SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

“HALKLARIN MÜCADELESİNDE HER GÜN DAHA DA BÜYÜDÜLER”


Mersin 68’liler Derneği, tüm yurttaşları katledilişlerinin 47. yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anmaya çağırdı.

SONER AYDIN

6 Mayıs 1972'de idam edilen 68 kuşağının önder isimlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan tüm yurtta olduğu gibi Mersin’de de anılacak. Mersin 68’liler Derneği her yıl olduğu gibi bu yıl da 68’liler Hatıra Ormanı’nda anma etkinliği düzenleyecek. Anma etkinliğini duyurmak için Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya gelen dernek üyeleri, tüm yurttaşları barış ve kardeşliği haykırmaya davet etti.

“HALKLARIN MÜCADELESİNDE HER GÜN DAHA DA BÜYÜDÜLER”

Dernek adına açıklama yapan Başkan Doğan Gökşen, 68 kuşağının önderleri şahsında yaşamını yitirmiş tüm devrimcileri andı. Adalet duygusu tükenmiş sistemin, işlediği cinayetin üzerinden 47 yıl geçtiğini dile getiren Gökşen, “47 yıl önce Süleyman Demirel önderliğinde ‘evet’ diyerek kalkan 273 el, 3 yiğidi darağacına gönderdi. El kaldıranların ve ürkekçe sessiz kalanların isimleri, tarihe kara harflerle yazıldı. O dönemin asker-sivil bürokratları, savcılar, hekimler ve politikacıları affedilmedi. Ama Denizlerin, Yusufların, Hüseyinlerin isimleri milyonların yüreğinde yaşamaya devam etti. Üç fidanın özgürlük, eşitlik ve adalet mücadelesindeki boyun eğmez duruşları ve direnişleri, sömürüsüz bir dünya için verdikleri mücadele, ‘Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği’ haykırışları hiç ama hiç unutulmadı. Üç fidanın yiğit ruhu ve devrimci direniş mirası, halkların mücadelesinde her gün daha da büyüdü. 6 Mayıs bizler için baskıya, sömürüye ve zulme karşı öfkenin tazelendiği bir gün oldu” diye konuştu.

 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA