GÖKALP İÇİN ADİL YARGI TALEBİ!


 

Somut bir delil olmamasına rağmen gözaltına alınıp tutuklanan Dr. Şeyhmus Gökalp’in serbest kalması için çağrı yapan Mersin Tabip Odası, “Yüksek Onur Kurulu üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp suçsuzdur, haklı mücadelesinde yanındayız. Adil bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz” çağrısı yaptı.

GİZEM EKİCİ

 

Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın 20 Kasım’da evinde gözaltına alınıp ardından 23 Kasım’da tutuklanmasına itirazlar sürüyor. Haksız hukuksuz yere Dr. Gökalp’in tutuklu olduğunu belirten Mersin Tabip Odası, tutukluluk gerekçelerinin de adil olmadığına dikkat çekti.

Dr. Gökalp’in somut hiçbir delile dayanmayan nedenlerden dolayı tutuklandığını söyleyen Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, 20 Kasım 2020 tarihinde saat 05.30’da evinde gözaltına alınmış ve 23 Kasım’da çıkarıldığı mahkeme tarafından haksız-hukuksuz, adalete sığmayan, somut hiçbir delile dayalı olmayan, tutarlılıktan uzak gerekçelerle tutuklanmıştır. Adalet duygusunu örseleyen tutukluluğuna yapılan itiraz reddedilmiş ve Dr. Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasına iki gerekçe gösterilmiştir:

 

SOMUT BİR DELİL YOK!

İlki, yapıldığı tarihte hükümet tarafından yasallığı tartışılmayan bir platformun toplantısına katıldığı iddiası ki; katılmadığını ısrarla belirtmesine, bu beyanının aksini gösterir görüntü, ses kaydı vb. hiçbir kanıt olmamasına rağmen, bu durumun kuvvetli suç şüphesi oluşturduğu kabul edilmiştir. İkincisi ise 2016 yılında teslim olan bir itirafçının yalanlarıdır. Bu itirafçı 2016 yılında teslim olduğu tarihte çok sayıda kişi hakkında ifade vermiştir. Dr. Şeyhmus Gökalp, bu itirafçının teslim olduğu tarihte verdiği ifadelerinde yer almamıştır. Bilinmeyen bir nedenle, teslim olduktan üç yıl sonra 26 Mart 2019'da birçok hekim hakkında olduğu gibi, Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında da soyut iftiralarda bulunmuştur” sözlerine yer verdi.

 

“GÖKALP SUÇSUZDUR, HAKLI MÜCADELESİNDE YANINDAYIZ”

Hukuk dışı tutulan Gökalp’in serbest bırakılması için yaptıkları başvuruların reddedildiğini belirten Antmen, “Daha önce de benzerlerini sıkça gördüğümüz ve tutuklamasını gerektirecek hiçbir suçu, suç unsuru içeren somut bir eylemi olmamasına, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bu tür beyanların kanıt değeri taşımadığına ilişkin kararları bulunmasına karşın hukuk dışı bir şekilde soyut iftiralar kanıt sayılarak serbest bırakılması talebi reddedilmiştir. Dünya Tabipler Birliği (WMA) ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME), İşkence Mağdurları Uluslararası Rehabilitasyon Konseyi (IRCT), Dünya İşkence ile Mücadele Örgütü (OMCT) ve Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) ortaklığındaki İnsan Hakları Savunucularının Korunması İçin Gözlemevi gibi kurumlar; Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Türkiye’nin Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ndeki büyükelçilerine hitaben kaygılarını içeren ve Dr. Şeyhmus Gökalp’ın serbest bırakılmasını talep eden mektuplar kaleme aldı. Tüm bu çağrılar görmezlikten gelinerek haksız-hukuksuz tutukluluğa devam ediliyor.

Yüksek Onur Kurulu üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp suçsuzdur, haklı mücadelesinde yanındayız. Haksız hukuksuz ve pandemi koşullarında başlı başına cezalandırmaya dönüşmüş cezaevi koşullarında tutukluluğuna bir an önce son verilerek tutuksuz olarak, adil bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

 

DR. ŞEYHMUS GÖKALP KİMDİR?

Dr. Şeyhmus Gökalp 2002 Fırat Tıp Fakültesi mezunudur. Diyarbakır’da işyeri hekimi olarak çalışmaktadır. 2014-2018 yılları arasında Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeliği yapmış, geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirilen 72. Büyük Kongrede TTB Yüksek Onur Kurulu’na seçilmiştir.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER


 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA