DENİZ TİCARETİ DURGUN GEÇTİ


 

Mersin ekonomisine ışık tutulan MTSO Aylık Göstergeler Raporu’nun Temmuz ayı sayısında, söz konusu dönemde kentte deniz ticareti hacmi artsa da elleçleme ve limana uğrayan gemi sayılarında azalmalar görüldü.

GİZEM EKİCİ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) Aylık Göstergeler Raporu’nun Temmuz ayı sayısı yayınlandı. Mersin ekonomisine ışık tutulan raporun deniz ticareti ile ilgili bölümünde, ticaret hacmi artsa da elleçleme ve limana uğrayan gemi sayılarında azalmalar görüldü.

Mersin ve Taşucu Liman Başkalıkları bazında elleçlenen yük trafiği 2019 yılı Ocak-Temmuz dönemine göre yüzde 7'lik artışla 24,5 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu gelişmede dâhili ve ithal yük trafiği artışı etkili olmuştur. Aynı dönemde kargo tipine göre yük trafiğinde; araç içi taşınan yükler haricindeki tüm yük gruplarında artış kaydedildi.

İTHALATIN ADRESİ MERSİN

Liman Başkanlıkları bazında ihraç edilen yüklerde 2019’un Ocak-Temmuz dönemine göre yüzde 2’lik artışla 11 milyon tona; ithal edilen yük trafiği ise yıllık yüzde 6’lık artışla 11,8 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Makineler, taşıma teçhizatı, aksam ve çeşitli parçaları ile konteynerler yük grubu etkili oldu. Gıda maddeleri ve hayvan yemleri ithal edilen yük trafiğindeki genişlemeye katkısı olan diğer bir yük grubu oldu.

Dâhili taşımacılık yükleri ise ‘petrol ürünleri’ yük grubunun etkisiyle yıllık yüzde 127’lik hızlı artışla 1,2 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.

Transit yüklerde yüzde 2’lik azalışta ise makineler, taşıma teçhizatı, aksam ve çeşitli parçaları ile konteynerler yükleri belirleyici oldu.

MERSİN LİMANI’NA UĞRAYAN GEMİ SAYISI AZALDI

Mersin Liman Başkanlığı bazında elleçlenen konteyner miktarı yıllık yüzde 0,3’lük sınırlı azalışla bir milyon 64 bin 799 TEU olarak gerçekleşti. 2020’nin Ocak-Temmuz döneminde Mersin Limanı elleçlenen konteyner miktarına göre Türkiye’deki konteyner limanları içerisinde 2.sırada yer alarak geçen yılki yerini korudu. Yıllık bazda Mersin ve Taşucu liman tesislerine operasyon için uğrayan gemi sayısı geçen yıla göre 7 adet azalarak 2 bin 613 seviyesinde kaldı.

RO-RO TAŞIMALARI DA AZALDI

Ayrıca uluslararası taşıma hatlarına göre Mersin’de Ro-Ro gemileriyle tır-treyler-vagon taşımaları yıllık yüzde 19'luk azalışla 47 bin 804'e geriledi. Söz konusu gelişmede Taşucu-Tripoli ile Mersin-Gazimağusa hatları etkili oldu. Yurtdışı bağlantılı otomobil-araç elleçlemesi ise yıllık yüzde 33'lük daralmayla 13 bin 205'e geriledi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA