SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Mitat ÇELİK

Tarih : 10.2.2019  E-Mail : haberciniz33@gmail.com


Merfest

Yeni bir festival dönemine daha girmek üzereyiz.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali (Merfest), farklı kültürlerin ezgilerini bir araya getirerek insanlığın kardeşlik duygularını pekiştiren önemli bir unsur olmaya devam etmekte. İşlevi itibariyle kentimize ruhsal bir zenginlik de kazandıran Festival, bireyin bir mahalleden başlayarak tüm dünyaya açılan penceresi olmuştur.

Kamusal alanlarda beraber şarkı söyleyip, farklılıklarımıza rağmen “biz” olmamızın ancak böylesine koşulu olabilir. Uygar kentlere paralel uluslararası bir festivalin Mersin’de yapılıyor olması oldukça öğretici. Aslında festivalin nerede yapıldığının da bir önemi yok; küçücük bir köy, ansızın dünyanın saygın kültür merkezlerinden birisine dönüşebilir. 

İşte böylesi bir bilinçle 18 yıl önce Mersin’e serpilen bir tohumun ekini yeniden yüzünü göstermeye başladı. Dünyanın saygın sanatçıları ve müzik topluluklarının kentimizde yer almasının paha biçilmez yanları vardır. Bu değerin açığa çıkmasında en önemli etken, insan hazinemizin de paha biçilmez olmasıdır. Mersin Uluslararası Müzik Festivali dönem başkanı Selma Yağcı bunlardan birisidir.

Festivalin kuruluşundan bu yana emeğini esirgemeyen diğer isimlerimiz ise şunlardır; Ahmet Yeşil, Zehra Solmazer, Nuran Kurtuluş, Ferda Er, Dırahşan Bulut, Tuba Kaya. Sanat yönetmeni Erdoğan Şanal ve sanat danışma kurulunu oluşturan Prof. Rengim Gökmen, Prof. Dr. Cihat Aşkın, İbrahim Yazıcı, Remzi Buharalı ise diğer adı anılası kültür insanlarımızdır. Kuruluşundan bu yana festivalde yer alan ofis emekçileri Döndü Benli ve Cafer Onuk’u, festival ailesine yeni katılan Pınar Biçer’i de unutmamak lazım. Ayrıca geçmiş dönem insanlarımızı da anmak yerinde olurdu; fakat yazmayla buraya sığmayacak çoklukta olmaları sebebiyle hoşgörülerine sığınırım. Bunca yetkin insanı bir çatı altında toplayan Sanat Etkinliği Derneği ve üyeleri ise gizli bir özne olarak kültür hayatımızda başat bir rol oynamaktadır.

Bu yıl 12 Nisan-02 Mayıs 2019 tarihleri arasında 18’incisinin yapılması planlanan Merfest, kamu kurumlarının imecesiyle gerçekleştirilen festival olması sebebiyle örnek bir rol model olarak da tüm dünyaya öncülük etmektedir. Bunun böyle olmasında  isimlerini saydığımız kültür insanlarıyla birlikte, Mersin yerel yöneticilerinin de değerli emeği vardır. Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Toroslar Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, MTSO, Deniz Ticaret Odası, Ticaret Borsası, bu başarının önemli bileşenlerindendir.

Festivalin yaşatılmasında temel unsur olan Mersinlileri elbette en sona bıraktım. Farklı kültürlerin bir bileşkesi olan kentimizde, hemşerilerimizle sadece sokakları, bulvarları, okulları, kahvehaneleri ve konser salonlarını paylaşmıyoruz; Müslüman’ı, Yahudi’si, Hıristiyan’ı, diğer unsurlarıyla birlikte aynı topraklara sırlanmışız, sırlanmaktayız.

Festival, var olan bir kardeşliği daha da pekiştirerek tüm dünya ile paylaşmaya devam ediyor.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA