KENT MERKEZİ CANLANDIRILACAK


Akdeniz Çarşı Esnafları Derneği, Mersin’in kalbi konumundaki Akdeniz’de çarşıyı canlandırmak adına kent dinamiklerini bir araya getirdi.

Merkezi ve yerel yönetimler ile oda ve esnaf temsilcilerini buluşturan bir toplantı düzenleyen Akdeniz Çarşı Esnafları Derneği, özellikle esnafın çığ gibi büyüyen sorunlarına çözüm istedi. Tüccar Kulübünde gerçekleştirilen toplantıya, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer ile esnaf odası başkanları ve çok sayıda esnaf katıldı. Toplantıda, otoparktan kaldırımlara, aileler ve gençlerle yabancı turistleri çarşıya çekmekten çevre düzenlemelerine kadar bir dizi sorun ve talep dile getirilerek çözümü için acil ve ortak çalışmalar yapılması gerektiği belirtildi.

“ÇARŞIMIZ GÜNDEN GÜNE BİTME NOKTASINA GELDİ”
Akdeniz Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Fethi Çelik, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kent merkezinin sorunlarının çözümü noktasında il yöneticilerine, belediye başkanlarına ve esnaf temsilcilerine düşen görevler olduğunu söyledi. Geçmiş dönemlerde kent merkezi ile ilgili birçok proje yapıldığını ancak hiçbirinin gerçekleşmediğini belirten Çelik, “Çarşımız günden güne bitme noktasına gelmiştir. En güzel caddelerimiz satılık ve kiralık tabelaları ile doldu. Ortak sorunları tespit ettik. Sizlerden öğrenmek istediğimiz; Müftü Deresi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Çakmak Caddesi ve İsmet İnönü Bulvarı ile sınırlandırılmış kent merkezinde nasıl bir yapılandırma ve yenilenme olacak? Bu konuda bizimle sağlayacağınız koordinasyon ve ortak çalışmalar nasıl olacak? Bu çerçevede, kent merkezini canlandırmak için hep beraber elimizi taşın altına koyup bir çalışma yapmamız gerekiyor” dedi.

“ARTIK ESNAFIMIZIN CANINA TAK ETTİ”
Mersin ESOB Başkanı Dinçer ise Mersin genelinde 60 bin esnaf ve sanatkar bulunduğunu ve yanlarında yüzbinlerce insanın çalıştığını söyledi. Dinçer, bugün esnafın çok zor bir dönemden geçtiğine işaret ederek, “Borcu borçla kapatır bir dönemdeyiz. Böyle bir ortamda ticareti canlandırma ve esnafa katkı sunma noktasında çalışmalar yapıyoruz. Çarşıyla ilgili sorunlar ise hep söylediğimiz fakat yerel idareler tarafından bir türlü yerine getirilmeyen faaliyetler. Artık esnafımızın canına tak etti. Şehrin merkezi Pozcu’ya kaydı. Biz, bu çarşıyı cazibe merkezi olarak nasıl canlandırabileceğimizin çalışmasını yapıyoruz. Büyükşehir ve Akdeniz belediye başkanlarımızla konuyu görüşüyoruz. Sunulan çözüm önerilerini gerçekleştirmemiz lazım” diye konuştu.
Akdeniz Belediye Başkanı Gültak ise esnafı, kamu kurumları, sanayi tesisi, limanı ve serbest bölgesi ile gündüz 800 bine yakın, akşam ise 270 bin nüfusa sahip ilçede otomatik olarak problemler de olduğunu söyledi. Çarşı sorununun çözümü için son çalışmalar yaptığını aktaran Gültak, Atatürk Caddesi ve Çamlıbel’in canlandırılması talebi çerçevesinde bir müjde verdiklerini belirterek, “Millet Bahçesinin ihalesi yapıldı. 18 firma katıldı, şu an değerlendirme aşamasında. Yıkılan Tevfik Sırrı Gür Stadı, kışla ve aquaparkı kapsayan toplam 140 dönüm arazimiz Mersin’e hayırlı olsun. Mersin artık nefes alacak. Bugüne kadar Mersin’deki en önemli projelerden bir tanesidir. Çamlıbel ve çarşı buradan etkilenecek. Kışla ve aquaparkı hareketlendirdiğimiz andan itibaren ayak sayısı artacak ve artık insanlar merkeze gelmeye başlayacak” şeklinde konuştu.
Gültak, Akdeniz’den giden resmi kurumları da tekrar Akdeniz’e çekmek için çalışma yürüttüğünü dile getirdi. Çamlıbel ile özel ilgilendiklerini vurgulayan Gültak, şunları söyledi: “Büyükşehir Belediye Başkanımız ile beraber yürüdüğümüz konular var. Dünya Bankasından başvurduğumuz krediler var. Yaklaşık 45 milyon liralık kredi başvurusu yaptık. Bu kredi inşallah çıkacak. Çamlıbel’de 7-8 toplantı yaptık. Kredi çıktığı zaman onların istediği doğrultuda Çamlıbel’de bir çalışma yaparak, Atatürk Caddesi ve Yoğurt Pazarı bölgesindeki esnafın da hayatını hızlandırmış olacağız. Ayrıca, Fasih Kayabalı ve Fabrikalar Caddelerinde sağlıklaştırma yapacağız.”
Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer ise, kent yönetimi açısından iyi bir süreç başladığını, bu sayede yol alıp iş yaptıklarını söyledi. Esnaf ve sanatkarın, Mersin ekonomisinde önemli bir payı olduğunu ve ekonomiye güç kattığını vurgulayan Seçer, dolayısıyla bu kesimin nefes alması, yaşaması gerektiğinin altını çizdi. 

“AKDENİZ’İ DAHA İYİ HALE GETİRMEK İÇİN GAYRET EDİYORUZ”
Vali Su ise Mersin’de son dönemlerde her alanda çok önemli yatırımlar yapıldığını ve yapılmaya da devam edildiğini söyledi. Akdeniz’in, Mersin’in kalbi konumunda bir ilçe olduğuna işaret eden Su, “Bu ilçemizi daha iyi hale getirmek, sosyal refahını artırmak için gayret ediyoruz. Kiremithane Mahallesinde sokak sağlıklaştırması yapıyoruz. İmkanlarımız ölçüsünde tarihi binaları restore ediyoruz. Bu çerçevede restorasyonuna başladığımız bir eski binamızı müze haline getireceğiz ve Akdeniz ilçemize kazandıracağız. Trafiği rahatlatma babında çalışmalarımız var. D 400 karayolundaki tır trafiği için çalışmalarımız sürüyor. O trafiği otobandan çıkıştan direk limanın içine gidecek şekle getirmek için çalışmalarımız sürüyor. Biz ilimizin gelişimi, kalkınması için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki, bir ve beraber olduğumuz sürece çok güzel hizmetleri ortaya koyacağız. Sizlerin daha iyi hale gelmesi için gayretlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu. (iha)

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA