image
Sinem DOĞAN

Tarih : 12.12.2018  E-Mail : sinemm.doğan09@gmail.com


ANTİGONE’Yİ ANLAMAYA ÇALIŞMAK

Yaşadığı şehrin yönetimi, ailenin erkek bireylerince kapışılıp sürdürüldüğünde Antigone, tragedyası başlamamış bir kadındı. 
Babası Oidipus kendi gözlerini kör ettiğinde iki oğlu Polyneikes ve Eteokles, Thebai şehrinin yönetimini birer yıllığına dönüşümlü olarak paylaşmaktayken Eteokles artık tek başına iktidar olmak istediğinden cinayet işlemek veya şehit(!) olmak, beraber yaşamaktan daha değerli gelmiş olmalı ki iki kardeş Thebai’yi birbirinden kurtarmış olduğu anda dahi Antigone’nin tragedyası başlamamıştı. 
Şehrin yönetimi, tanrıların isteğiyle artık Kreon’a aittir. Antigone’nin dayısı olan Kreon elbette ki erkek olduğu için tanrılarca(!) kral seçilmiştir. Başka bir niteliğinin olmasına gerek yoktur. Antigone’nin tragedyasının burada başlamasını beklerdik. Fakat Antigone’yi kahreden ve Kreon’un emir ve yasağına karşı gelmesine neden olan şey, Polyneikes’in ölü bedeninin, kurda kuşa yem edilerek cezalandırılması kararıdır. Tanrıların koyduğu(!) yasalara, Yunan törelerine aykırı bu karar, kutsal ölüye yapılan bir saygısızlıktır, ruhunun huzura kavuşması içinse toprağa gömülmesi ve yasının tutulması gerekmektedir. 
Tanrıların yasalarını da ailesinin yasaları gibi sorgulamamış Antigone; bir yasaya, başka bir yasaya dayanarak karşı çıkar. Yasalar, yasaklar, cezalar koymuş tanrılara sorgusuz sualsiz boyun eğerek, bu nereden ve ne zaman geldiği belirsiz çizgilere, sınırlara saygı bile duyarak yaşayan Antigone, haksızlığa yine bu yasalara dayanmadan da karşı çıkamaz mıydı acaba? Erkek egemenin yasak dediğine boyun eğmeyerek çemberin dışına çıkan sevgili Antigone’yi mi sorguluyorum ben? Hayır, hayır. Sadece çemberi. Bugün bizim hâlâ kıramadığımız, içinden çıkmaya çalıştığımız çemberi.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

   HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA