SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Kıymet GÖKÇE

Tarih : 5.11.2018  E-Mail : kiymetgokce@gmail.com


KADINLAR SUSMAYIN

‘BEYİN DEVRİMİ’, SUSMAYAN KADINLARIN MÜCADELESİYLE ŞEKİLLENECEK

Türkiye, günlerdir Sıla’nın Ahmet Kural tarafından uğradığı şiddeti konuşuyor. İkisi de sanatçı, ikisi de çok ünlü, ikisi de kendi alanlarında başarılı bir kadın ve bir erkek.. Her ikisi de eğitimli..

Ve sonuç; eğitimli, ünlü, başarılı bir kadın; eğitimli, ünlü, başarılı bir erkeğin şiddetine maruz kalıyor. Sıla’nın iddiası bu. 
Ve Türkiye bir kez daha tanık oluyor ki, kadına yönelik şiddet her yerde, her alanda, eğitim, statü, bilinç dinlemeden son hızla devam ediyor. Fiziksel üstünlüğünü kullanan erkek, -ki bahanesi çok- her an hiç çekinmeden bu gücünü kadın üzerinde kullanıyor. Kah dövüyor kah darp ediyor kah kolunu, bacağını, kafasını kırıyor kah öldürüyor. Bütün bunları da hakkı olduğunu düşünerek büyük bir pişkinlikle yapıyor.
Peki, Sıla’nın adliyeye gidip Ahmet Kural’ı şikayet ettiği gün, Türkiye’de iki kadının daha kocaları tarafından öldürüldüğünün farkına kaç kişi varıyor? İki kadının öldürülmesi ne kadar gündem oluyor, ne kadar gündemde kalıyor?
Sıla’nın yaşadıklarının etkisiyle belki her zamankinden biraz daha fazla, birkaç haber kuşağı daha fazla yani bu iki kadının katledilişi habere konu oluyor.
Yanlış anlaşılmasın, Sıla’nın uğradığı şiddeti asla hafife almıyorum. Hatta ve ne yazık ki, bu olayın kadına yönelik şiddet konusunda farkındalığı artırdığına inanıyorum.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıt, kadına yönelik şiddetin korkunç boyutlarını gözler önüne serdi. Bakan Soylu’nun açıklamasına göre, bu ülkede 1 Ocak 2017’den bu yana 393 kadın, çoğunluğu en yakınları tarafından olmak üzere katledildi. 2017’de 133 bin 809 kadın şiddete uğradı. 2018’in ilk 7 ayında şiddet gören kadın sayısı ise 96 bin 417. Rakamlar, Türkiye’de her gün yaklaşık 400 kadının şiddete maruz kaldığını, her üç günde iki kadının öldürüldüğünü ortaya koydu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2018 Eylül Ayı Raporu’na göre de sadece Eylül ayında 45 kadın öldürüldü. Üstelik, Eylül’de en çok kadın cinayeti işlenen iller sıralamasında Mersin, 4 kadın cinayetiyle Türkiye’de ikinci sırada yer aldı.
Kadına yönelik şiddette karşımıza çıkan bu rakamlar, sadece kayıtlara geçenler. Kayıtlara geçmeyenler ve şiddetin sadece fiziksel değil cinsel, psikolojik, ekonomik, sosyal boyutlarını da göz önüne aldığımızda çok çok vahim bir tablo çıkacaktır karşımıza. 
Sorun zihniyette.. Erkek egemen bir dünya, erkek egemen bir toplum; kadını, sahiplendiği malı gibi gördüğü sürece bu şiddet durmayacak.. Alınan önlemler, caydırıcı cezalar yeterli olmayacak.. Hem erkekte hem kadında ‘beyin devrimi’ gerekiyor.. Beyinlerde bu devrimi gerçekleştirmek de ünlü ve başarılı olduğuna aldırmadan, korkmadan, cesurca kadınların dili olmayı seçen Sıla gibi kadınların attığı adımların katkısıyla SUSMAYAN kadınların mücadelesiyle şekillenecek…
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA