SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Umut DAĞAR

Tarih : 12.9.2018  E-Mail : umutdagar@gmail.com


Son Ders: Paradoksu Kırmak

Merve Çavdar 25 yaşındaydı, depresyon haplarını içerek aramızdan ayrılmak zorunda bırakıldığında ve Aydın’ın Kuyucak ilçesinde, diplomasını alalı 8 yıl olmasına rağmen ataması yapılmamış, 33 yaşında bir beden öğretmeniydi Alim Koç. 

Evde bulunan ruhsatsız tabancayı çenesinin altına dayadığında, bir öğleden sonrasıydı Bursa’nın Gemlik ilçesinde. 26 yaşındaydı ve tüm umutlarını hayatı boyunca girdiği sınavlara bağlamak zorunda bırakılmış gencecik bir öğretmendi Esra Temur. Annesi, silah sesini duyup odasına girince yatakta yüz üstü yatan kızının cansız bedeni ile karşılaşacaktı biraz sonra. Aynı sınavlar kendi için benzer bir son hazırladığında, yani Sinop’ta evindeki av tüfeğiyle intihar ettiğinde Gamze Filiz Arslan, 35 yaşında işsiz bir kimya öğretmeniydi.
Hayallerini durmadan ertelemesine neden olan sınavlardan yorulmuş, 28 yaşında bir coğrafya öğretmeniydi Elif İşler. Meslektaşı olan İbrahim Yeşilbağ’ın bir gecekonduda ölü bedeni tavana asılı bulunduğunda cebinden bir cep telefonu ve 6 lira çıkmıştı ama o bu acıya tanık olmayacaktı.  Çünkü sınavların ve soruların etrafına örülen bu kirli düzenin onun için yazdığı son onu daha erken bulacaktı.
Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nü bitirmişti Mehmet Sadık Güneş. Umutların ve hayallerin bağlandığı sınavlar, onu aramızdan bileklerini kesip, Tillo kalesinin tepesinden aşağı atarak almıştı bu sefer. Sınavlar, sorular, kağıtlar ve aşılması gereken engeller gittikçe aklın sınırlarını zorlayan sonlar yazmaya başlamıştı. Mehmet Sadık Güneş 37. Kurbanıydı bu sınavların. Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu Eylemi’nde Mehmet Sadık Güneş anılırken 11 yıldır atanamayan Barış Öğretmen’in söylediği sözler hala kulaklarımızda “Ben tam 11 yıldır annemin gözlerine bakamıyorum. Tam 11 yıldır !”
İsa Erdoğan, daha 23 yaşındayken insanlara ve bu düzene dair umutlarını kaybetmişti. Ardından bıraktığı not ve vasiyeti ile okuyanları sarsmakla kalmayıp, yaşadığımız coğrafyaya dair birçok gerçeği de yüzümüze çarpmıştı. Belki de artık uyanmamız ve binlerce sessiz çığlığı duymamız gerektiğini mesleğinden geriye kalan edinimlere bağlı kalarak anlatıyordu bizlere. Son sözlerini söylediğinde birilerini suçlamayı aklının ucundan bile geçirmemiş olacak ki cümlelerinde en ufak bir sitem dahi yoktu İsa’nın. Evet ! bu zamansız ve içimizi yakıp, kül eden gidişleri “gösterişçi intihar eğilimi sendromu” olarak yorumlayanlara rağmen sessizce ve sitem dahi etmeden... 
Nasıl mutlu olunacağına dair en ufak bir ipucu bile vermeyen bir düzenin içerisinde yurttaşlık ve demokrasi eğitimi üzerine konuşmak, genç beyinlere bu kavramları öğretmek belkide fazla mantıklı gelmemişti bir sosyal bilgiler öğretmenine.
Yüz binlerce sıkıntıdan, acıdan, problemden, hayal kırıklığından, heba edilen emeklerden, böyle bir eğitim anlayışının içinde en fazla ‘eğitim zaiyatı’ sayılabilecek biz öğrencilerden ve başarısızlıktan geriye ne mi kaldı ?
Kişiliğiyle bütünleşik insani değerlerden feragat etmediği sürece akademik bir gelecek göremeyeceğini söyleyen Mehmet Fatih Traş’ın gelecek kaygıları, Mustafa Taner Güzel’in sıkıntıları, onlarca umut dolu eğitimcinin acısı ve İsa’nın bizlere verdiği son ders. O yüzden tüm ışığını kaybedenlerin anısına, yazıyı İsa Öğretmen’in son dersiyle –sözleriyle- bitirmek istiyorum.

"Öncelikle hepinizden, ailemden, arkadaşlarımdan, yakın dostlarımdan, böyle bir üzücü durumu yaşattığım için özür diliyorum. Üzgünüm. Uzun zamandır mutsuzum. Mutlu nasıl olunur onu bile bilmiyorum aslında. Hayatımın geri kalanını devam ettirmek için umudumu, ışığımı kaybettim. Bu paradoksu kıramadım. Başka bir sebep aramanıza gerek yok. Kendi irademle, kararımla aranızdan ayrılıyorum. Bu not yayınladıktan hemen sonra hayatımı sonlandırıyorum. 
Vasiyet: Tüm organlarımı ve dokularımı bağışlıyorum. Ailemin rızası alınarak. En önemlisi Erzincan'a defnedilmek istiyorum"
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA