SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Müslüm KAYA

Tarih : 11.9.2018  E-Mail : muslumkaya02@hotmail.com


MERSİN’DE GÜZEL ŞEYLER (2)

"Kültürhane" Mersin'in aydınlanmasında önemli bir ışık kaynağı olarak yanmaya başladı. "Kültürhane"yi oldukça donanımlı, kültürlü insanlar işletiyor. Profesör, doçent, araştırma görevlisi gibi bazı güzel insanlar üniversiteyle ilişkileri düşüncelerinden ötürü kesilince, aydınlanmanın salt üniversite ile sınırlı kalmayacağını, hayatın her alanında üniversite ışığının yakılacağını kanıtlamak için "Kültürhane"yi açtılar. Ben profesörüm, ben doçentim, ben uzmanım,  okutmanım demediler, bu aydınlanma güneşini Mersin'e kazandırdılar. Bu sıradışı kültür mekanında üniversiteyle ilişiği kesilen bilim insanları hem patron, hem işçi, hem öğretmen, hem öğrenci, hem aşçı, hem garson, hem organizatör...

Ulu Tengrim adeta bir köy enstitüsü ruhu mekanın tüm hücrelerine sinmiş.

"Kültürhane"nin zengin kütüphanesinde envai çeşit kitap okuyabiliyorsunuz, bunları bulabiliyorsunuz. Çünkü burası kitap yakan değil, kitap üreten ve çoğaltan bir yer.

"Kültürhane"de bilim, sanat, teknoloji, felsefe, zanaat ile ilişkili etkinlikler hiç bitmez. Arzuladığınız zaman bu etkinlikleri izleyebiliyor, bizzat etkin bir biçimde etkinliklerde rol alabiliyorsunuz.

"Kültürhane"de çay, kek, simit ikramlarından cüzzi bir ederle yararlanabiliyorsunuz.

"Kültürhane"de ödevlerinizi yapabiliyor, ders çalışabiliyorsunuz. Hatta teziniz için bazı kaynaklara ulaşmanız da olası.

"Kültürhane"de düzeyli bir havayı "malum kirlilikten" uzak soluyabiliyorsunuz.

Ben akademisyenim, ben derslerimi sadece dersliklerde, anfilerde, konferans salonlarında veririm kibirlenmesinin çok uzağında olan bu bilim ve sanat insanlarının, "Kültürhane"yi Mersin'imize kazandırmaları apayrı bir özgünlük, gelişme.

O zaman bizim gibi sıradan Mersinlilerin yapacağı önemli görev, bu aydınlanma meşalesinin sönmemesi için elimizden geleni yapmaktır.

Mersin bunu yapacak aydınlanmacı bir altyapıya sahiptir, birikime sahiptir, kültürlü insanlara sahiptir.

***

İsmi "Songül Kaya." Mersin'de yaşıyor, 53 yaşında, evli ve iki çocuk annesi. Yüreği insan, hayvan ve çevre sevgisiyle dolup taşan bir güzel Mersin vatandaşı. Sokağın acımasızlığına inat, iki yavru kediyi alıp 14 yıldır evinde, onları en ideal koşullarda yaşattı ve yaşatmaya devam ediyor. "İso" ve "Patik" isimli bu kediler şu anlarda oldukça yaşlılar. Artık çişlerini tutamayıp bulundukları yere yapıyorlar. Buna rağmen Sevgili Songül, bir gün olsun yüksünmeden onların dışkılarını alır, evin o yerini temizler, sanki hiçbir şeyler olmamış gibi iki yaşlı ve yatalak kedisine hizmet etmeyi sürdürür.

Songül Hanım sadece İso ve Patik'e bakmaz, dışarıdaki kedilerin doğumlarını bizzat izler, doğan yavruları , terk edilen yavruları elleriyle bizzat besler. Öyle ki öksüz ve yetim kimi enikler Songül sayesinde, onun şırıngayla sütleri minnacık ağızlarına koyması sayesinde ölmezler, yaşayabildikleri kadar yaşarlar.

Diyeceksiniz ki be yazar, sen bunları nasıl biliyorsun?

Bilirim tabii! O benim Sevgilim, biricik eşim, çocuklarımın annesi ve benim hayat arkadaşım.

İnan ki hastalıktan falan korkmuyorum. Şayet ben kötücül bir hastalığa yakalanıp yatağa düşsem beni ölene kadar itinayala korur.

Buna adım gibi inanıyorum.

Ya işte Mersinli yurttaşlarımız, Mersin'de böyle isimsiz insanlar da var. Ama onların şöhret olmaya gereksinimleri yok.

***

Mersin'de üniversiteler var. Üniversite'de binlerce genç öğrenim görüyor. Bu gençler Mersin'in makyajını tazeliyor, Mersin'i gençleştiriyor. Bu gençler bilim yapmak istiyor, bu gençler özgürce düşünmek istiyor, bu gençler sosyal bilimlerde tartışmak ve üretmek istiyor. Bu gençler tüm doğmalarla mücadele etmek istiyor.

Ey kıymeti kendinden menkul yöneticiler!

Ne olursunuz gençlere kıymayın, onları başka ülkelere, zindanlara göndermeyin!

Unutmayın ki

"Gencine kıyan bir ülkenin geleceği olamaz!"
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA