image
Kıymet GÖKÇE

Tarih : 3.12.2018  E-Mail : kiymetgokce@gmail.com


YAPMAYIN, CAN YAKMAYIN…

Mersin’de son dönemlerde okul servis araçları ve belediye otobüslerini kullanan bazı sürücülerin trafikteki davranışları dikkatinizi çekiyor mu? Benim çekiyor. Onca can taşıyan dolmuş ve halk otobüsü gibi toplu taşıma araçlarının kural tanımaz ve umursamaz şekilde kullanılması zaten yıllardır Mersin’in çözemediği sorunlardan biriyken ne yazık ki, bu kural tanımazlığa öğrenci taşıyan servis araçları ile belediye otobüslerini kullanan sürücüler de eklendi.

Mersin trafiği her geçen gün düzeleceğine daha da arapsaçına dönerken, ulaşım bu kentin en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Artık sadece mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde değil, günün hemen her saatinde kent caddeleri neredeyse Ankara, İstanbul gibi büyük kentleri aratmayacak şekilde tıkanıyor. Mersinli, bu sorunun çözümünü hala umutla bekleyedursun, trafikte çözülmesi gereken bir başka önemli sorun daha çıktı karşımıza son dönemde. O da onlarca can taşıdığını unutan, ne hız sınırına ne sollamaya ne trafik ışıklarına ne dönüşlere ne de dur-kalka uyan okul servis aracı ve belediye otobüsü kullanan bazı sürücüler. Bu sürücüler, onca çocuğun, gencin, yaşlının, kısacası onca insanın canından sorumlu olduklarını unutup, son hızla yanınızdan geçiveriyor, kırmızı ışık onlar için geçerli değilmiş, geçiş üstünlükleri varmış gibi kimseye aldırmadan yine son hızla yollarına devam ediyorlar.
Özellikle az ilerideki durakta durup yolcu indirip bindireceğine aldırmadan sol şeride geçen, üstüne bir de hız yapıp kısa süre sonra direksiyonu yeniden sağa kıran, kırmızı ışıkta geçen belediye otobüsü sürücüleri var artık bu kentte. Bu kuralsızlık, sadece taşınan canların değil, araçta ya da yaya trafikteki diğer canların da hayatlarına kastetmek, trafik kazalarına davetiye çıkarmaktır.
Peki ya okul servis aracı sürücülerine ne demeli? Ailelerinin gözlerinden sakındığı onca minik canı taşıyan servis sürücüleri, trafikteki kuralsızlıkları nedeniyle bu canların hayatlarını tehlikeye attıklarının farkında değiller mi? Birinin burnu dahi kanasa, bunun hesabını başta kendilerine verebilecekler mi? Geceleri rahat uyuyabilecekler mi?
Sözüm, trafikte kuralları hiçe sayan belediye otobüsü ve servis aracı sürücülerine; yapmayın; can yakmayın; kazaları çağırmayın. Ne taşıdığınız canları ne de kendi canınızı tehlikeye atın. Can taşıdığınızın bilinci ve sorumluluğuyla çıkın trafiğe.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

   HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA