ADANA’YA VAR MERSİN’E YOK! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

ADANA’YA VAR MERSİN’E YOK!


 

Çukurova’da 15-24 Mayıs tarihlerinde yaşanan aşırı sıcak ve rüzgar nedeniyle narenciye üreticileri verim kaybı yaşadı. Adanalı siyasetçilerin lobisi sayesinde 3 bin 770 çiftçi 15 milyon TL afet yardımı alırken Mersinli çiftçinin sahipsizlik nedeniyle destek alamadığı ortaya çıktı

HEDİYE EROĞLU

 

Gündemi haciz ve icralar olan çiftçi bir de sahipsizlik ile boğuşuyor. Çukurova’da 15-24 Mayıs tarihlerinde yaşanan aşırı sıcak ve rüzgar nedeniyle narenciye üreticileri verim kaybı yaşadı. Adanalı siyasetçilerin lobisi sayesinde 3 bin 770 çiftçi 15 milyon TL afet yardımı alırken Mersinli çiftçinin sahipsizlik nedeniyle destek alamadığı ortaya çıktı.

 

ÇİFTÇİNİN GÜNDEMİ HACİZLER, İCRALAR

Bu durumun Mersin’in eksikliği olduğunu ve kendisi de dahil tüm yöneticileri eksikliği ile eleştiren Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Turgut Demir, sahipsizlikten dert yandı.

“Küçük çiftçilerimiz banka ve kooperatif borçlarını ödeyemiyor, icralar, hacizlerle karşı karşıya kalıyorlar” diyen Demir, “Bu sıkıntılar yaz döneminde de yaşandı, hükümetimiz pandemiden dolayı küçük çiftçilerin borç erteleme kararı çıkardı. Ama bu uygulamada bile bankalarla çiftçiler arsında sorun oluştu. Borçların ertelenmesi yeterince anlaşılır bir uygulama olmadı” dedi.

 

“ADANA DESTEK ALDI BİZ ALAMADIK!”

Ancak bazı kentler güçlü lobileri sayesinde önemli desteklere kavuşurken Mersin’in seyirci kaldığını belirten Demir, “Bizde kamusal ortak bilinç bence eksik çünkü, kentteki STK’lar, valilik, siyasi parti temsilcilileri, il yöneticileri hatta ve hatta kentimizin milletvekilleri bile konuya ilgisiz. Örneğin 15-24 Mayıs tarihlerinde Çukurova’nın tamamında sıcak poyraz esti ve verim kaybı yaşandı. Bu verim kaybından dolayı çok ciddi bir şekilde yazışmalar çapıldı, herkes ulaşabildiği yere ulaştı, sıkıntıları iletti. Fakat Adana kadar kuvvetli bir lobimiz olmadığı için onlar destek aldı ama biz alamadık. Adana’da aşırı sıcaklık nedeniyle zarar gören 3 bin 770 çiftçiye Afet fonundan 15 milyon TL para geldi. Ama Mersin’e gelmedi. Bu durum karşısında ben dâhil bütün Mersin’de ki sivil toplum kuruluşlarının, belediye başkanlarının, iktidar mensup, milletvekillerinin, siyasilerin yani hepimizin bir eksikliği olarak görülmeli. Eğer biz kent olarak ortak çıkarlarımızı koruyamıyorsak, burada hepimizin ama az ama çok kabahatimiz vardır. Çok fazla bir para değil ama hiç yoktan iyidir” diye konuştu.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA