Cumhurbaşkanı’nın ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın israflarını TBMM’de tek tek sayan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Baaşarır’a meclis sıralarında oturan AKP’lilerden tepki geldi.

Haber Merkezi

 

TBMM’de konuşan CHP’li Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın konuşması meclisi gerdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Cumhurbaşkanı’nın israfları hakkında bir konuşma yapan Başarır’a AKP’li Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu tepki gösterdi.

“Kamuda israfı konuşacağız” diye konuşmasına başlayan Başarır, “Aslında Meclis tarafından araştırılması, konuşulması, tartışılması gereken bir konu. On sekiz yıllık AKP rutininin sonunda, finalinde bir acı reçete açıklandı ya da açıklanacak. Ben burada merak ediyorum; bu acı reçeteyi emekli işçi, köylü, öğrenci mi çekecek yoksa saray yönetimi mi ya da bürokratlar mı çekecek? Değerli milletvekilleri, Türkiye Cumhuriyeti'nde kamu tarafından kiralanan, kullanılan 125 bin tane araç var; Almanya'da 8 bin, Fransa'da 9 bin, Japonya'da 10 bin ama benim ülkemde 125 bin tane. Reçete kime? Halka. Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığının halka yedi aylık faturası 161 trilyon. Ben eski parayla konuşacağım, çünkü yeni para AKP'yi kamufle ediyor; o sıfırların nereye gittiğini de biliyorum aşağı yukarı. Her şeyi geçiyorum, Beştepe, saray ile Meclisin arası 5 kilometre. Türkiye'nin en çok korunan 2 tane kurumu. Cumhurbaşkanının buraya geliş gidişinin halka maliyeti 5 milyon lira; helikopterler yukarıda, 300 tane koruma, 500 tane araç. Ama reçete halka” dedi.

 

AKP’LİLERDEN TEPKİ!

Bu konuşmanın üstüne meclis sıralarından bağırarak tepki veren Durmuşoğlu, “Nasıl hesaplıyorsun?” diye sordu. Başarır ise, “Senden daha iyi hesaplıyorum!” diye cevap verdi.

 

“REÇETE HALKA!”

Atışmanın ardından konuşmasını sürdüren Başarır’a CHP sıralarından alkışlar yükseldi. Başarır tepki çeken konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Beyefendi bin 100 odalı sarayda, Marmaris'te sarayda, Ahlat'ta sarayda, şimdi de nereye saray yapıyor? Kıbrıs'a. Ben yine merak ediyorum: Siz Cumhurbaşkanı mısınız, saray müteahhidi misiniz? Merak ediyorum. Ülkeye yapacağını yapan yaptı; bari Kıbrıs'a dokunma, bari onları zehirleme, Kıbrıslılar saray istemiyor ki. Sonra, kimin parasıyla Kıbrıs'a saray yapıyorsun? Beyefendi -Türkiye'de işçi, memur insanların durumu çok iyi ya- Somali'nin IMF'ye olan borcunu ödüyor? Kimin parasını ödüyorsun sen? Ne hakla ödüyorsun sen? Ödüyor. Ya, dün bir karar aldınız; lokantalar, kafeler, barlar kapandı; binlerce garson işsiz, gün bulup gün yiyor bu insanlar. Onları düşünmüyorsun, Kıbrıs'a sarayı düşünüyorsun. Yazık! Gerçekten yazık!

 

“SARAYIN ARAÇLARININ LASTİK GİDERİ 4 MİLYON LİRA”

Kıbrıs'a pikniğe gidiyorlar, 7 tane uçakla gidiyorlar. Kıbrıs'ı fetheden Kırbıs'ın Karaoğlan'ı Bülent Ecevit, tarifeli uçakla gidiyordu Kıbrıs'a. Kıbrıs'a gittiği zaman, 1974'te çıkarma yaptığı zaman 7 uçakla gitmedi. Ne hakla Cumhurbaşkanının 14 tane uçağı var? Niye, neden? Yıllık gideri milyonlarca lira para. 1 tane, hadi 2 tane, hadi 3 tane uçak yetmiyor mu? Ama reçete halka. Değerli milletvekilleri, eğer ki bir reçete, acı bir reçete ödeyeceklerse kendileri ödeyecek. Sarayın görev gideri 1,5 katrilyon. Ne hakla? Sarayın yıllık bütçesi 3,5 katrilyon. Ne hakla? Sarayın araçlarının lastik gideri 4 milyon lira. Ne hakla? Ama reçete halka.

 

HAKARETTEN 65 BİN KİŞİ YARGILANMIŞ!

Şimdi -israf diyoruz- yargıyı konuştuk az önce. Benim ülkemde Ahmet Necdet Sezer döneminde Cumhurbaşkanına hakaretten 160 kişi yargılanmış, Gül döneminde 800 kişi yargılanmış, Beyefendinin döneminde 65 bin kişi yargılanmış. Ya, bunlardan daha onurlu bir insan değil. Ya sen herkesi şikâyet ediyorsun ya da bu halk senden nefret ediyor. (CHP sıralarından alkışlar) Yazık değil mi? Ve bu halka her davada da 10 bin lira uzlaşma tutanağı yolluyor, ‘Şu vakfa bu parayı verirsen seni affedeceğim’ diyor. Sen benim vergimi affedeceğine, sigortamı affedeceğine önce git bu halka açtığın davalardan feragat et. Edebilir misin? Etmezsin.”

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA