDİR
Türkiye’de her gün onlarca sağlıkta şiddet vakaları yaşandığını hatırlatarak sözlerine başlayan Antmen, oranların azalmak yerine sürekli olarak artış gösterdiğine Daha önce sağlıkta şiddetle mücadelede çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlatan Antmen, “Her şiddet vakasında yetkilileri bir kez daha göreve çağırmış, şiddeti önlemede daha etkili olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar öngören yasa tasarıları hazırlamış, bunların TBMM'de kabul edilmesi için çaba sarf etmiştik. Yakın geçmişte meydana gelen başka şiddet vakalarının ardından Sağlık Bakanı'ndan randevu talep edilmiş, sorunun çözümü için ortak çalışma grubu kurulması önerilmiştir. Ne yazık ki, Bakanlık randevu taleplerine yanıt verme nezaketinden bile uzak, duyarsız ve etkisiz tutumunu sürdüre gelmektedir” dedi.

“SİLAHLAR SAĞLIK KURULUŞLARINA BİLE KOLAYCA SOKULABİLİYOR”
Bir hekimin hastane içerisinde ateşli silahla öldürülmesi sağlık kuruluşlarındaki güvenlik önlemlerinin yetersizliğinin bir kez daha gözler önüne serdiğini ifade eden Antmen, “Sağlıkta şiddet artık göz ardı edilemeyecek ve ertelenemeyecek acil bir sorun olduğunu apaçık göstermektedir. Hem hastane yöneticileri hem de kamu idaresi bu sorunu ivedilikle çözmekle sorumludur. Sağlık çalışanları ve hekimler görece basit önlemlerle bile engellenebilecek olan şiddet vakalarına karşı tahammüllerini çoktan kaybetmiştir. Silahın sağlık kuruluşlarına bile kolayca sokulabilmesi karşısında başta kamu otoritesi olmak üzere bütün toplum silahlanmanın normal bir olgu gibi görülmesini sosyal bir sorun olarak ele almalı; bireysel silahlanma zaman kaybetmeden kontrol altına alınmalıdır” diye konuştu.

“SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI DERHAL HAYATA GEÇİRİLMELİ”
Sağlık örgütlerinin şiddetle mücadelede daha fazla sorumluluk almaya devam edeceğinin mesajını veren Antmen, “Örgütlerimizin aklı ve yüreği hekimlerle ve tüm sağlık çalışanları ile birliktedir. Sağlıkta şiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceğiz ve onu durdurana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Sorunu ve çözüm yollarını ele almak için TBMM Başkanı ve Sağlık Bakanı ile acil görüşme talebimizi kamuoyu önünde kendilerine bir kez daha iletiyoruz. Şiddetin ve diğer sorunlarımızın çözümü için Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir çalışma grubu oluşturulmasını ortak akla inanmanın ve meslek örgütlerini merkeze alan çağdaş demokrasi anlayışının bir gereği olarak görüyor ve bu talebimizi de yineliyoruz. Sağlıkta şiddetin engellenmesi için TBMM'ye sunduğumuz yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikle yaşama geçirilmesini bekliyoruz”

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA