SAĞLIK EMEKÇİLERİ İSYAN ETTİ!


 

Salgın başından beri uğradıkları haksızlıklara rağmen işlerini yapmaya devam eden sağlık emekçileri isyan etti! Ek ödemelerin dahi adaletsiz yattığına dikkat çeken Mersin Tabip Odası, “Şeffaf olmayan, sağlık hizmetini niteliksizleştiren ek ödeme uygulamasına derhal son verilmesini istiyoruz” çağrısı yaptı.

Haber Merkezi

 

Covid-19’un Türkiye’de ilk görülmeye başladığı zamanlarda alkışlarla desteklenen sağlık emekçilerine Sağlık Bakanlığı, ‘ek ödeme’ söz verilmişti. Salgın başından beri 340 sağlık emekçisi yaşamını yitirirken zor şartlarda mesleğine devam eden sağlık çalışanları en azından hak ettikleri ücretleri alabilmek istiyorlar.

Konuyu gündeme getiren Mersin Tabip Odası, sağlık emekçilerine pandemi başında ödenmesi vaat edilen ek ödemelerin hala yatırılmamış olmasına tepki gösterdi.

“Hakkınız ödenmez demişlerdi, hala ödemiyorlar” diyen Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Dünya ve ülkemiz çok ciddi bir pandeminin kıskacında. Mücadelenin sadece sağlık emekçilerinin çabaları ile sürdüğü ve 340 sağlık çalışanının yaşamını kaybettiği bu dönemde sağlık emekçileri ek ödeme olarak adlandırılan ve maaşlarının önemli bir kısmını oluşturan Kasım ve Aralık ayına ait ödemelerini alamamıştır. Bakanlık hastanelerinin kiminde buna gerekçe olarak ek ödemenin hesaplandığı programın bozuk olması gösterilirken kimi hastanelerde ise bakanlıktan yanıt gelmediği söylenmektedir.

 

TEPKİLER GEÇİŞTİRİLİYOR!

Öne sürülen bahanelerin akla ve mantığa sığmaması bir yana, hesaplanmasından dağıtım biçimine kadar birçok adaletsizliği barındıran, şeffaf yürütülmeyen, yıllardır itiraz ettiğimiz bu uygulamanın bir an önce sonlandırılması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı pandeminin ilk günlerindeki adaletsiz ek ödeme dağıtımları nedeniyle de sağlık emekçilerinin tepkisini çekmiş ve belli düzenlemelerle bu durumu geçiştirmek yolunu seçmişti” sözleriyle tepki gösterdi.

 

“İKTİDAR VE BAKANLIK SEYİRCİ POZİSYONUNDA”

Sağlık Bakanlığının ödenmeyen ya da adaletsiz bir şekilde dağıtılan ek ödemelere cevap vermediğini söyleyen Antmen, “İktidar ve bakanlığın her fırsatta övündükleri pandemi mücadelesinin bütün yükü sağlık emekçilerinin sırtında olmasına rağmen maruz bırakıldığımız bu muamele kabul edilebilir değildir. Bu mücadelede yüzlerce sağlık emekçisi yaşamını yitirirken sadece seyirci pozisyonunda kalan iktidar ve bakanlık, meslektaşlarımızı anma için yaptığımız etkinliklerin bir kısmını engellemeye çalışmaktan dahi geri durmamıştır. Yaşamını yitiren meslektaşlarımız ile ilgili anma etkinliklerinde hiç bir bakanlık ya da sağlık müdürlüğü yetkilisini görememiş olmamız bir tesadüf müdür?

Pandemi döneminde yaşadığımız bütün yok sayılmalara rağmen iş akışını bozacak bir eylem biçimine başvurmamamızın temel sebebi toplum sağlığını koruma konusundaki duyarlılık ve çabamızdır. Bizlere yoksulluğu ve itaati dayatanlar bilmelidir ki bizler köle değiliz. Bizim üzerimizden başarı hikâyeleri yazıp, bizleri yok sayamazsınız” dedi.

 

SAĞLIKÇILARDAN VERİLENE RAZI OLMALARI İSTENİYOR!

Ek ödemeleri ‘emek sömürüsü’ diye tarif eden Antmen, “Bu süreçte sağlık çalışanlarına bırakın üst dereceden performans ödemesini, normal hakları dahi ödenmemektedir. Pandemi döneminde de, pandemi öncesinde de yapılan ek ödemeler göstermektedir ki, bu ödemelerin miktarı, dağılımı tamamen keyfi biçimde yapılmaktadır. Farklı kamu hastanelerinde aynı branşlarda ve aynı sürelerle çalışan meslektaşlarımızın aldıkları ek ödemeler arasındaki fark 20 katı bulabilmektedir. Aynı işi üreten, aynı sürelerde emek harcayan meslektaşlarımız arasında ücretlendirme açısından bu fark neyle izah edilebilir?

Çok açık ki maaşlarımızın dağıtımı ile ilgili bütün süreçler şeffaflıktan uzak ve keyfi biçimde sürdürülmektedir. Bizlerden ‘verilene’ razı olmamız istenmektedir. Bizler her geçen gün daha da yoksullaşırken, devlet kamu imkânlarını şehir hastanelerine, patronlara akıtmakta bir beis görmemektedir. Adına şehir hastaneleri dedikleri şirket hastanelerine milyonlarca dolar para dağıtan bu zihniyet, söz konusu yaşamını sürdürmek için yeterli maaş talep eden sağlık emekçileri olunca kör ve sağır olmayı tercih etmektedir. Bizler toplum sağlığı için çalışan sağlık emekçileri olarak; emekliliğe yansıyan, insanca yaşama yetecek, performansa dayanmayan bir maaş istiyoruz.

Keyfi tutumlarla belirlenen, şeffaf olmayan, sağlık hizmetini niteliksizleştiren ek ödeme uygulamasına derhal son verilmesini istiyoruz. Kasım ve Aralık ayına ait ödemenin daha fazla geciktirilmeksizin yapılmasını talep ediyoruz” sözlerine yer verdi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER


 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA