“TÜRKİYE OLMADAN, KIBRIS OLMAZ”


 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şubesini ziyaret etti. Ziyarete katılan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Mersin İl Başkanı Halil Kur, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın geçmiş günlerde yapmış olduğu açıklamalara tepki gösterdi.

GİZEM EKİCİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Mersin’de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Yapılan ziyaretlerde Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şubesini de ziyaret eden Eroğlu’nu gaziler karşıladı.

“ÖNEMLİ BİR DAVA”

Gelmesinin gururlandırdığını söyleyen Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Mersin İl Başkanı Halil Kur, “Ülke olarak çok zor bir süreçten geçtiğimiz sizlerin de takdiriyle ortadadır. Şu anda ülkemiz içerisinde bir takım sıkıntılar var ve şu anda Kıbrıs’ta ki Cumhurbaşkanımız Akıncı Bey açıklamaları gazileri, astsubayları derinden yaralamaktadır. Bundan ötürü Cumhurbaşkanımızın bir geri adım atarak en azından ortamı daha ılıman bir hale getirmesini beklemekteyiz. Aksi takdirde bu vatan için, bu bayrak için hayatını kaybeden şehitlerimizin kemikleri sızlamaktadır. Bunu hiçbir zaman tasvip edemeyiz. Biz orada mücahitlerimizi, askerlerimiz ve Kıbrıs halkımızı kaybettik. Bu dava önemli bir davadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Kıbrıs’ın önemi büyük, bu olaya dikkat ediniz. Elinizden ne geliyorsa yapın’ demiştir. Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman Kıbrıs’ın yanında olacağız” diyerek, daha önce yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

“KKTC HALKININ KARDEŞLERİNE BAĞLILIĞI SON DERECE FAZLADIR”

Gazilerle Kıbrıs’ta kucaklaşmış bir kişi olduğunu söyleyen 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti noktasına sizlerle birlikte geldik. 1974 Mutlu Barış Harekâtı gerçekleşmemiş olsaydı bugün size hitap eden bir Derviş Eroğlu, bu kadar makamlardan geçmiş bir Derviş Eroğlu olarak hitap edemezdim. 1974’te hepimizin birlikte yarattığı bir eserdir Kıbrıs. Dolayısıyla Kıbrıs Türk Cumhuriyeti insanı kendisini anavatanındaki Türklerden ayrı saymıyor. Biz 1571’de Kıbrıs’a Osmanlı’nın gönderdiği Türkleriz. Siz burada yaşama şansı bulan Türklersiniz” diye konuştu. Derviş konuşmasını şöyle sürdürdü, “1956 yılında Türkiye’ye geldim ve Türkiye’nin bursuyla okumuş doktor olmuş bir insanım. Dolayısıyla ‘Anavatan nedir, anavatan olmasaydı ne olurduk?’ Bunları bilen bir neslin temsilcisiyim. Onun için KKTC halkını kardeşlerine bağlılığı son derece fazladır. Benim temsil ettiğim zihniyet, KKTC anavatan olmasa yaşayamaz. KKTC’nin varlığı anavatanla diyalogdan geçer ve değişik topraklarda yaşasak da hepimiz Türk’üz. Ben Türk olduğumu biliyorum, siz Türk olduğunuzu biliyorsunuz.”

“TÜRKİYE OLMADAN, KIBRIS OLMAZ”

Kaderin kardeşleri ayırdığını söyleyen Eroğlu, “Nasıl ayırmış? Bu topraklara da Türklük mührü vurulsun diye atalarımızı göndermiş ve biz o vurulan Türklük mührünü bugüne kadar yaşattık. 1974’te Türklük mührü bir kez daha ve daha da güçlü vurulmuştur. Bugün KKTC Türkiye’nin yanında yaşayan ikinci bir Türk devletidir. Ne mutlu bize ki ikinci bir Türk devletinin temsilcileriyiz” dedi.

“O GİBİ DÜŞÜNCELER TÜRK HALKINI TEMSİL EDEMEZ”

Kur’un söylediklerini cevaplayan Eroğlu şöyle konuştu, “Anavatanımız Türkiye’ye karşı dil uzatanlar olabilir, değişik düşünceler içerisinde veya bu anavatan nefretini oy’a çevirmek isteyenler olabilir. Bu bizi ilgilendirmez. O gibi düşünceler Türk halkını temsil edemez. Biz Kıbrıs Halkı olarak anavatana gönülden bağlıyız. Anavatan Türkiye olmadan da Kıbrıs’ın olmayacağını bilen insanlarız ve şükrediyoruz. Bize düşen görev bu devleti yaşatmaktır. O topraklarda yaşayan insanlarımızı, o topraklarda yaşadıkları için mutlu hissetmelerini sağlamaktır. O gibi düşüncelerin temsilcisi de Kıbrıs Türk halkını temsil edemez. Dolayısıyla biz Kıbrıs Türkü olarak anavatana gönülden bağlıyız. Anavatan Türkiye olmadan da KKTC’nin devam edemeyeceğini bilen insanlarız ve şükrediyoruz” diyerek gazilere teşekkür etti.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA