EŞİK PLATFORMU TBMM’Yİ YAKIN TAKİBE ALDI


 

EŞİK, TBMM’nin ilk 15 günündeki kadın hakları performansını ‘kötü’ bularak, meclisi İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına ilişkin denetim görevini yerine getirmeye çağırdı.

GİZEM EKİCİ

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) Mersin Temsilcisi İlksen Sorguç Dinçer, TBMM’nin ilk 15 günündeki kadın hakları performansını değerlendirdi. Değerlendirmenin ‘kötü’ sonuçlandığını açıklayan Dinçer, TBMM’yi kadınlar için göreve çağırdı.

TBMM tutanaklarından ve basına yansıyan haberlerden derlenen rapor doğrultusunda değerlendirmelerde bulunan Dinçer, “300’ü aşkın bileşenden oluşan ve 150’ye yakın sivil toplum örgütü, meslek odası ve sendika tarafından desteklenmekte olan Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) olarak 30 Eylül 2020 tarihinde kamuoyuna açık mektupla (https:// esikplatform.net/ meclis- goreve/#) TBMM’ye seslenmiştik. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması konusunda TBMM’ye düşen görevleri hatırlatmış ve beş madde halinde taleplerimizi sıralamıştık.

O tarihten bu yana TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan kadına yönelik şiddet konusunda olumlu/olumsuz tek bir yanıt almadık. TBMM’de herhangi bir çalışma başlatıldığını da görmedik, duymadık.

Kadınlar olarak, bu yok saymayı kabul etmemiz mümkün değil. Bu nedenle yasama yılının açıldığı 1 Ekim 2020 tarihinden başlayarak, TBMM’yi yakın takibe aldık. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın önlenmesi için atılan ve atılmayan her adımın takipçisi olacağız.

“MECLİS GÖREVİNİ YAPMIYOR”

Ne yazık ki ilk 15 günde aldığımız sonuçlar, TBMM tarihi açısından acımasız bir umursamazlığa işaret ediyor. İstanbul Sözleşmesi’nin 70. Maddesi gereği, Meclis’in Sözleşme’nin uygulanmasına ilişkin denetim görevini yerine getirmediği görülüyor:

15 Ekim 2018 tarihli GREVIO Türkiye Raporu’nun resmi çevirisi halen yaptırılmadı ve tüm milletvekillerine ulaştırılmadı. Hükümet, bakanlıklar, yargı kurumları, ulusal ve yerel düzeyde ilgili tüm kamu kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler, siyasi partiler, meslek örgütleri, medya, kadına yönelik şiddet alanında çalışan STK’lar ve diğer sivil toplum örgütleri ve tüm ilgili kesimlerle paylaşılmadı; kendi eylem planları ve geri bildirimleri istenmedi.

Meclis’in ilk işlerinden biri olmasına rağmen, GREVIO Türkiye Raporu TBMM’de görüşülmek üzere özel gündem maddesi yapılmadı; TBMM’deki tüm partileri sürece dahil ederek Türkiye’nin şiddetle mücadele konusundaki yol haritasının/eylem planının geniş katılımla çıkartılması için adım atılmadı.

Kadına karşı şiddet ve İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçirilmesi yönünde hiçbir girişimde bulunulmadı.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, 25 Kasım günü 25 Kasım’da başlayıp, 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar devam eden tüm dünyada çeşitli etkinlikler yapılan ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı 16 Eylem Günü’ kapsamında TBMM’de özel oturumlar düzenlenmesi konusunda ne yapılacağı açıklanmadı” dedi.

TBMM EŞİTLİK İZLEME SONUÇLARI

TBMM eşitlik izleme sonuçlarına da değinen İlksen Sorguç Dinçer, ‘15 Günde Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Adına Yapılanlar ve Yapılmayanlar’ ile ilgili şunları söyledi; “Meclis İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına ilişkin denetim görevini yerine getirmedi.

GREVIO Türkiye Raporu’nun resmi çevirisine göre; ‘Yaptırılmadı, meclis’te görüşülmedi’. Kadına yönelik şiddet ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili çalışmalar; gündeme alınmadı. TBMM Başkanı’nın herhangi bir demeci, çabası, girişimi ve hatta vaadi yok. TBMM Genel Kurulu’nda kürsü konuşmalarında dile getiren yok. TBMM Genel Kurulu’nda yerinden bir dakikalık konuşmada dile getiren sadece 1 vekil, TBMM Genel Kurulu’nda kadın cinayetlerinden söz edilen süre: 57 saniye! TBMM Genel Kurulu’nda özel tek bir an vardı sadece: 2 kadın vekilin taktığı İstanbul Sözleşmesi Uygulansın’ maskeleri

34 kanun teklifinden sadece 2’si, 119 soru önergesinden yalnızca 3’ü, 33 araştırma teklifinden sadece 1’i, 61 basın toplantısından yalnızca 3’ü kadınlarla ilgiliydi!

Bu veriler doğrultusunda, EŞİK olarak TBMM’nin 2020-2021 yasama yılının ilk 15 gününde, İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini ilan ediyoruz.

EŞİK Platformu olarak TBMM tarafından atılan olumlu/olumsuz tüm adımları yakından takip edecek ve sonuçları kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz”.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA