ARKEOLOG HワSEYンN ADIBELLン誰ンN TARSUS KンTABI ヌIKTI


 

Haber Merkezi

 

Arkeolog Hüseyin Adbelli’nin “Tarsus: Bir Ölümsüz ゙ehre Dokunmak” adl kitab Aratos Yaynlar’ndan çkt.

1993 ylnda Tarsus’ta ortaya çkan antik yol kazs için Konya Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden hocas Prof. Dr. Levent Zorolu’yla birlikte Tarsus’a gelen arkeolog Hüseyin Adbelli, 10 yl kadar yaad Tarsus’la ilgili gözlem ve düüncelerini yazd bir kitab yaynland.

Edinilen bilgiye göre, Hüseyin Adbelli’nin “Tarsus: Bir Ölümsüz ゙ehre Dokunmak” adl kitap Aratos dergisinde yazd yazlarn bir seçki olarak ortaya çkt.

Arkeolog Hüseyin Adbelli, kitabna yazd önsözde unlar söylüyor, “Bu kitap için seçilen balklarndan anlalaca gibi hepsi Tarsus’a dokunan yazlardr. Bu tercihimde, içinde uzunca bir süre yaadm ehri sahiplenen, onu dert edinen, sorgulayan, ksaca salkl bir ehirde yaama arzusuyla sürdürülebilir çözümler getiren yerel bak açsn etkin klabilmektir. Bir baka deyile, bu koca ehrin görünmezlerini, aksayanlarn, saklananlarn, bilinmeyenlerini tarihe dönük mütevaz deerlendirmelerle pekitirmektir. Elbette Tarsus’u bugüne dein pek çok akademisyen, yerel tarihçi ve uzman isimler kendi kulvarlarnda yazp çizdiler, benim amacmsa tekrara girmeden ahitlik ettiim kentin son otuz yln bu külliyata eklemektir.

Tabi bu yazlar ehrin gerçekleriyle yüzlemek kadar bir yerde Tarsus’un yeniden kefidir de; ehrin gizemli özünün ve yerel farkllklarnn ortaya konmas yeni alanlar ve alternatif çabalar demektir. Tarsus için hayati öneme sahip “yaanabilir ehir” senaryolarna katk koyabilmisem ne mutlu... Kitabn Tarsus’a; bu bilge ehre bol k saçmas dileimle…”

Aratos Felsefe Dergisi Yayn Yönetmeni Uur Pimanlk ise, Hüseyin Adbelli’nin kitapta Tarsus’a dair çok önemli saptamalarda bulunduunu dile getirerek, “Hüseyin Adbelli’nin Aratos Felsefe Okulu’nda verdii derslerin birinde çok güzel bir ey söylemiti. Ve demiti ki, “Anadolu’da gidip gezdiimiz tarihi harabeler, antik kentler ölü kentlerdir. Biz aslnda mezar olmu kentleri geziyoruz. Halbuki Tarsus yaayan bir kenttir”.

Tarsus, kesintisiz bir ekilde varln korumu sürekliliini salam olarak günümüze ulam olmas nedeniyle yaayan bir kenttir. Öte yandan tarihsel birikimi ve zenginliiyle de Hüseyin’in dedii gibi ölümsüz bir kenttir.

Tarsus insan, Tarsus’a sadist bir sevgiyle yaklayor, severken boarak öldürüyor. Evet, Hüseyin Adbelli’nin ölümsüz kent dedii Tarsus öldürülmeye çalyor.

Arkeolog Hüseyin Adbelli, 1993 ylnda antik yol kazs için geldii Tarsus’ta bu kentin topranda çalt, ekmeini yedi, suyunu içti. Tarsus’un sorunlarnn derdine dütü, yazd, çizdi, konutu. Birçok Tarsusludan daha çok Tarsuslu olarak bu kente dokundu.

Hüseyin Adbelli, arkeolojik anlamda ve kültürel olarak emek verdii ve dokunduu Tarsus’a dair dair yazdklarn bu kitapla kalc hale getirilmi oldu” diye konutu.

Hüseyin Adbelli'nin daha önce Türkçe-ンngilizce olarak yaynlanm “Dünden Bugüne Tarsus” adyla bir kitab da bulunuyor.

   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yaplan yorumlarda IP Bilgileriniz kayt altna alnmaktadr..!  HABERCン GAZETESン
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCン SPOR
 


  BンK ンLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NヨBETヌン ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com yesidir

 
         
ANASAYFA HABER AR゙ンVン KワNYE ンLETン゙ンM GンZLンLンK ンLKELERン

 
Siteden yararlanrken gizlilik ilkelerini okumanz tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com ゥ Copyright 2016-2021 Tm haklar sakldr. ンzinsiz ve kaynak gsterilemeden yaynlanamaz, kopyalanamaz, kullanlamaz.

URA MEDYA