“COVİD-19 BAYRAMIMIZI ZEHİR ETMESİN” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“COVİD-19 BAYRAMIMIZI ZEHİR ETMESİN”


 

Son günlerde artan Covid-19 vakalarına yönelik Mersin Tabip Odası’ndan “Covid-19 bayramımızı zehir etmesin” uyarısı geldi.

Haber Merkezi

 

Türkiye ve Mersin’de artan Covid-19 vakaları endişe yaratırken yaklaşan bayram tatili öncesi uzmanlardan vatandaşlara ‘tedbir’ uyarısı geldi. Mersin Tabip Odası yazılı bir açıklama yaparak, kamuoyuna “Covid-19 bayramımızı zehir etmesin” çağrısı yaptı.

Oda Başkanı Dr. Mehmet Antmen, Sağlık bakanlığının 15 Temmuz’da açıkladığı 24 saatlik Covid-19 verilerine değinerek; 7 bin 304 yeni vaka ve 48 ölüm yaşandığına dikkat çekti. “Bu rakamlar bizlere çok fazla şey anlatıyor” diyen Antmen, öncelikle pandeminin tüm hızıyla sürdüğünün çok somut bir gerçek olduğunu dile getirdi.

Tam açılma için çok erken hareket edildiğinin altını çizen Dr. Mehmet Antmen, “Bir başka gerçek. Henüz yüzde 23’lük iki doz aşı ile pandemiyi yok edemeyeceğimiz ise en önemli gerçek.

 

EYLÜL’DE YENİ DALGA GELEBİLİR

Dokuz günlük bir bayram tatiline giriliyor ve pandemi önlemlerinden yorulmuş, bıkmış bir topluma bazı şeyleri anlatmanın, kabul ettirebilmenin çok zor olduğunu kabul ediyoruz. Ancak bugün gelinen noktada ülkemiz Eylül ayında yeni bir dalgayı yaşamakla karşı karşıya.

Pandemi süreci başından bu yana sağlık bakanlığı tarafından eksik ve yanlış yönetildi. Bu eksiklikle ve yanlışlıkların birkaç sonucu oldu; öncelikle halkın sağlık bakanlığına ve pandemi yönetimine güveni kalmadı, ayrıca kötü yönetim sonucunda çok daha kısa sürede sona erdirilebilecek salgın çok uzadı ve insanlarda önlemlere karşı bir ilgisizlik ve kayıtsızlık başladı.

 

“EKSİKLİKLER VE YANLIŞLIKLAR DEVAM EDİYOR”

Bu yanlışlık ve eksikliklerden bakanlık herhangi bir ders çıkardı m? Tabii ki hayır… Benzer eksiklikler ve yanlışlıklar devam ediyor. Önceden aşı tedarikinde sıkıntı yaşanıyordu, bugün halkın aşıya ilgisini arttırmada sıkıntı yaşanıyor, önceden toplumsal önlemlerin alınmasında bakanlık ciddi eksiklikler yapıyordu, şimdi bireysel önlemler için halkı teşvik etmede eksiklikler yaşanıyor. Kısaca süreç başında da hatalı yönetiliyordu şimdi de hatalı yönetiliyor.

Mersin Tabip Odası olarak sürecin başından bu yana gerek sağlık bakanlığını doğru ve eksiksiz davranmaya, gerekse de halkı doğru bilgilendirmeye ve önlemler konusunda uyarmaya çalıştık. Bu görevimizi bugün de yapmaya devam ediyoruz ve Kurban Bayramı’nın sorunsuz bir şekilde atlatılabilmesi, Eylül ayında çok ciddi bir dalgayla karşılaşmamak için önerilerimizi bir kez daha yenilemek istiyoruz.

 

AŞILAMA HIZLANMALI

Pandeminin yenilebilmesinin temel iki yolu vardır. Bunlardan birincisi toplumsal ve bireysel önlemler, ikincisi de aşılama programıdır. Halen yüzde 23 civarında olan iki doz aşılamanın en kısa sürede yüzde 70’e çıkarılmaması halinde çok daha fazla vaka, çok daha fazla ölümle karşı karşıya kalmamız işten bile değildir. Zira COVID-19’un Delta varyantı gerek hızlı yayılımı ve gerekse de daha fazla hastalık yapma gücü açısından çok önemli bir risk oluşturmaktadır.

Bu nedenlerle; Sağlık Bakanlığı aşılama programına yönelik çok daha programlı çalışmalı. Aşılama, bir kampanyaya dönüşmeli ve vatandaş teşvik edilmelidir. Aşının özendirilmesine yönelik önlemler alınarak aşı tereddüdünün ortadan kaldırılması için çok daha ciddi adımlar atmalıdır. Kurban Bayramı süresince özellikle Mersin gibi tatil beldelerinde denetimler çok ciddi arttırılmalı, koruyucu önlemler konusunda vatandaş teşvik edilmeli, ücretsiz maske dağıtımı bir an önce başlatılmalıdır.

 

“KALABALIK ORTAMLARA GİRMEYİN”

Vatandaşlarımızın kalabalık ve kapalı ortamlara girmeme konusunda sürecin başındaki gibi hassas olmaları, maskesiz dolaşmamaları, mesafe ve temizlik konusunda çok daha hassas olmaları önemlidir. Toplu taşıma, kapalı ortamlarda toplantı, kapalı ortamda bayram namazı gibi kalabalık ortamlardan kaçınılmalı, 16 yaşından büyük her vatandaşımız mutlaka aşılarını olmalı ve çift doz aşısı olmayan kişilerle görüşmekten kaçınılmalıdır.

Daha sağlıklı bayramlarda buluşmamızın yegane yolu bilimin ışığından ayrılmamaktır. Bu nedenle önerilerimizi gerek sağlık bakanlığının ve gerekse vatandaşlarımızın dikkate alacağına inanıyor, bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz” diye konuştu.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA