ÇARPICI AKKUYU İDDİASI!


 

TMMOB İKK Genel Sekreter Seyfettin Atar. “Nükleeri; yapamayacaklar, yapsalar da çalışmayacak, çalıştırılsa da kapanacak”

HEDİYE EROĞLU

 

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Genel Sekreteri ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, inşaatın devam ettiği Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Başkan Atar; “Nükleeri; yapamayacaklar, yapsalar da çalışmayacak, çalıştırılsa da kapanacak” iddiasında bulundu.

 

“ÇALIŞMAYACAĞI KESİN ÇÜNKÜ….”

Enerji sıkıntısı ön plana çıkartılarak hayata geçirilen ve yapım aşaması devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin çalışıp çalışmayacağının belirsiz olduğunu savunan Atar, “Çalışmayacağı kesin. Çünkü soğutma sistemini yapamayacaklar. Ayrıca seçilen yerde yanlış.

Soğutma sisteminde kullanılan suyun miktarı o kadar fazla ki, bizim Akdeniz’in su sıcaklığı, normal su sıcaklığının üzerinde olduğundan dolayı bu soğutma sisteminde aşırı derecede su kullanılacak ve tuz oranı aşırı yüksek olduğu için bölgede tuz dağları oluşacak. Ve oradaki tarım-hayvancılık-balıkçılık ile yaşam bitecek çünkü çok fazla su devir daim olacak. Bu da maliyeti arttıracak. Bu da kazanmak isteyeni işine gelmez” dedi.

 

“İZİN VEREN HOCANIN DA FİKRİ DEĞİŞTİ”

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin hayata geçişinin önündeki en büyük bir diğer engelin ise zemin olduğunu vurgulayan Başkan Atar, “Zemin konusu da ayrıca sıkıntılı. Yer seçiminde imzası olan prof. Dr. Tolga Yarman ile bizzat sürekli görüşüyorum. Bunu sorduğumda yer lisansına müspet bakan hocamız bile şuandaki mevcut durumlara göre oranın bir nükleer santral inşası yapılmaya uygun olmadığını söylüyor. Çünkü zamanında hiçbir analiz yapılmadan sadece görsel olarak 1976 yılındaki imkanlarla gelip karar verdiklerini söylüyor. Şimdi durum çok daha farklı teknoloji gelişti bunu hocamız da söylüyor.

 

“İNANMIYORUM”

O şartlarda seçilmiş bir yere lisans verip bu kadar diretmenin anlamı olmadığını ve zaten aslında son günlerde yaşadığımız zemin çatlaklarından oluşan süreçlerin, betondan mı yoksa oradaki zeminden mi kaynaklı olduğunu tam not olarak bilmiyoruz. Ben inanmıyorum. Bu betonarmenin karışımından kaynaklı olduğu söyleniyor gibi bir sürü şey söyleniyor. Ben şunu bilirim; bu tür projeler hatta her ne kadar biz de ki proje Rus malı VVER-1200 model ki daha önce uygulanan bir model değil. Buna benzer 800 modeli yapılmış ama bu modelde kullanılan bir teknolojinin 1200’e benzemesi söz konusu olsa da bu çatlaklar teknik hata değildir zeminden kaynaklıdır. Çünkü bu işin başındaki uygulayıcılar, mühendisler bu kadar çatlamaya sebep olacak bir malzemeyi mi döktü oraya? Bunu sanmıyorum. Neticede o mühendis bu işin ilmini almış, daha önce de bu işi yapmış birisi.

 

“NÜKLEERİ; YAPAMAYACAKLAR, YAPSALAR DA ÇALIŞMAYACAK, ÇALIŞTIRILSA DA KAPANACAK”

Deprem konusu olduğu gibi zemin ile alakalı. Jeofizikçiler Ecemiş Fay hattının uzantılarının buraya kadar geldiğini söylüyorlar. Jeoloji mühendisleri de bu kanıda. Ama ısrarla yapılmaya çalışılıyor. Yapamayacaklar, yapsalar da çalışmayacak, çalıştırılsa da kapanacak” diye konuştu.  

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER


 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA