SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Mitat ÇELİK

Tarih : 8.7.2018 1  E-Mail : haberciniz33@gmail.com


ENDER ENDER

İbrani

aya baktım ibrani 
ibrahim koyunlarını geçiriyor ağrı'dan 
aya baktım che faytondan indi 
parktaydım 
ırmaklar kuşlarla çiftleşti 
umutsuzlar hanlara doldu 
tüfeğim doldu 
demirci savurdu körüğünü 
insanlar sokaklara doldu 

onlara 
hanlara 
che atını saldı

Ender Sarıyatı (1948-1976)

Ölüme Direnen Şiirler/Etki Yayınları

Ender Sarıyatı’yı bilmelisiniz. Ahmet Günbaş’ın  “Ölüme Direnen Şiirler” adıyla derleyip kitaplaştırmasıyla haberdar olduğum, İzmir’de kısacık bir ömür sürmüş, büyük şiirler yapmış, bu dev adamı. 

Benzersiz bir söylem, alışılmadık arketipsel imgeleriyle (ki pek çoğu yeniden keşfedilmeyi beliyor) eşsiz olan bu şiirleri, hak ettiği ilgiyi görmesi adına, özellikle gerçek şiir okurları ve genç şairlere yeniden hatırlatmakta güzellik görüyorum.

Sarıyatı, sayısız şairi olan İzmir’in unutulmuş dehalarından birisidir. 1970’li yılların kent şiirinde bir izlek sürecek olursak etkilerini pek çok şairin şiirlerinde rahatlıkla görebiliriz. Böylesi bir çalışma için geç olmasa gerek.

Hayatı gibi şiirlerini de tevazu ile kurdu. İbrani adlı şiirinde büyük bir şiirin izleğini fazlasıyla gördüğümüz gibi, kendisi de şiirlerinin farkındaydı. Yine de kederli yüreğinde taşıdığı hüzün şarkıları eksik olmadı. Yaban adlı şiirinde, “1970’inde/ben yalnızdım/parlak elbiseli imparatorlar/dolaşırdı şehirde”, “Eski Zaman Öyküsü” adlı şiirinde, “onlar üç kişiydi/bense yalnızdım/göğsüme değse gül kurşun olur”, bir başka şiirinde ise “nereye baksam yüreğim bir körfeze açılır” der. 

Şairin 1948 yılında başlayan hayat serüveni, yoksulluklarla baş edemediği dramatik hayatı, 1976 yılında son buldu. “Bir akşamüstü, yine kendini İzmir caddelerine vurmak için paltosunu giymeye çalışırken, kısa bir çığlığın ardından yere yığıldığını söylemişti annesi Hatice Sarıyatı. Çoğu şiirleri gibi yarım kalan yaşamının da son isyan çığlığı bu oldu”.

Ahmet Günbaş’a borçlu olduğumuz bu eşsiz şiirleri okumanızı öneririm. Etki Yayınları’nın ilk baskısını yaptığı Ender Sarıyatı “Ölüme Direnen Şiirler”, Bence Kitap Yayınları’ndan yeni baskısına kavuştu. Okurlar için geç kalmış bir tanıtım yazısıdır. Özür dilerim.

Şiirle kalın…
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA