SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Müslüm KAYA

Tarih : 14.5.2019  E-Mail : muslumkaya02@hotmail.com


MERSİN ÜNİVERSİTESİNDE FİNALLER

-Melek'e-

Kırk bine yaklaşan öğrenci sayısıyla Mersin'in en önemli eğitim ve öğretim kurumlardan biri olan Mersin Üniversitesinde bu yıl itibariyle dersler sona erdi. Artık öğrencileri tepeden tırnağa sınav heyecanı sardı. Bu hafta başlayan finaller 24 Mayıs Cuma gününe kadar sürecek.
Derslerine günü gününe gelen, konuları tekrar eden, üniversiteyi ve okuduğu fakülteyi, bölümü içtenlikle ciddiye alan öğrenciler için final sürecindeki sınavların korkulacak bir tarafı yok. Öğrenci olmanın hazzını yaşayan, bilinç patlaması içinde olan öğrenciler için sınavlar bir vuslat anı, sevgiliyle buluşmak tadında. Ama tembel olan, okula Turist Ömer gibi gelen ve okuldan bomboş giden , vur patlasın çal oynasın havalarında vakit öldüren- sözüm ona- öğrenciler için sınavlar, final süreci tam bir kabus. Şayet bu tip öğrenciler kopya falan çekemezlerse yandı gülüm keten helva.. Sınav esnasında onlar sorulara bön bön bakarken sınav süresi dolup yitecek bile.
Finaller boyunca üniversiteli olmanın hakkını veren, bilinçli, kendini her yönden yetiştirmenin gayreti içinde olan üniversiteli öğrenci arkadaşlarıma başarılar dilerim. Tüm yıl içinde yatan, avare avare dolaşan, sıraların altında ellerindeki akıllı telefonları düşürmeyen, öğrenciliğin gereğini yerine getirmeyen, sadece öğrenci kimliği olan vatandaşlara ise şimdiden "çok geçmiş olsun." der La Fontaine'den "Ağustos Böceği ile Karınca" fablını okumalarını salık veririm.

***

Mersin Üniversitesindeki final heyecanı işbu satırları yazan yazarınız da sardı çünkü o da bir öğrenci. Fen ve Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde okuyor. Hem de birinci sınıfta...O da an itibariyle sınavlara harıl harıl çalışıyor.

***

İlk sınavım salı günü saat 15'te "Aristoteles" dersi için. Daha doğrusu Aristoteles'in "Metafizik" kitabı ile ilgili.. Dersi veren Prof. Dr. Zehragül Aşkın Hoca'mızın anlattıklarıyla ilgili. 
Gelin isterseniz bu haftaki yazımda siz değerli okurlarıma Aristoteles'ten söz edeyim. Onun "Metafizik"inde geçen varlıkların tanınmasını sağlayan ilkelerden dem vurayım. Hem böylelikle yazarınız bir taşla iki kuş vurmuş olur: Hem finallere dönük çalışmış hem de haftalık köşeyazısını ete kemiğe büründürmüş olur.
Ah ya! Çok zekiyim(!) ben bu akılla çok yaşamam gari!

***

Aristoteles... İÖ 300'lü yıllarda yaşamış hem Batı dünyasını hem de İslam coğrafyasını derinden etkilemiş büyük bir dahi, müthiş bir filozof. 62 yaşında öldüğünde ardından günümüze kadar gelmeyi başarmış onlarca eser bırakmış.
Bu eserlerden birisi de "Metafizik" isimli eseridir. Yani fizikten sonra gelen anlamında kullanılan "Metafizik"

***

Aristoteles bu eserinde var olanları, yani varlığı, bilmenin formülünü şu biçimde açıklar: "Bir varlığı bilmek demek, onun nedenlerini bilmek demektir." Hamsi nedir, meşe palamudu nedir, insan nedir...sorularını yanıtlamak için Aristoteles 4 nedeni açıklamayı gerekli ve yeterli görür. Bunlar maddi, formel, fail(etkin) ve ereksel nedenlerdir. Şayet herhangi bir varlığın ne olduğunu merak ediyorsan bu nedenlerin içini dolduracaksın, der Aristoteles.
Örneğin şu önümde duran bardağı bilmek ve kavramak mı istiyorum. Aristoteles'e göre bardağı bardaklık yapan 4 nedeni bilmem gerekir.
Yani bunlar bardağı bardak yapan maddi neden, onun cam olmasıdır. Bardağı bardak yapan formel neden, onun biçimidir, çay veya su içmeye uygun hale gelmiş son görüntüsüdür. Bardağı bardak yapan fail(etkin) neden, bardağa form kazandıran ustadır, yani bardağa şekil veren akıl sahibidir. Bardağı bardak yapan ereksel neden ise bardağın işlevidir, yani bardağın su, çay, her neyse onu taşımasıdır.
Aristoteles varlığın nedenlerini böylece belirttikten sonra kendinden önceki filozofları -Thales, Herakleitos, Pythagoras, Empedokles, Anaksagoras, Sokrates-  ile Hocası Platon'u eleştirir.
Peki Aristoteles varlığın ana ilkeleri ve nedenleri konusunda üstte sözünü ettiğimiz filozofları nasıl eleştirir? Artık bu soru final sorusudur. Bu yazımızın sınırlarını aşar.
Ee, benim de artık çalışmalarımı derinleştirmem lazım!
Yüksek müsaadenizle:))
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA