SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Müslüm KAYA

Tarih : 6.11.2018  E-Mail : muslumkaya02@hotmail.com


İŞÇİNİN EMEKÇİNİN ALTIN YILLARI

Ne güzel yıllardı 70'li yıllar! O yıllar emekçiler ve işçiler için âdetâ bolluk yıllarıydı. 70'li yıllarda insana ve insan emeğine değer veriliyordu.

Mersin Limanı'nda çalışan işçilerin maaşları dolgundu. Şişecam'da, Ataş Petrol Rafinerisi'nde,  Kara Yollarında...çalışan işçilerin buzdolapları meyvelerle, sebzelerle, etle, sütle, yumurtayla, 70'lik rakıyla, şişe şişe biralarla... dolup taşardı.
Mersin Atatürk Lisesinde çalışan öğretmenlerin yüzleri gülerdi. Öğretmen arkadaşlarım aylıklarıyla ev kiralarını rahatlıkla öderdi, öğretmen arkadaşlarımın karnı tok, sırtı pekti. Her ay köşeye birkaç Cumhuriyet altını, para atarlardı.
Mersin'in narenciye bahçelerinde ve Mersin Hali'nde çalışan ameleler yevmiyeleriyle gül gibi geçinip giderlerdi. 
İşçi ve memur emeklileri o yıllardaki emekli ikramiyeleriyle evini ve arabasını alabiliyor ve çoluk çocuğuna bir sermaye bırakabiliyordu.
En önemlisi 70'li yıllarda emekçilerin bir saygınlığı, ağırlığı vardı. İşçilerin ve öğretmenlerin, çalışanların arkasında güçlü, yürüdü mü yeri göğü inleten sendikaları ve sendika liderleri vardı. İnsanlar örgütlüydü. Öyle patronlar dediğim dedik havalarında pozlar takınamıyordu.
Ta ki 12 Eylül 1980'e gelene kadar. Sonra 12 Eylül Askeri Cuntası geldi. Faşist cunta işçi ve memur örgütlenmelerinin, solcuların, ülkenin ezilenden yana güçlerin üzerinden buldozer gibi geçti. Ortalıkta ne sendika kaldı ne işçi ve emekçi haklarını savunan parti. Cuntanın ardından gelen Turgut Özallar, Tansu Çillerler, Tayyip Erdoğanlar her şeyin üstüne tüy diktiler. Ayrıca Sovyet Sosyalist Cumhuriyet'inin çökmesi, ABD'de Ronald Reagan'ın, İngiltere'de Margaret Thatcher'ın dizginleri ellerine alıp yeni liberal politikalara acımasızca yönelmeleri tüm dünyada işçi haklarının dibe vurmasına yol açtı. 
Sonuç: İşçi ve emekçinin içinde bulunduğu tablonun adı "Cehennemde Çalışan Yoksulluk"

FELSEFE BÖLÜMÜ

Değerli Üniversite Adayları, Mersin Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Bölümünü gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. Çünkü bölümde eğitim ve öğretim mükemmel. Öğretim kadrosu tam donanımlı. 4 profesör, doçentler, öğretim görevlileri müthiş birikimliler.
İyi ki 3.fakültemde felsefe bölümünü seçmişim.
İyi ki Değerli Dostum Doçent Dr. Cengiz Mesut Tosun'la yollarımız kesişmiş. Derslerde onun renkli üslubu olmasaydı, ben okuma serüvenimde bu harika bölümü tanımayacak, belki de es geçecektim.
Bu vesileyle yakın bir geçmişte doçentliğe terfi eden Cengiz Mesut Hoca'mı kutlarım.
Darısı profesörlüğüne!

HABERCİ'DE MUTLU BİR YIL

İlimizin güzide gazetesi Haberci'de her çarşamba yazdığım "Duyuşlar Dokunuşlar" köşem birinci yılını doldurdu.
Tam bir özgürlükle köşe yazarlığı yaptığım Mersin Haberci'de yazmaktan mutluyum.
Umarım bu birliktelik sağlıklı bir biçimde sürüp gider.
Umarım sizlere kendimi hep okutabilecek bir içeriğe, renkli bir üsluba sahip olabilirim.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA