ÖZDEMİR’DEN YENİ STRATEJİ ÇAĞRISI


 

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, ihracat gelirinin yüzde 35’ini oluşturan narenciye ve bakliyat ürünlerinin işlenerek katma değer yaratılması için yeni stratejiler oluşturulması gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi

 

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, tarım ve gıda sektörünün Mersin ekonomisinin ana omurgasını oluşturduğunu belirtti. Kentin bitkisel üretim değerinin tarımsal gelir ve tarımsal ihracat alanlarında Türkiye’de dördüncü sırada bulunduğunu ifade eden Özdemir, “Mersin’in 2020 yılında gerçekleştirmiş olduğu 1,9 milyar dolarlık ihracatın yüzde 70’i ve 1,2 milyar dolarlık ithalatın ise yüzde 63’ü tarım ve gıda ürünlerinden gelmektedir” dedi.

İstanbul Sanayi Odası her yıl Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yar alan Mersinli 8 firmanın 5 tanesinin tarım ve gıda sektöründe iştigal ettiğini hatırlatan Özdemir, “Mersin ekonomisi için bu kadar önemli olan tarım ve gıda sektöründe tarım-gıda üssüne dönüşebilmemiz için önemli bir potansiyelimiz bulunmaktadır. Üstelik bu dönüşümü gerçekleştirebildiğimiz takdirde Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu vb. listelerde çok daha fazla firma ile yer alabileceğimizi düşünüyorum. Kentimizin bu dönüşümü sağlayabilmesi için gerekli altyapıya sahip olduğu kanaatindeyim. Örneğin 1,9 milyon TEU hacim ile ülkemizin en önemli ikinci limanına sahip durumdayız. Benzer şekilde 2,5 milyar dolar ticaret hacmi ile Türkiye’nin en büyük üçüncü serbest bölgesiyiz. Ayrıca organize sanayi bölgesi, gümrüklü antrepolar ve çok çeşitli lojistik imkânlarımız bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“ÜRÜN DESENİNİ ARTIRIRSAK YENİ PAZAR KAPILARI AÇABİLİRİZ”

Bunun için ilk aşamada güçlü olunan ürünlere odaklanılması gerektiğini anlatan Özdemir şöyle devam etti: “Mersin ihracat gelirinin yüzde 35’ini oluşturan narenciye ve bakliyatı şu an sadece sofralık ve natürel halde ihraç ediyoruz. Dünya pazarlarında ise bu ürünlerden elde edilen türev ürünler oldukça yaygın şekilde tüketiliyor. Bu nedenle önümüzdeki süreçte narenciye ve bakliyat ürünlerini işleme sanayisini geliştirerek katma değer yaratmaya yönelik yeni stratejiler oluşturmamız gerektiği fikrindeyim. İkinci aşamada ise kentimizin ürün desenini genişletmemiz gerektiği kanısındayım. Örneğin avokado, ananas, mango ve kivi gibi sub-tropikal ürünlerin tüketimi her yıl daha da artıyor. Aynı şekilde mobilya ve kağıt başta olmak üzere ormancılık ürünlerinin önemi dünya genelinde ivme kazanıyor.  Kentimiz ise tüm bu ürünlerde rekabetçi olabilmek için gerekli temel coğrafi niteliklere sahip durumda. Ürün desenimizdeki bu çeşitliliği artırabildiğimiz takdirde Mersin ekonomisi için yeni pazar kapıları açabileceğimizi düşünüyorum.”

 

“SAHİP OLDUĞUMUZ AVANTAJI VERİMLİ DEĞERLENDİREBİLİRİZ”

Kentin tarımsal gelirine, ihracatına ve istihdamına sağladıkları katkı için İSO 500 listesinde yer alan firmaları kutlayan Özdemir şunları söyledi: “Kent olarak tarım ve gıda ürünlerinin üretiminde ve bu ürünlerin ticaretinde önemli bir kültüre ve donanıma sahibiz. Sahip olduğumuz bu avantajı doğru bir gelişim modeli ve bu modeli destekleyecek bir yatırım programı ile çok verimli bir şekilde değerlendirebileceğimiz kanaatindeyim. Böylece ileriki yıllarda Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu, İlk 1000 İhracatçı, En Çok Vergi Ödeyen Mükellefler Listesi gibi sıralamalarda çok daha fazla firma ile yer almayı temenni ediyorum.”

 

 

    

   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA