SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

“HEYKELLER KONUŞABİLSEYDİ”


Mersin Üniversitesi (MEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serra Durugönül’ün Antik Yunan heykeltraşlığını konu edindiği ‘’Heykeller Konuşabilseydi: Antik Yunan Heykeltraşlık Sanatına Toplumsal Açıdan Bir Bakış’’ adlı kitabı çıktı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre; kitapta, heykellerin, eğer ‘konuşabilselerdi’ üretildikleri dönem ile ilgili olarak yapılış nedenleri, arka planlarındaki propaganda, dini mesajlar ve toplumsal-felsefi itici güçler konularında bize neler söyleyebilecekleri anlatılıyor.

Prof. Dr. Serra Durugönül, "Heykeller Konuşabilseydi" kitabının,  Hegel’in sanat için söylemiş olduğu; ‘’...Dışsal görünüşün bizim için değeri yoktur. Onun gerisinde içsel bir şey, bir anlam vardır...’’ cümlesinden hareketle antik Yunan heykelini anlattığını belirtti.
Prof. Dr. Durugönül "Hangi döneme ait olurlarsa olsunlar, heykeltıraşlık eserleri salt ‘estetik’ kavramı ile sınırlandırılamazlar ve zamanlarının sosyo-politik gelişmelerinden, dini (mitolojik) inançlarından, felsefi düşüncelerinden ve tragedya-komedi gibi tiyatroda da vücut bulan edebi akımlarından soyutlanamazlar. İşte bu kitap bunun bilinci ile okuyuculara sunulmaktadır." dedi.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA