SPOR HER YERDE!


 

Yeni tip korona virüsünün bağışıklık sistemi düşük olan insanları daha çok etkilemesinin önüne sporla geçileceğini söyleyen Zirve Fitness Center İşletmecisi Demir Kaya, bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolunun spor olduğunu söyledi.

GİZEM EKİCİ

Daha sağlıklı toplum ve yaşam için 40 yıla yakın süredir Mersinlilere pek çok barnşta sportif faaliyet imkanı sunan ve “Zirve ile zinde kal!” sloganıyla sağlığın adresi olan Zirve Fitness Center, Korona virüs salgını nedeniyle geçici olarak faaliyetlerine ara verdi. Yeni tip korona virüsünün bağışıklık sistemi zayıf insanları etkilemesinden dolayı spor yapmanın yeri olmadığının çağrısını yapan Zirve Fitness Center İşletmecisi Demir Kaya, kendini evde karantinaya alan herkesi sağlık için evde spor yapmaya çağırdı.

Hem kişisel sağlık, hem de toplum sağlığı için spor yapmanın özellikle bu günlerde çok önemli olduğuna vurgu yapan Kaya, “Geçirmiş olduğumuz şu zorlu günlerde hem kendi sağlığımız, hem de toplum sağlığını riske etmemek adına evlerimizden çıkmamız gerektiğini bilinçli bireyler olarak bilmemiz gerekiyor. Evde olduğumuz zaman zarfı içerisinde hem beslenmemize, hem de spor alışkanlığını edinmemizde; hem bireysel, hem de aile fertleri açısından olumlu sonuçlar doğuracağını hepimiz biliyoruz” dedi.

EVDE SPOR ÇOK KOLAY!

Evde spor yapmanın birazcık yaratıcı düşünerek çok kolay ve eğlenceli bir hal alacağını belirten Kaya, basitçe şu tavsiyeleri verdi; “Kendi vücut ağırlığımızla ve evdeki materyallerle hem işi eğlenceli hale getirip vücutlarımızın sıkılaşmasını veya sıkı kalmasını sağlayabiliriz. Yapılacak olan hareket kombinasyonunu kısaca anlatacak olursak:  Öncelikle vücudu esneterek herkesin bildiği gibi açma germe yaparak vücudu hazır duruma getirmek gerekir. Evinizde uygun gördüğünüz bir yere yatıp mekik pozisyonu alıp 4*15 veya 4*20 şeklinde yapıp üst karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Yine olduğunuz yerde bacaklarınızı birleştirip kalçalarınızı yerden kaldırmadan bacaklarınızı havaya kaldırıp indiriniz. 3*15 şeklinde yapabilirsiniz. Yine olduğunuz yerde dizlerinizi bükerek, beliniz yere yapışık bir şekilde omuzlarınızı hafif yukarı kaldırarak sağa ve sola uzanarak ellerinizle topuklarınıza değmeye çalışacak şekilde 3*15 set yapabilirsiniz. Yine olduğunuz yerde bacaklarınızı kaldırarak pedal çevirme hareketi 3*15 şeklinde yapıp bitirebilirsiniz. Yüzüstü yatıp dirsekleriniz üstünde durarak plank hareketiyle karın egzersizlerini tamamlayabilirsiniz.

BACAK, KALÇA VE KOL EGZERSİZLERİ

Ayakta bacaklarınızı omuz hizasında açıp ellerinizi ensenize koyarak çömelip squat hareketini 3/20 şeklinde yapabilirsiniz. Ayakta durduğumuz yerde eşit ağırlıklarda olan 2 su şişesini alıp adım atma hareketini 3/15 tekrarla yapabilirsiniz. Elinize almış olduğunuz su şişesi ile kollarınıza vücudunuza sabitleyip avuç içleriniz karşıyı gösterecek şekilde dirseklerinizi bükerek yukarıya doğru kaldırıp 3/15 yapabilirisiniz. Yine elinizde olan su şişeleri ile dik durarak yanlara doğru baş hizasına kadar kaldırıp indirerek 3/15 yapabilirsiniz. Sağ elinizi yukarıya kaldırıp elinizdeki su şişesini dirseğinizi bükerek enseye doğru indirip kaldırarak 3/15 tekrar yapıp aynı işlemi sol kolunuza uygulayarak yapabilirsiniz. Son olarak da şınav pozisyonu alarak 3*12 şeklinde yapıp egzersizlerinizi bitirebilirsiniz. (Şınav hareketi zorlayıcı olduğu için dizleriniz yerde de yapabilirsiniz.)

“SPOR VÜCUT DİRENCİNİ YÜKSELTİP, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİR”

Egzersizlerin çoğaltılabileceğini söyleyen Kaya, “Unutmayın ki yaptığınız egzersizler hem beden sağlığınız, hem de ruh sağlığınızı daha kaliteli bir duruma getirecektir. Şunu da bilmeliyiz ki ev içerisinde normal yaşantımızda ki gibi hareket seviyelerimizin daha kısıtlı olduğundan dolayı aynı zamanda beslenmelerimize de ciddi anlamda dikkat etmemiz gerekmektedir. Kalori değeri yüksek olan gıdalardan, basit şekerli gıdalardan ve mümkün olduğu kadar çok sevdiğimiz hamur işlerinden uzak durmamızda fayda var. Daha çok hafif sebze ağırlıklı, kalorisi düşük gıdalar tüketerek sindirim sistemimizi zorlamayan gıdalar ile beslenmemize dikkat ederek yağlanma oranımızı minimilize edip kilo almamızı engelleyebiliriz. İçinde bulunmuş olduğumuz bu meşakkatli dönemi eminiz ki Türk halkı olarak en iyi şekilde üstesinden gelip, yine kaldığımız yerden Zirve Fitness Center ailesi olarak en iyi şekilde hizmet verip sizlerle beraber olacağımız günleri sabırsızlıkla bekliyor olacağız. Asla unutmamalıyız ki; spor vücut dürencini yükseltip, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir” dedi.   

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA