“AŞK İKSİRİ” PRÖMİYER YAPACAK


 

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), 28 Kasım 2019 Perşembe günü saat 20:00’ da Kültür Merkezi Sahnesi’nde ‘Aşk İksiri’ operasının prömiyerini gerçekleştiriyor.

Haber Merkezi

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), 28 Kasım 2019 Perşembe günü saat 20:00’ da Kültür Merkezi Sahnesi’nde ‘Aşk İksiri’ operasının prömiyerini gerçekleştiriyor.

Dünya Prömiyeri 1932 yılında Milano’da, Türkiye Prömiyeri 1952 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde yapılan, İtalyan besteci Gaetano Donizetti’nin ‘Aşk İksiri’ komik operasını Mersin’de bu kez modern yorumla sahneliyor.

Librettosu Felice Romani tarafından yazılan eserin rejisörlüğünü Yekta Kara, orkestra şefliğini Nezih Seçkin yapıyor. Eserin rejisör yardımcılığını Esra Tütüncüoğlu üstleniyor. Dekor tasarımını Efter Tunç, kostüm tasarımını Şanda Zıpçı, ışık tasarımını Tarı Deniz’ in yaptığı 2 perdelik ‘Aşk İksiri’ Komik Operasının koro şefliğini Anıl Aydın yürütüyor.

Eserin kısa konusu ise;  Napoli’ de bir kafede garsonluk yapan Nemorino patronu Adina’ ya aşık olur. Kafeye gelen Amerikan denizcilerden Yüzbaşı Belcore, Adina’ ya ilgi göstermeye başlar ve bunun da karşılığını alır. Bunu gören Nemorino çılgına döner. Bu arada, Dulcamara adında bir şarlatan satıcı gelir. Her derde iyi geldiğini iddaa ettiği iksirleriyle herkesi etkilemeyi başarır. Nemorino, Dulcamara’ ya tüm parasını vererek güya Adina’nın kendisine aşık olmasını sağlayacak aşk iksirini alır. Oysa Adina Belcore’ nin evlenme teklifini kabul etmiştir. Nemorino’ nun Adina’ ya ulaşması için artık karmaşık olaylar zincirinde yorucu bir yolculuk yapması gerekecektir.

Eserde başlıca rolleri; Sevil Erçak Turgut, Funda Uyanık (Adina) ,Bülent Bezdüz, Baran Taner (Nemorino), Kazım Erdem Özdemir, Cengiz Sayın, Serkan Sevinç (Dulcamara), Arda Aktar, Serkan Karagöz, Faik Mansuroğlu (Belcore), Pınar Duygu Çınar, Gülin Dönmez ve Ceren Göğüş (Gianetta) paylaşıyor.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA