ALZHEİMER KAMPI BAŞLIYOR!


 

Pandemi olmasına rağmen Alzheimer hastalığına farkındalığı arttırmak için her yıl düzenlenen Alzheimer Eğitim Kampı başlıyor!

GİZEM EKİCİ

 

Alzheimer hastalığı hakkında toplumun ve hekimlerin farkındalığını artırmak, dayanışma ruhunu pekiştirmek ve hasta yakınlarına destek olmak amacıyla düzenlenen Alzheimer Eğitim Kamplarından 11.si pandemi koşulları nedeniyle bu yıl 13-15 Ocak tarihleri arasında dijital platformda yapılacağı duyuruldu. İki ayrı salonda ücretsiz katılımla gerçekleşecek olan bu etkinliklerde, alanındaki lider isimler kapsamlı bir programla izleyiciye ulaştırılacak.

Pandemi döneminde yalnızlaşan, destek mekanizmaları azalan ve dolayısıyla bakım yükü altında yaşam mücadelesi veren hasta yakınları kadar, demans endişesi taşıyan sağlıklı bireyleri de hedefleyen hasta yakını eğitimleri; isteyen herkese açık olacak. Bu bölümdeki program hazırlanmadan önce, dernek gönüllülerinin uyguladıkları dijital bir anket sonucunda gelen soru ve önerilere göre; hasta yakınları programı oluşturuldu. Yetkililer; katılımcıların bir yandan demansa ait güncel bilgileri en ehil kişilerden öğrenirken, diğer taraftan da, ruhlarında açılan yaralara bir nebze de olsa, derman olacak sunumlarla rahatlamalarını amaçladıklarını ifade ettiler.

 

HASTA YAKINLARI DA İHMAL EDİLMEMİŞ

Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge; “Tüm konuşmacılarımıza ve sürpriz sanatçılarımıza değerli katkıları için ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum” diyerek “Hastası olsun olmasın, herkesi de programı takip etmeye davet ediyorum” dedi.

Bu bölümdeki programın ilk günü; demans ve Alzheimer hastalığı hakkındaki temel bilgilere ayrılmış. İkinci gün; demans hastasına bakım ve karşılaşılan başlıca sorunlar için çözüm önerilerini kapsıyor. Son gün ise; bakım verenlere ve hasta yakınlarına ayrılmış. Bakım yükü altında zorlu günler yaşayan Alzheimer hasta yakınlarına işlerine yarayacak formüller verilirken, onları rahatlatacak etkinlikler de ihmal edilmemiş.

 

DOKTORLARA NİTELİKLİ 3 GÜN VAAT EDİLİYOR

Hekimler için hazırlanan programa katılımcılar; Doktor Club dijital platformu üzerinden hekim olduklarına dair bir ön onay sonrasında erişebilecek. Platforma üye olan 50 binden fazla hekime ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Prof. Dr. Özge, kampta “Demansa ait özellikle günlük pratikte karşılaştığımız sorunlara ve çözüm önerilerine öncelik verdik” diyor ve sözlerine; “Bu programda; hekimlere ayırdıkları değerli zamanı sonuna dek hak edecek nitelikte, ilgi çekici konuları seçmeye özen gösterdik. Tüm konuşmalar alanında lider konumundaki seçkin bilim insanları tarafından gerçekleştirildi. Burada her birine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum” şeklinde devam etti. Dr. Özge, amaçlarının; “çağın en önemli sağlık sorunu olan Alzheimer hastalığı başta olmak üzere demans türlerinde, tüm hekimlerin rasyonel bir bilgiye sahip olması” olduğunu ifade etti. “Kamp programında ayrıca sahada çalışan hekimler kadar pandemi nedeniyle tıp eğitimi aksayan öğrencilerin de ihtiyaçlarına kulak verildi” diyen Özge nitelikli bir 3 gün vaat ediyor takip edecek meslektaşlarına.

Kampın ulusal bazda paydaşı, bağımsız bir hekim platformu olan Doktor Club; etkinliğin çok geniş bir katılımla ve muazzam bir teknik destekle erişilebilir olmasına imkan sunuyor. Keza etkinliğe Yenişehir Belediyesi gibi yerel sponsorların yanında, tıbbi endüstri de destek veriyor. Bu yıl kamp Demenzsupport Stutgart ve Hamburg Türk Topluluğu sayesinde; Almanya’daki Türk vatandaşlarına da ulaştırılıyor.

 

ÇOK GENİŞ COĞRAFYALARA TAŞTI

“Her yıl; hepimizi bir araya getirip kaynaşma fırsatı veren kampımızın, bu yıl dijital platforma taşınması, önceleri üzse de, çok geniş coğrafyalara ulaşabilir olmamız bizleri son derece mutlu etti” diyen Prof. Dr. Özge sözlerini şöyle tamamlıyor; “Dilerim sanal ortamda da olsa, hepimizi buluşturan bu eğitim şöleni, sizleri de mutlu eder. Bu vesile ile pandemi döneminde kaybettiğimiz tüm insanları, özellikle de sağlık ve bakım çalışanlarını rahmetle anıyor, hali hazırda hasta olanlara da acil şifa diliyorum. Pandemisiz sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum”.

11. Alzheimer Eğitim Kampı’nı şu adresten ücretsiz takip edebilirsiniz; https://doktorclub.com/alzheimer2021

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER


 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA