“KONTEYNER LİMANI MERSİN’E AİTTİR!”


 

Ticaret Borsası Başkanı Özdemir, Mersin Konteyner Limanı’ projesinin 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında ‘Doğu Akdeniz Liman’ projesi olarak ele alınmasını eleştirerek, “Konteyner Limanı Mersin’e aittir!” dedi.

Haber Merkezi

Mersin Ticaret Borsası 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının yayınlanmasının ardından bir açıklama yayınladı. Mersin açısından büyük önem taşıyan Konteyner Limanı yatırımına odaklanılması gerektiğini belirten Borsa Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, “Çünkü ilgili proje için 2020 yılı içerisinde ‘Doğu Akdeniz bölgesinde yer tespiti yapılacak ve etüt-proje çalışmaları tamamlanacaktır’ açıklaması geçmektedir. Oysa bu yatırım, Onuncu Kalkınma Planı'nda ‘Mersin Konteyner Limanı’ olarak adlandırılmıştı. Kent olarak, yer tespitinin Mersin olarak yeniden tespiti için şimdiden harekete geçmez isek, Doğu Akdeniz'de yer alan Adana ve Hatay gibi iller bu projeye sahip çıkmak isteyecektir” dedi.

Özdemir, 11. Kalkınma Planı görüşmelerinde Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın konuya eğildiğinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay projenin Mersin’e ait olduğunu vurguladığını belirtti.

“KONTEYNER LİMANI PROJESİ'Nİ KAYBETMEYİ MERSİN OLARAK GÖZE ALAMAYIZ”

Limanın, Mersin ekonomisinin kalbi konumunda olduğunu söyleyen Özdemir, “Bu nedenle liman, kentimiz açısından geleceğe dönük her projeksiyonun vazgeçilmez bir unsurudur. Konteyner Limanı Projesi ile kentimiz lojistik bir merkez olma konusunda önemli mesafe kat edecektir. Ayrıca, liman kapasitesinin genişletilmesi artık Mersin için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu doğrultuda, uzun yıllardır yatırım planlarında yer alan bu projeyi kaybetmeyi Mersin olarak göze alamayız” dedi.

“TÜM MERSİN TEK VÜCUT OLMALIYIZ”

Özdemir açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “Bu gerçekten hareketle sadece Konteyner Limanı Projesi için değil, Mersinimiz için tüm yatırımlarda etkin bir lobi gücü oluşturmalıyız. Kentimiz açısından Yıllık Program'da yer alan hedeflere ulaşılması, ayrıca bu Program'da yer almayan ancak Mersin'in ihtiyaç duyduğu yeni projeler kurgulanması, kent olarak tek vücut halinde hareket etmemize bağlıdır. Başta devletimizin sahiplenmesi olmak üzere, kentimizin tüm dinamiklerinin koordinasyon içerisinde çalışmasıyla bunu gerçekleştirecek güce sahibiz. Ancak bu vizyon ile Mersin'imizin ekonomiden refah seviyesine, sosyal yaşantı kalitesinden istihdam ve gelir yaratma kapasitesine kadar her alanda daha da gelişmesini sağlayabiliriz.”

MERSİN’İ İLGİLENDİREN KONULAR

2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında Mersin’i doğrudan ve dolaylı ilgilendiren maddeler şu şekilde: “Konya-Karaman-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep demiryolu hattı tamamlanarak imalat sanayi sektörlerinin Adana, Mersin ve İskenderun limanlarına erişimi kolaylaştırılacak.

Adana-Mersin 3. ve 4. Hat Yapımı ile 1. ve 2. Hat Rehabilitasyonu, Çukurova Havalimanı Bağlantısı projesinde yapım çalışmalarına başlanacak.

Doğu Akdeniz bölgesinde, Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyasına çıkış kapısı olacak transit yük odaklı bir ana konteyner limanı inşa edilecek.

Doğu Akdeniz bölgesinde yer tespiti yapılacak ve etüt-proje çalışmaları tamamlanacak.

Çukurova Havalimanı tamamlanacak, ana demiryolu şebekesiyle bağlantısı sağlanacak. Çukurova Havalimanının devam eden altyapı işlerinde yüzde 65 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşılacaktır. Üst yapı tesislerinin ise KÖİ kapsamında ihalesine çıkılacak. Çukurova Bölgesel Havalimanı Bağlantı Yolu tamamlanacak. Çukurova Bölgesel Havalimanı bağlantı yolu tamamlanacak.

Doğu Akdeniz bölgesinin Batı Akdeniz bölgesine bağlantısını sağlayan Erdemli-Silifke-Taşucu-13. Bölge Hududu Devlet Yolu ile Alanya-Gazipaşa-5. Bölge Hududu Devlet Yolu (Akdeniz Sahil Yolu) tamamlanacak.

Erdemli-Silifke-Taşucu-13. Bölge Hududu Devlet Yolu ile Alanya-Gazipaşa-5. Bölge Hududu Devlet Yolunun (Akdeniz Sahil Yolu) 21 km’lik kesiminde çalışmalar tamamlanacak.

Adana ve Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi ile Ceyhan Endüstri İhtisas Bölgesinin, Yenice Lojistik Merkezi ile Mersin Limanı’na bağlantısına hizmet edecek olan Adana Güney Çevre Yolu tamamlanacak.

Adana Güney Çevre Yolunun 6 km’lik kesiminde yapım çalışmaları tamamlanacak”.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA