NÜKLEER İNŞAATI DURSUN! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

NÜKLEER İNŞAATI DURSUN!


 

Ardı ardına gelen arıza haberleri ile gündemden düşmeyen Akkuyu Nükleer Santral’de yine çatlak oluşmasına NKP tepki göstererek, nükleer inşaatın durmasını ve oraya harcanacak paranın halkın yararına kullanılmasını istedi.

Haber Merkezi

 

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Akkuyu’da oluşan çatlaklara tepki gösterdi. Yazılı bir açıklama yapan NKP, “Mersin Akkuyu Nükleer Santral inşaatında reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde üçüncü kez çatlak oluştuğuna ilişkin haberler kamuoyunda büyük tedirginlik ve endişe yaratmıştır.

Rusya’nın tüm nükleer faaliyetlerini yürüten devlet şirketi Rosatom tarafından Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli’de mevkiinde inşa edilen nükleer santral inşaatında, reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde çatlaklar oluştuğu, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) talimatıyla çatlak bölümlerin kırıldığı ve yeniden yapıldığı, olayın üzerinden aylar geçtikten sonra kamuoyu tarafından öğrenilmişti. Bu defa 10 Ocak 2021 tarihinde CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın inşaat alanından yayınladığı videoda;  santral alanının bazı bölümlerinde yeniden oluşan çatlaklar ve zeminden sızan su görüntüleri sosyal medya üzerinden ulusal ve yerel basına yansıtılmıştır” sözlerine yer verdi.

 

“ARDI ARDINA ARIZA HABERLERİ GELİYOR”

İnşaat aşamasında santralden sık sık arıza haberleri geldiğine dikkat çeken NKP, “Belarus Ostravets Nükleer Santrali’nin VVER 1200 reaktör tipiyle aynı olması da toplumdaki endişeyi katlamış, barındırdığı hayati riskler nedeniyle facia doğuracak nükleer santral projesinden acilen vazgeçilmesi gerçeği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Ne yazık ki ülkemizde, toplumdaki büyük dirence rağmen AKP Hükümeti’nin iktidarda olduğu süreçte, artan enerji talebi, enerjide dışa bağımlılığın ve cari açığın azaltılması gibi gerekçelerle nükleer santral çalışmalarına hız verilmiştir. 3 Nisan 2018 tarihinde Akkuyu Nükleer Santralı’nın üçüncü kez temel atma töreni yapılarak, Türkiye’nin elektik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacak, 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip santralİn ilk ünitesinin 2023’te devreye alınması için düğmeye basılmıştı. Kalan 3 ünitenin ise birer yıl arayla 2026 sonuna kadar işletmeye alınması planlanmaktadır. 

Danıştay 14. Dairesi’nin Akkuyu Nükleer ÇED İptal dava dosyasında; nükleer santral projesinin başlangıcından itibaren, Rosatom’un doğrudan veya dolaylı olarak %100 hisse payına sahip olacağı, diğer yandan ülke topraklarımızın 60 yıl boyunca nükleer atık deposu olarak kullanılacağı ve nükleer yakıtların güvenliği konusunda bir planın bulunmadığı açıkça belirtilmişken, Türkiye ile Rusya arasında yapılan Enerji Transferi Anlaşması’nın 16. Maddesi’ne göre ise olası bir kaza durumunda Rusya’nın ve Rus Şirketi Rosatom’un hiçbir sorumluluğu olmayacağını hükme bağlamıştır. 

 

“MİLLİ ENERJİ BAHANE!”

Çernobil ve Fukuşima felaketlerinin sonuçları ortadayken Ülkemizde, ‘milli enerji’ politikaları ve savunma ihtiyacı bahane edilerek, nükleer lobilerin desteği ile gerçek dışı enerji krizleri yaratılarak, kamu bütçesi yağma ve talana açılmıştır. Basına servis edilen haberlerle Mersin Akkuyu’da, Sinop İnceburun’da kurulması planlanan nükleer santrallar tek taraflı ve yanlı bilgilerle kalkınmanın anahtarı olarak sunulmuştur.

Küresel salgın döneminde siyasi iktidar, sosyal devlet olma anlayışında uzak; pandemiyle mücadeleyi sağlık emeçilerinin sırtına yüklerken, kendi iktidarını pekiştirme derdiyle toplumun çözüm bekleyen birçok sorunu yerine çıkar çevrelerinin öncelikleri doğrultusunda pahalı, kirli ve son derece tehlikeli nükleer santralları antidemokratik yollarla dayatarak halkımızın yıllar içinde özveriyle oluşturduğu kamu kaynaklarını uluslararası tekellere aktarmaya devam etmektedir.

 

“22 MİLYAR GİBİ DEV BÜTÇELERİN HALK YARARINA KULLANILMASINI İSTİYORUZ”

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Bileşenleri olarak; elektrik enerjisi kullanımının bir insan hakkı olduğu, kimsenin bu haktan mahrum bırakılamayacağı gerçeğinden hareketle, Ülkemizde 2.5 milyon kişinin elektrik faturalarını ödeyemediği, aileleriyle elektriği ödemek için destek alanların sayısının yaklaşık 10 milyonu bulduğu bir ortamda, yoksulluk içinde yaşam mücadelesi veren halkımıza, işsizlik sarmalına takılan gençlerimize, uzaktan eğitim olanağına sahip olamayan çocuklarımıza, pandemi döneminde bile sağlık hizmeti alamayan milyonlarca kişinin ihtiyaçlarına yönelik politikalar üretilmesini talep ediyor, nükleer santrale ayrılan 22 milyar gibi dev bütçelerin halk yararına kullanılmasını istiyoruz.

 

“NÜKLEERE İNAT YASASIN HAYAT!”

Çevreye, doğaya, insana zarar veren hiçbir enerji yatırımı meşru değildir; alınan yanlış kararlardan derhal vazgeçilmelidir. Akkuyu’da nükleer santral inşaatı biran önce durdurulmalı, Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santral projesi iptal edilmelidir. Akkuyu Nükleer Santralı’nın başta Mersin olmak üzere Akdeniz ve çevresinde geri dönülemeyecek felaketler yaşanmasına neden olacağı unutulmamalıdır. İnşaat aşamasında olan tesisin henüz faaliyete geçmeden böyle bir sorunla karşı karşıya kalmasını bir uyarı olarak değerlendiriyor, dünyada ve Ülkemizin hiçbir yerinde; ne Akkuyu’da ne de Sinop’ta nükleer santral istemiyoruz. Nükleer Maceraya Hayır! Nükleere İnat Yasasın Hayat!” açıklamalarına yer verildi.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA