SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Müslüm KAYA

Tarih : 9.4.2019 1  E-Mail : muslumkaya02@hotmail.com


CHP-KÜRT OYLARI-VAHAP SEÇER

Ben kendimi tarafsız bir köşeyazarı olarak kamuoyuna sunmuyorum. Tam tersi tarafım: "Atatürk Türkiye'sinden yanayım, laik, demoratik, adalet ve hukuka inanamış, özgürlükleri içselleştirmiş, sosyal bir Türkiye'den yanayım." Ülkemin şeyhlerin, ağaların, dervişlerin, meczupların egemen olmasını istemem. Bilime, sanata, teknolojiye, felsefenin aydınlığına aklen inanmış biriyim. Yani ben tarafım, taraflığım yukardaki ilkelerle ilişkilidir. Bu ilkeler aleyhine kalem oynatmam, bu ilkelerin çizdiği yoldan çıkmam. Şayet çıkmışsam bilin ki bende bir arıza vardır.

Atatürkçü olduğum için kendimi bildim bileli Atatürk'ün partisine -CHP'ye- oy veririm. Son yıllarda CHP'nin yönetimini beğenmediğim için, etkili ve güçlü bir muhalefet yürütemediği için son yerel seçimlerde CHP'ye, daha doğrusu hiçbir partiye oy vermemeyi bile düşündüm. Ama oy kullanma anı gelip, kabine giridiğimde mavi gözlü, altın saçlı Ata'ma duyduğum engin sevgiden ötürü oyumu CHP'ye verdim.
Oyumu CHP'ye verip kenara çekildim. Öyle yok oyumu verdim, köşe bucak adam kovlamayı mideme sindiremem. Çünkü ben gazeteci-yazarım.
Ta 80'lerden beri Mersin'de yaşarım. Bu ikamet hali imdilik sarsılmadan yürüyor. Galiba da yürümeyi sürdürecek.
Yerel yönetimlerin aldığı kararlar, icraatlar doğal olarak hayatımızı etkiliyor. Mersin'de özgürlüklerin olması, kimsenin yaşam tarzına karışılmaması, mekanlara buna uygun baskı uygulanmaması, imar-iskan politikalarında cingözlük, rant düşüncesinin öne çıkmaması, liyakata bağlılığın tercih edilmesi, etrafı karasinekler gibi saranlara prim verilmemesi yerel yönetimlerin, dolayısıyla belediye başkanlarının ve ilgili birimlerin yaklaşımlarına göre şekillenecektir.
Halktan yana mı, yoksa rantçıdan, fırsatçıdan, arsa spekülatöründen mi yana olunacak?
Bu soruların yanıtları ilerki günlerde, aylarda görülecektir.
Mersin'de kıyasıya bir seçim mücadelesi yaşandı. Cumhur'un adayı Hamit Tuna, CHP'nin adayı Vahap Seçer'e geçildi. CHP'nin adayı Vahap Seçer Mersin'imizin yeni belediye başkanı oldu. Bizlere de hayırlı olsun deyip başarı dilemek düşer.
Benim asıl üzerinde duracağım bu seçim zaferin kilit noktası neydi sorusuna yanıt aramak olacaktır. Bunun da yanıtı Mersin'i kendilerine yurt seçmiş Kürt vatandaşlarımız olacaktır. Şayet demokrat, solcu, aydın, haydi açıkça yazayım HDP Kürt seçmeni olmasaydı ne CHP ne de Vahap Seçer Mersin'i kazanabilirdi. 
HDP'ye gönül vermiş, bu parti etrafında toplanmış Kürt vatandaşlar demokrasiye, özgürlüklere, kardeşçe yaşam hülyalara inanmayıp oylarını CHP'de toplamasaydı; Adana'da, İstanbul'da, Ankara'da, Antalya'da, Hatay'da CHP bu seçim zaferlerini kazanamazdı. Peki Kürt vatandaşları bedavcılık sürsün diye mi yer mevki için mi kömür makarna için mi oylarını CHP'de topladı? Hiç sanmıyorum. Kürtler de Türkler de Araplar da kardeşçe, hak hukuk kuralları çerçevesinde, herkesin eşit görülüp ötekileştirilmediği bir Mersin'de yaşamak umuduyla oylarını CHP'ye, dolayısıyla Vahap Seçer'e verdi.
Artık söz sırası, icraat sırası, uygulama sırası Vahap Seçer'de.
Açıkça söylemem gerekirse ben Vahap Seçer'i tanımam bilmem, ben oyumu Atatürk'ün mirası olduğu için CHP'ye verdim. Bir Mersinli olarak, bir gazeteci olarak, bir felsefe öğrencisi olarak, bir edebiyat öğretmeni olarak, bir emekli olarak bundan sonra kendilerini uygulamalarıyla, projeleriyle tanıyacağım.
Bir köşeyazarı olarak yeni Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer'e nötr bir vaziyetteyim. Ak pak, kirlenmemiş bir beyaz kağıt önümde duruyor. Bu kağıda zaman zaman belediyelerin icraatları ile ilgili haberler, yorumlar, değerlendirmeler, eleştiriler düşecek.
Bakalım Başkan Vahap Seçer CHP belediyeciliği adına bize hangi hizmetleri, işleri sunacak?
Öncelik geniş halk yığınlarına mı yoksa birtakım açgözlere mi verilecek?
Betondan mı yoksa yeşilden yana mı olunacak?
Ben yaptım oldu mu diyecek, yoksa akıl danışarak, demokratik bir mekanizmayla mı başkanlık yapacak?
Sokak hayvanlarına, çöp toplayıcılarına, çöp tenekesini karıştıranlara, sokakta dilenen çocuklara tavrı nasıl olacak?
Kadrosunu eş dost, memleketçilik anlayışıyla mı, yoksa liyakat usülü ile mi belirleyecek?
İnsan odaklı mı, yoksa kâr, para odaklı mı hareket edecek?
Bunların yanıtlarını bekleyip göreceğiz.
O zaman kolay gelsin Başkanım, yolunuz, aklınız, kalbiniz açık olsun.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA