SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Müslüm KAYA

Tarih : 10.7.2018  E-Mail : muslumkaya02@hotmail.com


MUHARREM İNCE’NİN KALIN HATALARI (2)

Öncelikle şunu bir yazar adayı olarak belirteyim ki sosyal demokrat, solcu bir kimliğe sahibim. Atatürkçüyüm. Laikliği, hukukun üstünlüğünü, parlamenter demokratik sistemi savunurum. Benim meselem ne Muharrem İnce ne de Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Benim meselem özgürce, refah içinde, insanların eşit olduğu bir Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşamak arzusudur. Belki bu ütopya gerçekleşir diye oyumu da Sayın İnce'ye verdim. 

Lakin İnce'nin dediği gibi "Adam kazandı." 
Yalnız ben adamı tebrik etmeyeceğim, elimizden giden cumhuriyet için oturup ağlayacağım.
Oyumu Muharrem İnce'ye vermem ona körü körüne itaat edeceğim anlamına gelmez. Ben bir koyun değilim ki onu kuzu kuzu takip edeyim. Nitekim geçen haftaki yazımda Sayın İnce'nin ve kurmaylarının yaptığı yanlışları aynamdaki görüntüsüyle betimlemeye çalışmıştım. Bu hafta da bu yanlışları kaldığım yerden sıralamayı sürdürüyorum:
e- Seçim sürecinde yandaş kanallar, TRT ve havuz medyası sadece -o da belirli oranlarda- Muharrem İnce'yi görünür kıldı. Diğer adayları (Akşener, Karamollaoğlu, Demirtaş...) hemen hemen yok saydı. 
Acaba niye?
Sayın İnce ve ekibi bu oyunun arka planını okuyabildi mi? Medyanın %95'ine hakim Erdoğan, İnce'yi çok mu sevdi de ona gerekli izni verdi?
Güldürmeyin adamı. 
Sakın "Nasıl olsa ben onu yenerim. Diğer adayları karartayım, Bay Muharrem'i parlatayım." diye düşünmüş olmasın?
f- Yine sayın İnce, her mitinginde Recep Tayyip Erdoğan'ı televizyon kanallarında tartışmaya davet etti. Peki bu davet demokrasinin ruhuyla, eşitlik ilkesiyle ne kadar örtüşür? Aslında sosyal demokrat bir insana yakışanı şöyle olmalıydı: "Tüm başkan adaylarını, bir televizyon kanalında ülkemizin sorunlarına nasıl çözümler üreteceğimizi konuşacağımız bir programa davet ediyorum. Halkımız da bu konuşmaların ışığı altında bize gerekli puanları versin."
Yalnız İnce böyle demedi, diyemedi. Sanki başkanlık yarışında bir kendisi bir de Erdoğan varmış algısını yayamaya çalışan toplum mühendisliğine çanak tuttu. Bu da onun demokrat ruhuna gölge düşürdü.
g- Siyasallaşmış İslam’ın ve popülist sağ iktidarın geriletilip tahtından indirilmesi ancak güçlü ilkelerle, sağlam, kalıcı ve ikna edici programlarla, kılcal damarlara kadar örgütlenmeyle olasıdır. Sadece Kılıçdaroğlu'nun veya İnce'nin şahsi karizmalarıyla iktidara yürünemez. Acaba Muharrem İnce ve kurmayları "Malezya'da siyasal İslam nasıl yenildi?", "Meksika'da 60 yıllık popülist sağ iktidar nasıl hezimete uğratıldı?" sorularının yanıtlarını aradı mı? Sanmıyorum.
"Kılıçdaroğlu insin, ben CHP'nin başına geçeyim” demekle iktidar olunmuyor ne yazık ki! Kırık dökük, hurda bir otobüsle şoförlerin değişmesi ralliyi birinci bitirmeye yetmez. Yeni bir şeyler söylemek lazım, cancağızım.
h- Muharrem İnce ne yazık ki abartıyı, meydan okumayı pek seviyor. Ama pratikte söylemleriyle eylemleri çelişiyor.
Örneğin "Beni eleştirin, ben eleştirilmekten korkmayan bir cumhurbaşkanı olacağım." diyor. Ancak Usta Kalem Yılmaz Özdil "Erdoğan'la ne dertleştiniz?" diye yazınca açtı ağzını yumdu gözünü. 
Hatta yazara "Şerefiz..." diyebiliyor.
Yine "Ben garibanım, ben kamyoncu bir babanın oğluyum” diyor. Ancak seçim gecesi 50 bin avukatla YSK’nın önünde yatacağını dillendiriyor, bir de bakıyorsunuz ki ailesiyle, kurmaylarıyla birlikte Ankara'nın en güzide otellerinden- Swissotel- birinin 8.katını komple tutuyor ve seçimleri bu konforlu ortamda takip ediyor.
Tüm bunlar ve benzerleri İnce'nin imajına zarar veriyor.
Diyeceksiniz ki bundan sonra Muharrem İnce'ye oy verir misiniz?
Tayyip Erdoğan'a 7-8 kez yenilen Kılıçdaroğlu'na iki kez yenilen ne İnce'ye ne de Kılıçdaroğlu'na oy moy yok!
Yaktılar bizi!
Atatürk'ün partisi acilen bunlardan kurtulmalı!
(Peki çözüm ne? O da haftaya)
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA