SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

ATATÜRK, İÇİMİZ EN BİRİ!


Atatürk’ün yeni nesillere daha çok askeri yönüyle ezberci bir yaklaşımla anlatıldığını belirten Dr. Ahmet Dinçyürek, “Bizce farklı bir Atatürk daha var. İçimizden biri Atatürk’ü tanımaya çalışalım” dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) ‘İçimizden Biri: Atatürk’ Konferansı düzenlendi. MTSO’dan yapılan açıklamaya göre; Konferansta TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Danışmanı Dr. Ahmet Dinçyürek, Atatürk ve arkadaşlarının anılarından yola çıkarak Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini anlattı.

“ATATÜRK, MİLLETİN İÇİNDEN ÇIKTI”
Konferansın açılış konuşmasını yapan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fuad Budur, “Bugünkü konferansın öyle bir konusu var ki, ülkemiz ve milletimiz için hem geçmişimiz, hem de geleceğimizdir. Atatürk kesinlikle basit siyasi ve ideolojik dünya görüşleri ile sınırlandırılamayacak, belli kalıplara sokulamayacak ve sadece askeri veya devlet adamı kalıplarına hapsedilemeyecek kadar önemli bir konudur” dedi. 
Konferansın isminin ‘İçimizden Biri: Atatürk’ olmasının ise Atatürk’ün büyüklüğünü daha da çok ortaya çıkardığını vurgulayan Budur, “Çünkü Atatürk, milletimizin içinden çıkmış, çağının insanları ile aynı sorunların içinden geçmiş, aynı olayları yaşamış, aynı okullarda okumuş bir kişidir” ifadelerini kullandı. 

“TANIDIKÇA DAHA İYİ ANLAŞILIYOR”
Gerçek Atatürk’ü tanıdıkça onun daha iyi anlaşılacağını düşündüğünü kaydeden Budur, bu sayede ölümünden 81 yıl sonra bile bir kişinin nasıl ölümsüz olabildiğinin kavranabileceğini söyledi. Atatürk’ün siyasetin, ideolojilerin, askeri bakış açılarının veya devlet adamı özelliklerinin üstünde kavranması gerektiğine dikkat çeken Budur, sözlerini, “Önemli olan değerleri yaşamak ve yaşatmaktır. Ulusumuzun en büyük değeri olan Atatürk’ü bugün bizlere faklı bir açıdan anlatacak olan Sayın Dr. Ahmet Dinçyürek hocamıza teşekkür ediyorum” diye tamamladı.

“ATATÜRK'Ü FARKLI BİR YÖNÜYLE TANIMAYA ÇALIŞALIM”
Konferansta konuşan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Danışmanı Dr. Ahmet Dinçyürek sözlerine, “Büyük Önder’in çok fazla duyulmayan ya da az duyulan bazı kişisel özelliklerini paylaşmaya çalışacağım” diyerek başladı. 
Bugüne kadar laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin devamı için Atatürk’ün yeni nesillere anlatılmaya çalışıldığını ama askeri yönüyle ezberci bir yaklaşımla anlatıldığını kaydeden Dinçyürek, “Türkiye’nin önünü aydınlatıp ilke ve inkılaplarını alışılmış kalıplar içinde sunmaya çalıştık. Yaratıcı düşünce yerine hazır dokümanları yeni neslin önüne koyduk ve en acı olanı da içimizden biri olarak görmedik. Şimdi farklı bir bakış açısı ile yeniden anlama ve tanıtma ihtiyacı duyduk. Bizce farklı bir Atatürk daha var. İçimizden biri Atatürk’ü tanımaya çalışalım” dedi. 
Doğduğu günden itibaren eğitimden toplumsal yaşama, gençlerden dine kadar her alana bakış açısını anılardan yola çıkarak anlatan Dinçyürek sözlerini şöyle tamamladı: 
“Atatürk’ü yakamızda taşıdığımız kadar fikir ve eylemlerimizde de yaşatmalı, özlediğimiz kadar özümsemeliyiz. Onunla yarışan ve onu geçen yeni Mustafa Kemaller yetiştirmeliyiz.”
Konferans, Dinçyürek’e verilen plaket ile sona erdi.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA