“ARKAMIZDA HALK VAR!”


 

Bu yıl 18.’si düzenlenecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali hakkında bilgi veren Selma Yağcı, “Arkamızda holdingler, iş insanları yok, arkamızda halk var” dedi.

SONER AYDIN

Kurulduğu 2002 yılından bu yana Mersin’in kültür-sanat hayatında öncü bir rol oynayarak

paha biçilmez değerler açığa çıkaran ve bu yıl 18’incisi düzenlenen Mersin Uluslararası Müzik Festivali başlıyor. Dönem başkanlığını Selma Merze Yağcı, sanat yönetmenliğini Erdoğan Şanal, sanat danışma kurulu üyeliklerini ise Prof. Rengim Gökmen, Prof. Dr. Cihat Aşkın, İbrahim Yazıcı, Remzi Buharalı’nın yaptığı ve bu yıl 18’incisi düzenlenen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, farklı müzik türlerinden dünyanın saygın solist ve müzik topluluklarının yer aldığı programıyla 10 Nisan-02 Mayıs 2019 tarihleri arasında Mersin’in gözde konser salonları ve tarihi önemde bazı mekanlarında yer alacak.

MERSİN’DE MÜZİK DOLU GÜNLER BAŞLIYOR

Lübnan, Hollanda, Azerbaycan, Avusturya ve Gürcistan’dan önemli solist ve müzik topluluklarını Mersin’e taşıyacak olan 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, farklı tarih ve mekanlarda şu sanatçılar ve müzik topluluklarına yer verecek:

Prof. Rengim Gökmen yönetiminde dünyaca ünlü piyanistler Güher-Süher Pekinel Kardeşler ve Teyfik Rodos, 10 Nisan 2019’da Mersin Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek açılış konserinde yer alırken, diğer solist ve müzik toplulukları sırasıyla şunlardır: Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler: Veriko Tchumburidze, Alican Süner, Dorukhan Doruk, Tolga Atalay Ün, Barok Bostancı, Emanuil Petrov, Caz Faslı ile Hakan Ali Toker ve Orkestrası, Kanun Namına Project ile Hanine Al Alam ve Ahmet Baran, Ruysdael Quartet, Zakkum, Çınare Melikzade, Accio Piyano Trio, Quartet Mapa, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu, Batumi Devlet Müzik Merkezi Orkestrası Gürcistan, Massiva ile Can Atilla ve Elif Gökalp.  9. Beste Yarışması ve 20. Nevit Kodallı Polifonik Korolar Şenliği ile birlikte toplamda 16 etkinliğe ev sahipliği yapacak olan festival; Festival Sanat Ödülü, Festival Kent Ödülü ve Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü, olmak üzere üç dalda ödüller de dağıtacak. Festival bu yıl Festival Oda Orkestrası kurarak bir ilke de imza atıyor.

“NE OLURSA OLSUN FESTİVALİ YAPACAĞIZ”

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı yaptığı açıklamada; “18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 10 Nisan-02 Mayıs 2019 tarihleri arasında sizlerle buluşacaktır. Bu günlere gelmemizde, görünen veya görünmeyen sayısız emek ve alın teri sahibi kişi ve kurumlar olmuştur. Hepsinin burada adını anmak mümkün olmasa da kuruluşumuza öncülük eden ve sonsuzluğa uğurladığımız, Prof. Dr. Nevit Kodallı, Hanri Atat, İrfan Solmazer ve Doğan Akça’yı rahmetle anmak isterim. Böylesi bir festivali gerçekleştirmenin sayısız zorlukları olabileceğini daha ilk günden biliyorduk. İhtiyacımız olan cesareti ve azmi, “Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir”, diyen Mustafa Kemal Atatürk’ten aldık. Bu sevgiyi hep birlikte paylaşmaya devam edeceğiz; nice festivallerde buluşmak üzere müzikle kalın, sevgiyle kalın” dedi.

GÜHER&SÜHER PEKİNEL KARDEŞLER SAHNEDE

İkili piyanonun dünyaca ünlü isimleri Güher&Süher Pekinel kardeşler Mozart İkili Piyano Konçertosu ile Mersin’de. 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, tüm dünyada klasik müziğin en saygın ikinci piyanist ikilisi olarak gösterilen Süher & Güher Pekinel kardeşleri şef Rengim Gökmen yönetiminde Mersinli sanatseverlerle buluşturuyor. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Oda Orkestrası’nın eşlik edeceği ve 10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde iki bölüm olarak gerçekleştirilecek konserde, Mozart İkili Piyano Konçertosu seslendirilecek. Konserin diğer bölümünde ise ünlü opera sanatçısı Teyfik Rodos, Mozart aryalarından oluşan bir repertuvar ile yer alacak.

DÜNYA SAHNELERİNDE GENÇ MÜZİSYENLER

14 Nisan 2019 Pazar saat: 20.00 / Mersin Kültür Merkezi Klasik müziğin genç devleri bu kez Mersin’de ses verecek. 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünya sahnelerinde boy gösteren Türkiye’nin haklı gururu genç müzisyenler; Veriko Tchumburidze, Alican Süner, Dorukhan Doruk, Tolga Atalay Ün, Barok Bostancı’yı Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. ÇDSO’nun kontrabas sanatçılarından Emanuil Petrov’un da eşlik edeceği konser,  14 Nisan 2019 Pazar günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Sahnesi’nde yer alacak.

9. BESTE YARIŞMASI FİNAL KONSERİ

“Mersin, Soli Pompeiopolis’in Gün Doğuşuna Ezgi Arıyor”  15 Nisan 2019 Pazartesi saat: 20.00 / Mersin Latin Katolik Kilisesi (Ücretsiz). Mersin Uluslararası Müzik Festivali, festival kapsamında düzenlediği beste yarışmasını bu yıl  “Mersin, Soli Pompeipolis’in Gün Doğuşuna Ezgi Arıyor”  sloganıyla antik tarihiyle Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeye aday olan ve Mersin Mezitli’de bulunan Viranşehir Soli Pompeiopolis Antik Kenti’ne ithafen gerçekleştirecek. Piyano, keman, viyola, viyolonsel dörtlüsü formunda düzenlenen yarışmada başvurular, 15 Mart 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar sürecek. Yarışma sonucu ise 15 Nisan 2019 Pazartesi günü saat: 20.00’de Mersin Latin Katolik Kilisesi’nde gerçekleştirilecek ve finale kalan eserlerin seslendirileceği konserle halka açık oylama sonucunda belirlenecek. Yarışmada, toplam 10.000 TL para ödülü de dağıtılacak.

CAZ FASLI/HAKAN ALİ TOKER VE ORKESTRASI KONSERİ

16 Nisan 2019 Salı saat: 20.00, Tarsus Amerikan Koleji Konser Salonu (Ücretsiz). Hakan Ali Toker ile Caz Faslı Usta caz piyanisti ve bestecisi Hakan Ali Toker Klasik Türk Müzik eserlerini caz müziğine uyarladığı repertuvarıyla Mersin’de.  Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünyaca ünlü caz piyanisti ve bestecisi Hakan Ali Toker ve müzik topluluğunu 16 Nisan 2019 Salı günü saat: 20.00’de Tarsus Amerikan Koleji Konser Salonu’nda Tarsuslu sanatseverlerle buluşturuyor. Konserde, Buhurizade Mustafa Itri Efendi, Hamamizade İsmail Dede Efendi gibi Klasik Türk Müziği’nin büyük ustalarının eserlerinin caz uyarlamalarının yanı sıra sanatçının kendi besteleriyle birlikte Nat Simon, Kazım Nami Erdölen ve anonim eserleri seslendirilecek. Topluluk, Naz Evren (Çello), Erdem Göymen (Bateri), Hakan Çetinkaya (Bendir, darbuka), Hasan Mert (Kontrabas) ve Bora Uymaz (Vokal) isimlerinden oluşuyor.

AHMET BARAN&HANİNE AL ALAM KONSERİ

17 Nisan 2019 Çarşamba saat: 20.00/Yenişehir Bel Atatürk Kültür Merkezi. Dünyaca ünlü Lübnanlı keman sanatçısı Hanine El Alam ve kanun virtüözü Ahmet Baran, Mersin’e özel hazırladıkları “Kanun Namıma Project” konseriyle aynı sahnede buluşuyor. 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Ortadoğu’nun keman virtüözü Hanine El Alam ile kanun virtüözü Ahmet Baran’ı Mersinli sanatseverlerle aynı sahnede buluşturuyor. Özel bir proje ile gerçekleştirilecek konser, 17 Nisan 2019 Çarşamba günü saat: 20.00’de Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi’nde yer alacak.

RUYSDAEL QUARTET/BİR KONSERDE TABLOLAR

18 Nisan 2019 Perşembe saat: 20.00 / Mersin Üni. Nevit Kodallı Konser Salonu. Hollandalı ressam Jacob van Ruysdael’in adıyla kurulan Avrupa’nın ödüllü müzik topluluğu Ruysdael Quartet, Ahmet Adnan Saygun’un String Quartet No: 4 eserinin revize edilmiş versiyonunun dünya prömiyerini Mersin’de seslendirecek. 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Hollanda’nın uluslararası ödüllü klasik müzik topluluğu Rauydael Quartet’i 18 Nisan 2019 Perşembe günü saat: 20.00’de Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampüsü Nevit Kodallı Konser Salonu’nda Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. Jacob van Ruysdael’in tablolarının da sahneye yansıtılacağı konserde, Ahmet Adnan Saygun’un String Quartet No: 4 eserinin revize edilmiş versiyonunun dünya prömiyeri ve Franz Schubert’in String Quartet Death and The Maiden, eserini seslendirilecek.

ZAKKUM

19 Nisan 2019 Cuma saat: 20.00 / Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu (Ücretsiz). Türk Rock Müziği’nin yıldız topluluğu Zakkum Mersin’de. 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Türk Rock Müziği’nin yıldız topluluğu Zakkum’u 19 Nisan 2019 Cuma günü saat: 20.00’de Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda Mersinli hayranlarıyla ücretsiz olarak buluşturacak.

ÇINARE MELİKZADE KONSERİ

20 Nisan 2019 Cumartesi saat: 20.00 / Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu (Ücretsiz). Azerbaycan’ın genç pop yıldızlarından Çınare Melikzade Mersin’de. 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, çalışmalarıyla gençliğin gönlünde taht kuran Azerbaycan’ın yıldız pop yıldızı Çınare Melikzade’yi 20 Nisan 2019 Cumartesi günü saat: 20.00’de Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda hayranlarıyla ücretsiz olarak buluşturacak.

ACCİO PİYANO TRİO KONSERİ

21 Nisan 2019 Pazar  saat: 20.00 / MEÜ. Yenişehir K. Nevit Kodallı Konser Salonu. Avusturyalı müzik topluluğu Accio Piyano Trio, Haydn, Schubert ve Schostakovich gibi efsane bestecilerin eserlerini seslendirmek üzere Mersin’de sanatseverlerle buluşacak. 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Avusturyalı müzik topluluğu Accio Piyano Trio’yu 21 Nisan 2019 Pazar günü saat: 20.00’de Mersin Üniversitesi Nevit Kodallı Konser Salonu’nda Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. Konserde, Haydn’ın Piano Trio No: 38, Schubert’in Piano Trio op. 99, Schostakovich Piano Trio op. 8 Poeme, eserleri seslendirilecek.

20. NEVİT KODALLI KOROLAR ŞENLİĞİ

26-27 Nisan Cuma-C. Tesi saat: 14.00-20.00/Mersin Kültür Merkezi (Ücretsiz). Türkiye’nin koroları Mersin’de buluşuyor. 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 19. Nevit Kodallı Korolar Şenliği’ne ev sahipliği yaparak Türkiye’nin dört bir yanından gelen onlarca koroyu ve yüzlerce koristi Mersin’de misafir ediyor. 26-27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek Şenlik, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi ve son gün düzenlenecek korolar çalıştayı ile Mersin Üniversitesi Yenişehir Nevit Kodallı Konser Salonu’nda yer alacak.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI BANDOSU

28 Nisan 2019 Pazar saat: 20.00/Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu. Repertuvarında,  klasik müzik, caz ve Anadolu ezgilerinin tüm zenginliklerini barındıran ülkemizin saygın orkestralarından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu Mersin’de. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu, klasik müzik ve Anadolu ezgilerinden oluşan repertuvarıyla Mersin’de. 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında şef Bülent Yüksel yönetiminde gerçekleştirilecek konser, 28 Nisan 2019 Pazar günü saat: 20.00’de Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak yer alacak. Konserde, MDOB sanatçılarından Serin Saybaşılı ve Dağhan Ergün de solist sanatçı olarak yer alıyor.

QUARTET MAPA KONSERİ

29 Nisan 2019 Pazartesi  saat: 20.00 / Tarsus St. Paul Müzesi. Avrupa’dan Anadolu’ya, klasik müzik ezgilerinden Ali Ekber Çiçek’e, pek çok eseri aynı sahnede buluşturan Quartet Mapa Oda Müziği Topluluğu, Mersinli sanatseverlerle buluşuyor. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından kurulan Quartet Mapa Oda Müziği Topluluğu, 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında 29 Nisan 2019 Pazartesi günü saat: 20.00’de Tarsus St. Paul Müzesi’nde yer alarak Mersinli Sanatseverlerle buluşacak. Konserde, Paganini, Mozart ve topluluğun solist sanatçısı olan Hüseyin Ulutaş’ın Anadolu ezgilerini kullanarak yazdığı Üçleme isimli eseriyle birlikte, Ali Ekber Çiçek’in eserlerinin yer aldığı bir repertuvar seslendirilecek.

 

BATUMİ STATE MUSİC CENTRE / GÜRCİSTAN

30 Nisan 2019 Salı saat: 20.00/Mersin Kültür Merkezi. Gürcistan’ın seçkin müzik kurumlarından Batum Devlet Müzik Merkezi Orkestrası ve Quartet Nota Mersin’de. 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünyanın seçkin sanat kurumları arasında gösterilen Batum Devlet Müzik Merkezi Youth Music Theatre Orkestrası ve  Quartet Nota’nın (Şan Dörtlüsü) seslendirecekleri Rus ve Gürcü ezgileriyle birlikte Mersinli sanatseverlerle buluşturuyor. Konser, 30 Nisan 2019 Salı günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde yer alacak.

 

KAPANIŞ KONSERİ:

Can Atilla’s Masiva feat. Elif Gökalp. 02 Mayıs 2019 Perşembe saat: 20.00/Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi. Müziğin tek kişilik orkestrası olarak nitelendirilen Can Atilla, elektronik rock müzik projesi olan Masiva ile Mersin’de. 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünyaca ünlü müzisyen Can Atilla’nın Masiva adını verdiği elektronik rock müziği projesiyle Mersinli sanatseverleri buluşturuyor. 02 Mayıs 2019 Perşembe günü saat: 20.00’de Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Konser salonunda gerçekleştirilecek konserde, eşsiz yorumuyla müzikseverlerin gönlünde taht kuran TRT sanatçılarından Elif Gökalp de yer alacak.

 

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA