SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Mitat ÇELİK

Tarih : 4.11.2018  E-Mail : haberciniz33@gmail.com


ANTONİN DVORAK MERSİN’DE

Neil Armstrong, Edwin Aldrin, Michael Collins, 20 Temmuz 1969 yılında Apollo 11 ile aya gerçekleştirilen ilk insanlı yolcuğun astronotlarıydı ve  Antonin Dvorak’ın Yeni Dünya Senfonisi olarak bilinen 9. Senfonisi’ni, muhtemelen Karajan kaydıyla dinlemekteydiler. 

Hayatı boyunca 189 esere imza atan Çek Besteci’nin 1893 yılında Amerika’da yazdığı bu senfonisi, çağdaş dönem klasik müziğin en gözde eserleri arasında  gösteriliyor. Dönemi itibariyle bir Amerikan müzik anlayışının arayışı içerisinde bulunan besteci, Kızılderili ve zenci müziği ezgilerine dikkat çeken söylemiyle de öne çıkmaktaydı.

Besteci bir söyleşisinde, “Aslında Amerikan yerli melodilerinin herhangi birini kullanmadım. Sadece Yerli müziğinin özelliklerinin içine gömüldüğü orijinal temalar yazdım”, der. Döneminin ünlü besteci ve şeflerinden Bernstein ise eser hakkında, “Bu senfoni, ABD ezgilerinden ziyade Dvorak’ın diğer eserleri gibi Bohemya halk ezgileri etkisi altındadır, Yine de tamamıyla uluslararası karakterler taşır” der.

İlk seslendirilişi yine 1893 yılında New York’ta gerçekleşen bu eşsiz eserin Mersin’de seslendirilişi, 08 Kasım 2018 Perşembe günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde yer alacak. Deneyimli şeflerimizden Naci Özgüç’ün yönetiminde Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın usta sanatçılarınca seslendirilecek bu kaçırılmayacak konser, Mersinlileri bekliyor.

Konserde yer alan bir diğer eser ise İngiliz besteci Edward Elgar’ın Keman Konçertosu. Eseri, aynı zamanda Bozok Quartet’in kurucusu da olan dünyaca ünlü keman sanatçısıTayfun Bozok tarafından seslendiriyor.

…..

Geçtiğimiz haftanın en önemli sanat olaylarından birisi ise Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın Türk Bestecileri konseri oldu.Hasan Niyazi Tura’nın yönettiği konserde, yaşı itibariyle Türk Beşleri’nin en deneyimlilerinden olan Cemal Reşit Rey’in Enstanteneleri ile birlikte Yalçın Tura’nın  3. Senfonisi, H. Niyazi Tura’nın Viyola Konçertosu seslendirildi. Eserin solistliğini Ruşen Güneş yaptı.

Salonda, özellikle Gaziantep olmak üzere civar illerden Adana’ya gelen sanatseverlerle sohbet etme fırsatım oldu. Mersin operasından bahsettiğim de ise her iki sanat kurumunun programlarını özenle takip ettiklerini gördüm. Fırsat bulursan Adana Devlet Tiyatroları’nın oyunlarını da takip edip, sizlere fikirlerimi aktaracağım.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA