“SAVAŞMAYIN!”


 

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocukların sesi olan Mersin Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Siham Kakeh, “Savaşmayın! Siz savaştıkça çocuklar ölüyor” diye büyüklere seslendi.

GİZEM EKİCİ

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 20 Kasım 1989’da kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından kutlanmaya başlanan 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Mersin Çocuk Hakları Derneği ve Mersin Kent Konseyi Çocuk Meclisi basın açıklaması düzenledi.

 

KAKEH ÇOCUKLARIN SESİ OLDU!

Çocuklar adına konuşan Mersin Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Siham Kakeh, “Çocukların sesi olduğum için mutluyum. Biz çocuklar biliyoruz ki; bu yaşlardayken ne kadar iyi eğitim alırsak gelecekte ülkemize ve insanlığa o kadar iyi hizmetlerde bulunuruz. Bu yaşlarda aile içinde, okulda, sokakta ve yaşamın diğer alanlarında güven içinde yaşarsak, gelecekte ülkemizi, kentimizi, evimizi de güvenli kılmayı başlıca görev sayarız.

 

“SAVAŞMAYIN! SİZ SAVAŞTIKÇA ÇOCUKLAR ÖLÜYOR”

Savaşmayın! Siz savaştıkça çocuklar ölüyor. Savaşta kaybedenlerin hep çocuklar olduğunu biliyoruz. Biz çocuklara sevgiyle yaklaşın! Siz sevgiyle yaklaştıkça, biz sevgi büyütürüz.  Dünyaya sığmayacak kadar büyütürüz, sığdıramadığımızı da evrene yollarız. Sağlıklı yetişmemiz için sağlık hizmetlerine erişimimizi kolaylaştırın. Bizi istismar ve ihmallerden koruyun. Çocuk haklarını eksiksiz olarak bizlere öğretin. Biz bunları öğrendikçe gelecekte demokratik değerleri önemser, hak hukuk ve adaleti sahipleniriz. Bu dünya sadece biz insanların değildir. Çocuk yaşlarımızda olsak da biliyoruz ki, bu dünyada, insanlar kadar diğer canlıların da hakkı vardır. Siz büyükler dünyayı çok yıprattınız. Yıpranmamış bir dünyayı çocuklarımız ve torunlarımız da görebilsin istiyoruz. Bize devredeceğiniz dünyayı gelecek kuşaklara aynı şekilde devretmeye söz veriyoruz. Bir de kavga etmeyin lütfen!” ifadelerini kullandı.

 

“MİLYONLARCA ÇOCUK YOKSULLUK YÜZÜNE İHMAL EDİLMEKTE!”

Uygulanan neoliberal politikaların sonucunda yaşanılan yoksulluğun, eğitimsizliğin ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin çocuk hakları ihlaline neden olduğunu belirten Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan ise, “Günümüzde ekonomik krizin, açlığın, eğitimsizliğin, şiddetin, savaşların her türlü ihmalin ve istismarın bedelini çok ağır bir şekilde çocuklar ödemektedirler. Tüm dünyada çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlalleri ne yazık ki devam ediyor. Milyonlarca çocuk yoksulluk yüzünden ihmal edilmekte ve istismara uğramaktadır. Ülkemizde de çocuklar, dünyadaki tüm çocuklarla birlikte aynı sorunlarla, her türlü hak ihlalleriyle ve suistimallerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Maalesef son zamanlarda çocuk istismarları Ülkemizin gündemine oturmuştur. Çocuklarda erken yaş evliliklerin sayısı artmış olup, bu durumdan kız çocukları olumsuz etkilenmiştir ve kız çocukları eğitim hakkından yeterince faydalanamamaktadır. Laik ve demokratik eğitim sisteminden yavaş yavaş vazgeçilme çalışmaları hızlandırılmıştır. Eğitim sisteminin bir karmaşa sistemine dönüşmesi yüzünden çocukların eğitim hakkı gasp edilmektedir” sözlerine yer verdi.

Aslan konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“Çocuk Hakları Sözleşmesi, Çocuk sağlığını ve eğitimini tehlikeye sokacak fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişmesini engelleyecek hiç bir işe zorlanmayacağını ifade etmesine rağmen Ülkemizde milyonlarca çocuk ağır işlerde ve sokaklarda çalışmak zorunda bırakılmıştır. Çoğu kentlerde hava ve gıda kirliliği yüzünden çocuklar sağlıksız ortamlarda yaşamak zorunda bırakılmıştır. Kentlerin sağlıksız planlanmaları nedeniyle çocukların sosyal yaşamdan izole edilmesine neden olmaktadır. Ülkemizde maalesef Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Çocuk Koruma Kanununu yeterince uygulanmamaktadır.

 

“ÇOCUKLARI KORUMAK İÇİN HERKESİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ”

Ülkemizi yönetenler Çocukları özel olarak korumak, güvenceye almak, eğitim olanaklarından yararlanmalarını, fırsat eşitliği sağlamak, temel eğitimleri ücretsiz olarak karşılamak, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlıklarını korumak, ekonomik amaçlı etkinliklerde her türlü sömürüye karşı korunmaları doğrultusunda gerekli her türlü önlemi almak zorundadır. Çocuklarımızın, çocukluklarını yaşamadan, her türlü sosyal hak ve güvenceden yoksun bir şekilde yaşamalarını engellemek için dernek olarak etkin mücadelemiz devam etmektedir, bu anlamda güvenli, mutlu bir gelecek için çocukları korumak için herkesi göreve davet ediyoruz.”

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA