SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Hediye EROĞLU

Tarih : 5.7.2018 1  E-Mail : heroglu33@hotmail.com


BEKÇİLER İLE HUZUR VE GÜVEN SAĞLANDI MI?

Merkez Toroslar ilçesi bu kentin adeta sigortasıdır. Zira sahip olduğu kozmopolit yapı, 4 bir yanındaki sınırlar bu bölgedeki en küçük bir kıvılcımın ateşe dönüşebileceği türden sosyolojik bir öneme sahiptir. Bu bölgede yaşayan birisi olarak Toroslar’ın aklı selim duruşu daime kent adına umut olmuştur bana. Ancak gün geçtikçe artan toplumsal cinnet hali Toroslar’ın da ruhunu öfkeyle, kızgınlıkla, şiddetle örseliyor!

Önceki gün gece evimin bulunduğu sokakta komşular arasında bir tartışmada ilginç olaylara şahit oldum. Şöyle ki tartışmaların başladığı gece saat 01:30 sularında telefon açmamıza rağmen, 02:00 sularına kadar olaya müdahale eden bir bekçi veya polis gibi kolluk kuvveti olmadı! Daha sonra birkaç bekçi birden geldi. Yalnız gezmiyorlar galiba. Ancak olay çıkaran şahısları sakinleştirmeye çalışarak olayı yatıştırmak isteyen bekçileri kimsenin dikkate almadığına şahit oldum. Bu durumu fark eden bekçiler ise adeta gerilimden paylarına düşeni almak istemezcesine olayı daha etkisiz eleman olarak izlemeyi seçti. Ancak tansiyonun yükselmesi ve vatandaşların tepkisi ile bekçiler biraz daha sert bir tutum sergilemeye çalıştı ama nafile, yine de etkili olamadılar! Tekrar tekrar aramamız ile olay yerine nihayet 02:30 sularında polis ekibi geldi. Ve tabiî ki olay çıkaranlar polisi daha bir dikkate aldı!

Bekçilerin tutumu aklımda pek çok soru işareti oluşmasına neden oldu. Şimdi gerçekten bekçilik uygulaması bu soru işaretleri ile amacına ulaşmış oluyor mu?

Bekçilerin özgüven veya yetki eksikliği mi var?

Vatandaşın bekçileri dikkate alması için ne yapılabilir?

Polis bekçilere güvenerek olaylara ilk müdahalede geç mi kalıyor?

Bu soruları çoğaltabiliriz. Ancak şöyle bir gerçek var ki; bu tür asayiş olaylarında çok küçük bir kıvılcım çok büyük felaketlere neden olabilir. Toplumun huzur ve güvenliğinden sorumlu birimlerin daha hassa olmasında yarar var!

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA