SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Müslüm KAYA

Tarih : 7.8.2018 1  E-Mail : muslumkaya02@hotmail.com


AN AN MERSİN

Son zamanlarda Mersin'de ne kadar çok hastane açıldı, açılmaya devam ediyor. Gerek kamu hastaneleri gerekse özel hastaneler pıtrak gibi çoğalıyor. Tabii bu kadar hastanenin olması iyi sayılır. Hastalanan için bulunmaz nimet, tabii parası pulu olana! Parası olmayan bazıları içinse hastanelerin varlığı bir övünç kaynağı. Mesala şöyle diyebilir benim az gelirli vatandaşım: "Allah bu hükümetten razı olsun. Bir Şehir Hastanesi yapmış ki.. Bal dök yala..Yok, yok. Adamlar çalışıyor."

Oysa sağlık hizmeti artık sosyal devlet anlayışından alınmış, kapitalistlerin kazanç kapısı haline getirilmiş. Yani hastanelerdeki zihniyet hastayı müşteri olarak kabul ediyor. Bu müşterilerin gelmesi için avcunu ovuşturuyor. Şayet yeterli müşteri gelmezse, pardon hasta, devlet verdiği taahhüt üzerine bu hastaneleri yapanlara, olmayan hasta başına para ödüyor. Tabii bazı özel hastaneler bunun dışında. Onlar da hasbel kader ocaklarına düşmüş hastaları tepeden tırnağa tahlillerden, analizlerden geçiriyor, ameliyatlardan ameliyat beğen diye harika(!) formüller sunuyor.
Komik ama bu kadar çok hastanenin doyması ve kâra geçmesi için bizim zırt pırt hastalanmamız lazım. Bunun içi de devreye GDO'lu ürünler, zehirli meyve ve sebzeler, kan gölüne dönmüş yollar, iş kazaları, kafayı yemiş kişilerin birbirlerine uyguladıkları fiziki şiddet, yetersiz ve dengesiz beslenme, cahiliğin büyüttüğü önü alınamaz dertler... giriyor.
Kanımca hiçbir kapitalist, hiçbir sermayedar paranın kokusunu almasa sağlık sektörüne bu kadar yatırım yapmaz.
Yani Mersin'imizde göz, diş, diyabet, genel ve özel hastanelerden geçilmiyor.
Ben tüm riskleri alıp- hastaneleri küstürmeyi göze alarak- okurlara, Mersinlilere,tüm insanlara sağlıklı günler ve yıllar dilerim.
Umarım sağlığımızı koruruz da ellerini ovuşturarak bizleri bekleyenlere kolumuzu kaptırmayız.

***

Son zamanlarda Mersin'de ne kadar çok okul açıldı, açılmaya devam ediyor. Devlet gelecek nesli dincileştirmek için İmam okullarını neredeyse her caddeye, sokağa konduruyor, evladını dinci eğitime kurban etmek istemeyen Mersinli ise sayıları hızla artan özel okullara yöneliyor. Tabii her Mersinli de çocuğunu özel okullarda okutacak kadar zengin değil.
Tıpkı sağlıkta olduğu gibi eğitimde de devlet sosyal özelliğini terk ediyor. Boşalan alana özel sektör giriyor. Özel sektörün eğitim anlayışı doğal olarak kârını maksimize etmek oluyor. Bununla birlikte en ucuz yatırımla en çok kâr etmek temel amaç olunca eğitimin kalitesi yerlerde sürünüyor. Nitekim Atatürk'ün "Benim milletim çalışkandır, benim milletim zekidir." nidası boşlukta yankılanırken milletimizin çocukları bağımsız eğitim ve öğretim ölçücü şirketleri tarafından dünya sonunculuğuna doğru sürüklendiği ilan ediliyor.
Bir milletin en önemli sermayesi olan nitelikli biçimde eğitilmiş bireyler yerine iç boş diplomalılarla kendini avutan mezunlar ve yönetim anlayışları ortaya çıkıyor.
Modern, çağın gerekleriyle donatılmış bir eğitim yerine molla yetiştiren, eğitim ve öğretimi kâr anlayışıyla yöneten bir sistemin Mersin'e, Türkiye'ye getireceği tek şey sefalettir, felakettir.

***

Yürümeyi sevdiğim için bazı zamanlar kepenkleri yarıya kadar indirilimiş, basık, havasız, ter kokulu geniş atölyelerin önünden geçiyorum. İçeride çocuk yaşlarında kızlar ve oğlanlar Arap müziği eşliğinde kumaş parçalarını dikiyorlar. Bu görüntüler beni ilkel sanayi hamlesinin başladığı XIX. Yüzyıl İngiltere'sine götürüyor. Orada da çocuk işçiler ağır bedellerle ucuza çalıştırılıyordu. Ne yazık ki yıl 2018...Mersin'in çeperlerinde sağlıksız ortamlarda köle gibi çalıştırılan çocukları gördükçe içim cız ediyor.
Umarım yetkililerin bunda haberleri vardır.
Okullarda cıvıl cıvıl koşuşan çocukların en iyi biçimde yetiştirildiği bir Mersin umuduyla yaşamaya devam ediyorum.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA