YILIN KADINI ÖDÜLÜ MELEMEZ KÖYÜNDEN CEMİLE ŞEN’E


 

İçel Soroptimist Kulübü, her yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel olarak verdiği göç ve kadın temalı “Yılın Kadını Ödülü” Mersin Melemez Köyü’nden Cemile Şen’e verildi.

Etkinliğin ardından yapılan açıklamaya göre, Cemile Şen’e ödülü Turgutreis Mahallesi’nde bulunan Kulüp binasında düzenlenen bir etkinlikle takdim edildi. Etkinlik, yazar İpek Ongun ile birlikte çok sayıda kulüp üyesinin yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi. Mübadele dönemi Girit’ten Mersin Melemez (İhsaniye) köyüne yerleşen bir ailenin çocuğu olan Cemile Şen, 1958 Mersin doğumlu. Giritli Cemile’nin Yeri adıyla Melemez Köyü’nde kurduğu işletmesinde Girit ve yöreye has tatları tanıtarak bir kadın başarı öyküsüne imza attı. Toros Dağları’nın eteklerinde yarattığı başarısı öyküsüyle yöre kadınlarına rol model olan Şen, aynı zamanda Mersin mutfağının kültürel zenginliklerini de gözler önüne sermekte.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kadınlar açısından taşıdığı anlam ve önemine dikkat çeken konuşmasında kulüp başkanı Ganime Turan, “Cinsiyet eşitliği için bir harekete geçme çağrısı da ifade eden 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Yılın Kadını Ödülü’nü Melemez köyünde bir başarı öyküsü yaratan Cemile Şen’e takdim etmek üzere toplandık. Öncelikle şunu söylemek isterim ki, Dünya Kadınlar Günü, bir kutlama değil, anma ve anlama günüdür. 8 Mart, kadınların karşılaştığı ayrımcılığın, şiddetin, bir kez daha dile getirildiği, çözüm üretilmesi gereken bir gündür. Kadınların toplumsal hayatta hak ettikleri yeri alması için demokrasinin gerçek anlamda toplumda uygulanabilmesi önemlidir. Dolayısıyla kadınların haklarının sınırlandırılması, hiçe sayılması kabul edilemez. 8 Mart, kadının kendi haklarının farkında olması, bunlar için mücadele etmesi, özgür ve bilinçli olarak haklarını kullanması demektir. Konuşmamı Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle bitirmek istiyorum, ‘İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin. Mümkün müdür ki, bir cinsin yarısı toprağa bağlı kaldıkça öteki yarısı göklere yükselebilsin’… Kendilerine sunduğumuz bu ödülü kabul ederek bizleri onurlandıran sayın Cemile Şen ve siz değerli üyelerimize saygılarımı sunuyorum” dedi. 

 

 

 

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER


 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA