SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

AKDENİZ’İN İHRACATI ARTIYOR MERSİN YERİNDE SAYIYOR


Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (AKİB) Ekim ayında yüzde 28 ile en fazla ihracat artışı gerçekleştiren ikinci genel sekreterlik oldu. Mersin ise söz konusu dönemde en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay, Adana ve Kayseri’nin gerisinde kalarak 13’üncü oldu.

Genel sekreterliği Mersin’de bulunan AKİB’in ihracattaki payı her geçen gün artıyor. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş, birlik ihracatının Eylül ayında gösterdiği başarılı performansının getirdiği motivasyon ile Ekim ayında da yüzde 28’lik bir artışla Türkiye ihracatının artış oranının üzerinde bir artış yakaladığına dikkat çekerek, “Bu rakamlar; AKİB ihracatçılarının özverili çalışmalarının bir göstergesidir. Ülke ekonomimizi düzlüğe çıkarmak için, her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde ve AKİB’de de ihracatçılarımız görevlerini yapıyorlar ve yapmaya da devam edeceklerdir” diye konuştu.

AKİB rakamlarını değerlendiren Ateş, “Koordinatör Başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin 2018 yılı Ekim ayı ihracatı yüzde 28 artış kaydederek 1 milyar 2 milyon dolardan 1 milyar 284 milyon dolara yükseldi. 2017 ve 2018’i ilk 10 ay olarak değerlendirdiğimizde; ihracatımızın 2018 yılı ilk 10 ayında yüzde 4 oranında artarak 10 milyar 4 milyon dolara yükselirken, son 12 ayda ise önceki yıla göre yüzde 5 artışla 12 milyar 127 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Ateş, AKİB’in ihracatını ülkeler bazında da inceleyerek, 2018 yılının Ekim ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülkenin; Mısır, Irak, İspanya, Suudi Arabistan ve Malta olduğunu açıkladı. Özellikle Malta’ya yüzde 490, İspanya’ya yüzde 349, Suudi Arabistan’a yüzde 153 ve Yunanistan’a yüzde 103’lük ihracat artışı dikkat çekti.

TÜRKİYE GENELİ İHRACATA KATKIMIZ YÜZDE 8,4
AKİB’in 2018 yılı Ekim ayında, 1 milyar 284 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 5. büyük genel sekreterlik konumuna yükseldiğini kaydeden Başkan Uğur Ateş, ihracattaki artış oranlarına bakıldığında ise AKİB’in yüzde 28 ile en fazla ihracat artışı gerçekleştiren 2. genel sekreterlik olduğuna dikkat çekerek, “AKİB, gösterdiği yüksek performans ile 15 milyar 325 milyon dolarlık Türkiye geneli ihracatında önemli pay sahibi oldu” dedi.
Türkiye geneli ihracatı AKİB’in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Ateş, 2018 yılının Ekim ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay’ın 10., Adana’nın 11., Kayseri’nin 12., Mersin’in 13. ve Karaman’ın 32. sırada olduğunu belirtti. 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA