SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Müslüm KAYA

Tarih : 9.7.2019 1  E-Mail : muslumkaya02@hotmail.com


AYYAŞLAR(!) ÖLMESİN

Mersin'de dehşet verici kıyım sürüyor. Son günlerde kaçak içki biçiminde adı konulan olaylar sonucu rakıyı, birayı, viskiyi, şarabı...seven sekiz kişi zehirlenip öldü. Onlarca Mersinli de değişik hastanelerde ölümle pençeleşmekte... Ayrıca son günlerde yaşanan ölümler Mersin için ilk de değil. Daha önceki yıllarda aralarında bir de profesörün olduğu birçok insan sahte içkiden ötürü bu dünyadan  çekip gitti. Oysa ilk ölümlerle birlikte bu gaddar hareketin üzerine gidilmeliydi. Ya da kendisine modern devlet diyen bir yapılanma bu ölümlerin ardında yatanları aydınlatmalı, yeni yeni ölümlerin önüne geçmeliydi.

***

Peki bu ölümler Batılı ülkelerinin birinde olsaydı, olaylar bütün boyutlarıyla her kademede ele alınır, üzerine filmler bile yapılırdı. Artık bu film politik, aksiyon, gerilim ...türlerinden birine uygun çekilirdi.

  Mesela film bir Holivıd (Hollywood) yapımı olsun. Ben de göya senaristim. Ortaya nasıl öyküler çıkarırdım. Bunlardan birkaçını film modunda buradan paylaşmak istiyorum.

****

  I.SENARYO

  Ölümlerin üzerine kahraman bir savcı gitmektedir. Savcı şu soruyu yedeğine olarak soruşturmasına başlar: "Bu ölümler kimin işine yarıyor?" Kaçak içkiler ucuz.. Ancak legal içkiler fahiş bir fiyatla satılıyor.. Legal içki satan tekel firma müthiş paralar kaybediyor. İçki içenlerin gözününü korkutmak için piyasaya bilinçli olarak zehirli içki verip ölümlere yol açıyor. Şirketin amacı ucuz içkinin önünü kesip kârına kâr katmak. Ha bu arada üç beş ölümün önemi olur mu hiç? İşin ucunda milyarlarca dolar var. Ancak kahraman savcımız Alein Delon olayın üzerine korkusuzca gider. Ve bu devasa şirketin ipliğini pazara çıkarır. Ancak kendisi de bu süreçte hem maddi hem de manevi olarak epey bedel öder.

  Ama filmin sonunda suçlular adalet önünde hesap verirken kahraman savcımız tam bu noktada halkın gözünde kahramanlığına kahramanlık katlar.

II.SENARYO

  Bu sefer devrede kahraman ABD polisleri vardır. Onlarca insanın ölümüne yol açan sahte içki üreticilerin peşine düşer. Bu iş mafyatik bir harekettir. Mafyanın üzerine giden polis şefi ve polislerle acımasız, kan içici mafya üyeleri arasında çatışmalar olur. İyi aile babası birkaç polis memuru bu çatışmalar sonucunda şehit olur. Ancak mafya soytarılarının canına ot tıkanır. Birçok mafya üyesi bu süreçte öldürülür. Kalanlar ise enselenip adaletin önüne çıkarılır.

III.SENARYO

  İçki fiyatları aşırı yüksektir. Tutucu eyalet yöneticileri ayyaşları cezalandırmak için 1 dolarlık birayı 10 dolara, 3 dolarlık şarabı 15 dolara, 10 dolarlık viskiyi 50 dolara çıkarmıştır. Gariban ayyaşlar(!) bu fiyatlar karşısında kıvranıp durmaktadır. Bu ederle içki onlar için hayaldir. Bunun üzerine kulaktan dolma formüllerle kendi içkilerini kendileri üretmeye yönelirler. Lakin çoğu konunun cahili olduğu için formülde ayarı kaçırır. Salt yoksul oldukları için, legal içkiye paraları yetmediği için kendilerinin ürettiği içkiler kendilerinin ölümüne yol açar.

  Bu dramatik sonuca araştırmalarıyla ulaşan gazeteci durumu gazetesinde yayınlar. Ardından kıyamet kopar. O eyaletin gerici yöneticileri top atışına tutulur. İçki fiyatları makul bir seviyeye çekilerek gariban ölümlerin önüne geçilir.

Ve bu alçaklığı ortaya çıkaran gazeteci en iyi gazeteci ödülünü alır.

***

  Kendimi zorlasam daha birçok senaryo yazabilirim ama yerim dar. Umarım bizim savcılarımız da polislerimiz de gazetecilerimiz de yerel yöneticilerimiz de Mersin'deki içkiye dayalı bu pisi pisi ölümlerin üzerine gidiyordur.

  Bekleyip göreceğiz.

  Sahi içiyorum diye ölmek benim gibi ayyaşlara(!) reva mı?
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA