YASALAR UYGULANSIN!


 

Mersin’de kadınlar avukatlar tacize, tecavüze, sömürüye uğrayan tüm kadınların yanında olmaya devam edecekleri vurgulayarak, “Yasalar uygulansın” çağrısı yaptı.

SONER AYDIN

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Baro toplantı salonunda gerçekleştirilen açıklamaya çok sayıda kadın avukat katılırken, açıklama öncesi kadınlara çiçek dağıtıldı. Kadınlar adına açıklamayı gerçekleştiren Merkez Başkanı Av. Şirin Güner, 8 Mart’ın eşit işe eşit ücret talep eden, insanca koşullarda yaşamak için mücadele eden, grev örgütleyen kadınların yazdığı bir tarih olduğunu söyledi.

“KADINLAR SESSİZ KALMAMALI”
Uzun mücadeleler sonucunda edinilen kadın kazanımlarının ve kadın haklarının geriye götürüldüğü bu günlerde, kadınların sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayan Güner, “Kadının insan haklarını ihlal eden, toplumsal cinsiyet ayrımcılığına yol açan, kadının her alanda eşit temsilini engelleyen, kadına fırsat eşitliği sağlamayan her türlü girişime, zihniyete karşı çıktığımızı, Cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarından ödün vermeyeceğimizi belirterek; kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu bir Türkiye ve Dünya için mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğiz. Ülkemizde; toplumsal cinsiyet eşitsizliği her alanda var olmaya devam ederken; kadına ve çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismar sistematik olarak artarken; kadına  - çocuğa karşı şiddetin önlenmesindeki etkisini çok önemli bulduğumuz 6284 Sayılı Yasanın, İstanbul Sözleşmesi’nin ve nafakanın kaldırılmasına yönelik yasal değişikliklere gidilme taleplerinin yoğunlaşmasını endişeyle izlemekteyiz. Bu nedenle son aylarda tartışmaya açılan nafaka, 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi konularında geri adıma yol açacak yasal düzenlemeler yapılmamalıdır. Kadına yönelik şiddete ve aile mahkemelerinin görevli olduğu alanlarda ve davalarda, arabuluculuk ve uzlaşma gibi alternatif çözüm yöntemleri kabul edilmemelidir” dedi. 

“YASALAR UYGULANSIN”
Hak savunucusu olarak, yasaların uygulanması noktasındaki eksikliklerin giderilmesini talep eden Güner, “Kadına yönelik şiddet ve istismarın artmasında var olan yasal düzenlemelerin hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Tam tersi yasal düzenlemelere rağmen, uygulamaya geçirilmeyen toplumsal değişim politikalar; eğitim müfredatındaki toplumsal cinsiyet rollerindeki eşitsizlikler, dini referanslarla yasal düzenlemeler yapılmaya çalışılması, 12 yıllık kesintisiz zorunlu eğitimden vazgeçilmesi, kadına yönelik haberlerde medyanın kullandığı eril dil, kadının asıl görevinin annelik olduğu, yerinin ev olduğu ve sadece aile içinde yer alması gerektiği yönündeki dil ve baskının, kadına karşı şiddeti ve kadın sorunlarını arttırdığı ortadadır. Kadınların çalışma yaşamında var olmasını, esnek ve güvencesiz çalışma koşuluna bağlayan, asıl olarak kadını istihdam dışında tutmaya yönelik olarak çıkarılan yasal düzenlemelerden vazgeçilerek, her krizde önce kadınları işten atmayı, güvencesizliği, düşük ücreti dayatan, işyerinde kadınlara özel çalışma koşullarını ısrarla sağlamayan erkek egemen yapıya karşı yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Bu anlamda, akademide ve yaşamın her alanında kadını, bilimi, iş güvencesini yok sayan karanlığın katlettiği Ceren Damar'ı ve iş cinayetlerinde kaybettiğimiz tüm emekçi kadınlarımızı saygı ile anıyoruz. Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi,  fabrikada, okul yolunda, evde, işte, sokakta kısacası yaşamın her alanında tacize, tecavüze, sömürüye uğrayan tüm kadınların yanında olmaya devam edecektir. Eşit, özgür, laik, demokratik bir ülkede barış içinde birlikte yaşamak için kadına karşı şiddete ve kadın emeğine karşı yapılan her türlü ayrımcılığa dur diyoruz” diye konuştu.

“TOPLUMDA, KADIN VE ERKEK EŞİTLİĞİ TEMELİNDE EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALIDIR”
Günün anlam ve önemi dolayısıyla kısa bir açıklama yapan Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ise, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, kutlamadan ziyade hak arayışı ve mücadele gününe dönüştüğünü söyledi. Kadınların başta yaşam hakları olmak üzere siyasal ve sosyal haklarını özgürce kullanabilmek için mücadele etmek zorunda bırakıldığını ifade eden Yeşilboğaz şunları söyledi: “Kadınlarımıza yönelik her türlü şiddet, istismar ve cinayetler artmakta, sıradanlaşmakta, kadınlar toplumsal yaşamdan soyutlanmaya çalışılmakta, çocuk anne sayısı ise her geçen gün artmaktadır.  Kadına yönelik bakış açısında, öncelikle toplumsal zihniyet değişimine ihtiyaç vardır. Toplumda, kadın ve erkek eşitliği temelinde eğitim seferberliği başlatılmalıdır.”

 

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA