ÖĞRETMENLERE SENDİKADA BİRLEŞME ÇAĞRISI


5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere, sendikada birleşme çağrısı geldi. Eğitim-Sen Şube Başkanı Muşlu, “Öğretmen kazanırsa toplum kazanır, öğretmen kaybederse hep beraber kaybederiz” dedi.

GİZEM EKİCİ

Mersin’de eğitim emekçileri, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde sokağa indi. Eğitim-Sen Mersin Şubesi tarafından Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen emekçiler iktidara seslenerek, taleplerinin duyulmasını istedi

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu burada yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Küttür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından  1994 yılında Dünya öğretmenler Günü olarak ilan edilmesinden bu yana 5 Ekim'in her yıl tüm ülkelerde “Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlandığını belirtti. Muşlu bu nedenle Eğitim-Sen'in kurulduğu tarihten bu yana Türkiye'den Eğitim Enternasyoneline üye tek sendika olduğu için 5 Ekim’i “Dünya Öğretmenler Günü olarak kutladığını kaydetti.

Dünya Öğretmenler Günü nün 5 Ekim tarihinde kutlanmasının nedeni hakkında bilgi veren Başkan Muşlu, "Uluslararası öğretmen örgütlerinin de katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından ortak olarak önerilen “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararları"nın devletlerarası özel bir oturumda kabul edilmesidir. Dünya genelindeki tüm öğretmenler için önemli olan bu tarihi kararla, öğretmenlerin toplumsal statüsüne yönelik önemli bir adım atılmıştır. Öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önemi uluslararası düzeyde belgeleyen, öğretmenlerin tüm sorunlarını ele alan ve durumlarını tüm ayrıntıları ile düzenleyen kararların yıldönümü olması nedeniyle 5 Ekim tarihinin öğretmenlik mesleği açısından evrensel bir önemi vardır" şeklinde konuştu.

 

“İHRAÇ EDİLEN ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERİNE KAVUŞMAYI BEKLİYOR”

‘Tavsiye Kararları', Türkiye tarafından da kabul edilen ve altına imza atılan bir belge olmasına karşın Türkiye'nin yıllardır belgenin içeriğinde bulunan konulardaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini söylemenin mümkün olmadığını anlatan Sinan Muşlu "Türkiye'de öğretmenler 2019 yılında da 5 Ekim Dünya öğretmenler Günü'nü hukuksuz şekilde ihraç edilen öğretmenlerin öğrencilerine kavuşmayı beklediği koşullarda karşılamaktadır. KHK ile ihraç hukuksuzluktur. Bu hukuksuzluğa uğrayanların yurttaşlık haklarını kullanmalarına bile engel olmak büyük bir zulümdür. Yurttaşlık haklarımız olan çalışma, seyahat, seçme- seçilme haklarımız önünde ki bütün engeller kaldırılmalıdır. Bu zulme bir an önce son verilmelidir" ifadelerini kullandı.

 

EĞİTİM EMEKÇİLERİNE SENDİKADA BİRLEŞME ÇAĞRISI

Açığa almalar, soruşturma ve sürgünlerin devam ettiği: ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının 700 bine ulaştığı; sözleşmeli öğretmenlerin güvencesiz ve aynı işi yaptıkları kadrolu öğretmenlerle aynı haklara sahip olmadan çalışmak zorunda kaldıkları; ekonomik kriz karşısında yaşamlarını güçlükle sürdürdükleri bu koşullarda tüm eğitim emekçilerini sendikalarında birleşmeye davet eden Muşlu şunları söyledi: "Yaşamın olduğu her yerde eğitim emekçileri vardır. Öğretmenler kimsenin yaaşamak istemeyeceği en ücra yerlerde, her türlü olumsuz koşullarla mücadele ederek, görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Ancak geçtiğimiz yıllar içinde öğretmenlerin ekonomik ve sosyal sorunlarına ek olarak, mesleki saygınlıklarında da ciddi gerilemeler yaşanmıştır. MEB eğitime yönelik politika ve uygulamalardaki başarısızlığını sorgulamak yerine, her fırsatta sistem değişikliğine giderek sadece öğrencileri değil, öğretmenleri de mağdur etmektedir. 2023 Vizyon Belgesi ile ‘eğitimde dönüşüm’ yaşandığına dair bir algı oluşturulmaya çalışılsa da aslında hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz açısından bir değişim olmadığı ortadadır. Öğretmenliğe alım ve istihdam sisteminde bir değişiklik söz konusu değildir. Öğretmenlerin çalışma koşulları, mali hakları ve kendi emekleri ile ilgili karar alma haklarında en ufak bir ilerlemeden bahsedilemez. Durum böyle iken, hamasi nutuklar öğretmenlerin kendilerini ve mesleklerini değerli hissetmelerini sağlamamaktadır. Tüm öğretmenlerimiz, en ağır koşullarda dahi mesleklerini çocuğun üstün yararını temel alarak gerçekleştirmektedir. Çocuklarımızın nitelikli kamusal eğitimden eşit yararlanabilmesi için öğretmenlerimizin statüsünün güçlendirilmesi gerektiği açıktır. Çağrımız tüm öğretmenlere, eğitim ve bilim emekçilerine: gelin haklarımız, emeğimiz ve geleceğimiz için birlikte mücadele edelim. Biliyoruz ki öğretmen kazanırsa toplum kazanır, öğretmen kaybederse hep beraber kaybederiz."

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA