SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

OLASI BİR DEPREMDE HARİTADAN SİLİNİRİZ!


CHP’li Başarır: “ Akkuyu Nükleer Santrali tamamlandığında olası bir çatlak ya da depremde Akdeniz haritadan silinir”

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Akkuyu mevkiinde Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom tarafından yapılan Akkuyu Nükleer Güç Sanntrali’ne tepkiler sürüyor. Son olarak inşaatı esnasında temelinde çatlak meydana geldiği haberleri ile gündeme gelen Akkuyu ile ilgili CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM), bir basın açıklaması yaptı.

Akkuyu Nükleer Santrali temelindeki betonların çatlaması ve söz konusu santralin diğer tüm boyutları ile ilgili açıklamalarda bulunan Milletvekili Başarır, Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında seçim bölgesi olan Mersin’de ‘Akkuyu Sahası’nda bir nükleer güç santralin tesisine ve işletimine dair işbirliği anlaşmasının CHP, çevre dernekleri, sivil toplum kuruluşları ve duyarlı Mersin halkının tüm itirazlarına rağmen 12 Mayıs 2010’da imzalandığını ve 21 Temmuz 2010’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı. 

“ÇATLAK TEDİRGİN ETTİ”
“Geldiğimiz süreçte ise daha Akkuyu Nükleer Santrali’nin daha temelinde çatlaklar oluştu” diyen Ali Mahir Başarır, “İlk beton çatlağı Temmuz ayında tespit edildi. Temeldeki çatlak betonlar kırıldı tekrar beton atıldı. Ancak daha sonra tekrar çatladı. Şimdi yeniden beton atma çalışmaları başladı. Şaka gibi… Ve bu durum başta Mersin olmak üzere tüm halkımızı oldukça tedirgin etti.

“HARİTADAN SİLİNİRİZ”
Nükleer santral tamamlandıktan sonra olası bir çatlak ya da depremde bırakın Mersin’i Akdeniz haritadan silinir. Nükleer santral kazasının şakası olmaz.
Hatırlarsanız, AKP Genel Başkanı sayın Erdoğan’ın nükleer patlamayı mutfaktaki tüp patlamasına benzetmişti. Bu tüp patlamasına benzemez. Bakın, Japonya’daki nükleer kaza sonrası ilk 10 günde çevrede ölçülen radyasyon dozu bir yılda alınabilecek dozun 5 bin katına çıktığı tespit edildi” diye konuştu. 

SAHİBİ YÜZDE 100 RUS OLMASINA RAĞMEN OLUŞACAK ZARARLARDAN TÜRKİYE SORUMLU 
Başarır öte yandan; sahibi yüzde 100 Rus olmasına rağmen Akkuyu Nükleer Santrali’nde ciddi bir kaza olması anında komşu ülkelerde meydana gelecek her türlü zarar ve kayıpların tazmininden Türkiye’nin sorumlu olacağının da altını çizdi. 

“NÜKLEER ATIKLARIN NE OLACAĞI BELLİ DEĞİL”
Dünyanın hiç bir ülkesinde ve Türkiye’de nükleer atıkların nihai olarak depolanacağı bir yer ve teknoloji belirlenmediğin ide dile getiren Milletvekili Başarır, “ABD, şu ana kadar Nevada Eyaleti’nde Yuko Dağları’nda 10 milyar dolar harcamasına rağmen, radyoaktif yakıt atıkları izole problemini çözememiştir. Bu konu, ‘hele bir reaktör inşasına ve işletmesine başlayalım, gerisi arkadan gelir’ diye geçiştirilebilecek bir konu değildir.

“MİLLİ ENERJİ DİYEREK TANITTILAR”

Şimdi yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin başka boyutlarına da bakalım. AKP hükümeti Akkuyu Nükleer Santralini halkımıza milli enerji olarak lanse etmeye çalıştılar. Reklamlarında sürekli bu vurguyu dile getirdiler. 
Ancak bilinmelidir ki Akkuyu Nükleer Santrali’nin yüzde 100 Rusya devletine ait Rosatom adlı bir şirkettir. Bunun neresi milli anlamakta zorluk çekiyorum.
 
“DÜNYANIN EN PAHALI ELEKTRİĞİNİ SATIN ALACAĞIZ”
Söz konusu anlaşmanın daha vahim boyutları da var; AKP hükümeti, dünyada nükleer santralle üretilen elektriğin kilovat saati 6 dolar civarındayken, Rus şirketi Rosatom’a KDV hariç 12.35 dolara 15 yıl boyunca kayıtsız şartsız alım garantisi verdi.
Rusya’nın, kendi ülkesindeki benzer tesislerde üretilen elektriğin kilovat saat bedelinin yarı yarıya düşük olduğu da bir gerçektir. Yani bu sene çok yağış oldu, benim senden elektrik almaya bu yıl ihtiyacım yok deme lüksüne sahip değiliz.

“KUR FARKININ FATURASI HALKA ÇIKACAK”
Ayrıca anlaşmanın imzalandığı tarihte dolar kuru 1.52 TL iken şimdi dolar kuru 6.04 TL seviyesinde. Bu durumda aradaki ekonomik kaybın faturası da halkımızın sırtına yüklenecek.Neresinden bakılırsa bakılsın bu anlaşma adeta Rus şirket lehine tek taraflı bir anlaşma olarak görülmektedir. Biz CHP olarak, daha bağımsız, daha sürdürülebilir, daha temiz, daha verimli bir enerji politikası olmasından yanayız” diye konuştu.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA