SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

OTİZM EKSİKLİK DEĞİL, FARKLILIKTIR!


Mersin’de, Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında, ’Kabul et, fark et, bizimle yürü’ sloganıyla yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün ardından çocuklar gökyüzüne mavi balon bıraktı.

SONER AYDIN

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla Mersin'de yüzlerce otizmli çocuk ve ailesi ellerindeki mavi balonlarla yürüyüş gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde Atatürk Caddesi boyunca süren yürüyüş Cumhuriyet Alanı’nda son buldu. Yürüyüşün ardından kısa bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Veysel Topkaya, Toroslar İlçesi’nde bir Otizm Merkezi’nin kurulması için çalışma başlattıklarının müjdesini verdi.

“İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ HAYATI OTİZMLİ BİREYLERLE BERABER İNŞA ETMELİYİZ”
Tüm dünyada otizmli bireyler için farkındalık etkinlikleri yapıldığını dile getiren Topkaya, Türkiye'de de 81 ilde çeşitli etkinlikler yapıldığını belirtti. Otizm’in bir hastalık olmadığını kaydeden Topkaya, “Otizmli olan bireyler hayatın her evresinde, çevremizde, okulumuzda, bir halk otobüsünde veya yemek yediğimiz bir lokantada olabilirler. Biz bunları otizmi bir farklılık olarak görüyoruz. Otizm bir eksiklik değil, bir farklılıktır. Biz bunu kabul ediyoruz, fark ediyoruz ve bununla beraber yürüyüp, hayata öyle devam ediyoruz. Otizmli bireylerin özellikle toplumda yaşamış oldukları bir takım sorunlar, sıkıntılarla ilgili toplumu yeterince bilinçlendirebilirsek ve bu farklılıklarımızı da böyle göz önüne getirip, onlarla toplumda yaşadığımız alanı, yaşadığımız çevreyi onlar için yaşanılabilir bir hale getirdiğimiz zaman onların hayatta karşılaşabilecekleri bir takım olumsuzlukların da önüne geçmiş oluruz. Herkesin farklı olan bir yetenekleri var. Otizmli çocuklarımızda bir eksiklik değil her insanda olduğu gibi bir farklılıktır. İşte biz bu farklılıkları kabul ettiğimiz zaman, bu farklılıkları fark ettiğimiz zaman bu otizmli çocuklarımızın özellikle farklı olan yönlerini geliştirdiğimizde kesinlikle inanıyoruz onlardan bir deha çıkabilir. Kabul et, fark et, bizimle yürü' sloganıyla bunu gerçekleştirdik. Kabul et şudur. Otizmli bireyler toplumda herkes gibi aynı davranışları sergileyemeyebilirler. Bunlar bizimle göz temasından kaçınırlar. Elimizi uzattığımız zaman elini vermeyebilirler. Diğer insanlar gibi akranlarıyla oyuncaklarıyla oynamayabilirler. Biz bunları bu şekilde fark ettiğimiz zaman kabul et, içinde yaşadığımız alanda bu bireylerin varlığını her an hissedip, onları o şekilde kabul ederek yaşamımıza devam etmeliyiz. Biz içinde yaşadığımız dünyayı, içinde yaşadığımız hayatı otizmli bireylerle beraber inşa ederek, onlarla beraber yürüdüğümüz zaman, onların karşılaşabilecekleri toplumdaki bir takım olumsuzlukların önüne geçebiliriz” diye konuştu. 

“SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜNÜ BEKLİYORUZ”
Mersin Otizmli Çocukları Yaşatma ve Kazanma Derneği Nazmiye Yaman ise, Türkiye’de 1 milyonu aşkın otizmli bireyin yaşadığını söyledi. Otizmin aileleri ile birlikte 4 milyon insanı etkilediği bilgisini veren Yaman, “Eğitimden günlük yaşama, sağlık hizmetlerinden sosyal hayata, istihdamdan sosyal hizmetlere, ailelerinden sonra ne olacağına kadar pek çok alanda otizmli bireylere yönelik ivedilikle çözülmesi gereken sorunlar bulunmaktadır. Sorunlarımızın çözümüne yönelik ilgili kurum ve kuruluşların sürekli çalışmalarını, daha kapsamlı adımlar atmalarını bekliyoruz. Yaşantımızda fark yaratacak uygulamaların hayata geçmesini ilgili yasal düzenlemelerin bir an evvel oluşturulmasını talep ediyoruz” dedi. 
Etkinliğin sonunda yüzlerce kişi ellerindeki balonları gökyüzüne bıraktı.

 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA