SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Şevket COŞKUN

Tarih : 4.2.2019 1  E-Mail : 


İHRACATÇI BİR KENTİZ

Mersin yıllardır çok ekonomik odaklı, işte ‘5 dinamik ekonomimiz var’ gibi açıklamalar yapıldı. İlk kez bir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı “ Net ihracatçı bir kentiz” açıklaması yaptı. Aslında rakamlar da Başkan Ayhan Kızıltan’ı doğruluyor. Ocak-Ekim arasında 1 milyar 332 milyon dolar ihracatımız ve 986 milyon dolar da ithalatımız var. Yani burada Türkiye ortalamasının da çok üstünde kalıyoruz. İhracatımız, ithalatımızdan fazla. Yani Sayın Kızıltan’ın dediği gibi tam anlamı ile ihracatçı bir kentiz.

MTSO Başkanı da bunu vurguluyor ve diyor ki; “ Bu rakamlarda ne yazık ki üretimini Mersin’de yapmasına, yıllardır Mersin’de kurulu olmasına rağmen, şirket merkezleri İstanbul’da olduğu için vergi ve ihracat rakamları kentimizin hanesine yazılmayan firmalar yok. Aslında reel anlamda baktığımızda Mersin’in ihracat ve vergi rakamları çok daha yüksek. İhracatı Mersin’den yüksek olan bazı illere baktığımızda şunu iyi görmek gerekiyor: Evet ihracatları yüksek ama ithalatları daha yüksek. O zaman ülkeye katkı nerede? “

Bunu söyledik diye Mersin bir tarım, bir ulaşım, bir turizm kenti değil demek de doğru değil. Ulaşım olmadan ihracatın fazla olması zaten mümkün değil. Mersin de  son zamanlarda tarım alanları azalsa da narenciyeni başkenti olması ve güzel denizi, koyları nedeniyle zaten turizm de iddialıdır. Önemli olan bunların hepsi ile bir ekonomik model oluşturmada. Burada en çok eleştirilecek nokta, kentin getirdikleri, kazandıkları yanında yeterli yatırım almaması, üvey evlat konumuna düşmesidir. Mersin’in siyasileri bunu kazandırmak zorundadır. Yoksa seçim zamanı hepsi vaatler veriyor. Son yıllarda Mersin için verilen sözlerin hangilerinin yapılıp yapılmadığına bakıldığında zaten bu görülecektir.

İşte ilk akla gelenler, Tarsus-Kazanlı Turizm Projesi, Havaalanı, Elvanlı-Taşucu otobanı. Zaten yapılanlara da bakıldığında öyle büyük bir proje bulmazsınız. Mersin Ayhan Kızıltan’ın söylediği gibi rol model olacak bir görünümdedir. Mersin ve çevresi ile bir bölgesel yapı olarak ele alındığında yeni bir Marmara Bölgesi olması kaçınılmazdır. Ancak bunun iyi planlanması ve Marmara’nın yaşadığı problemleri yaşamamak için çaba gösterilmesi” gerekmektedir.

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Marmara’ya sıkışan ekonomimizin aradığı yeni ekonomi bölgesi, gelir dağılımını adil hale getirecek, zenginliği Anadolu’ya yayacak yeni ekonomi bölgesi burasıdır. Yine Ocak-Ekim 2019 itibariyle Mersin’in ihracat rakamlarını sektörlere göre incelediğimizde 673 milyon dolarlık ihracatla birinci sırada imalat sanayini görüyoruz. Tarım elbette kentimiz için çok önemli ve lider sektörlerimizden ama ilk sırada imalat sanayi olması Mersin’in sanayi üretim ve ihracat kapasitesini göstermektedir. İkinci sırada yaklaşık 617 milyon dolarlık ihracatla tarım ve ormancılık geliyor. Bunları madencilik ve balıkçılık izliyor. Geçen yılın aynı dönemine göre % 15’lik bir ihracat artışımız var. Bu rakamlarda daha 2018’in son iki ay verileri yok ve ekonomik sıkıntıların en yoğun günlerinde yapılmış olması Mersin iş dünyası adına gurur duyulacak bir konudur.”

Kızıltan’ın açıklamalarından şunu öğreniyoruz ki artık imalat sanayiii de Mersin’de önemli bir yol almış. Bunu 15-20 yıl önce söyleyemiyorduk. Mersin’de iyi gelişmeler var. Mersin olarak bu kazanımları elde ederken yine başa dönerek ısrarla yatırım almalıyız a geliyoruz.

TOBB öncülünde yapılan Ekonomi Şurası’nda tüm sorunlar Sayın Cumhurbaşkanına iletilmiş. Şimdi bunun takibini ısrarla yaparak sonuç almak gerekiyor.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA